|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,9994 USD | −0,06 % |
|
+4,76 % | −74,89 % |
| 08-18 | Massimo Group vinner Navy MWR som ny storkund – stärker satsningen mot försvar och myndigheter | CI |
| 08-13 | Massimo Group rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 42,04 mn 36,2 mn 33,99 mn 31,03 mn 58,29 mn 4 md 58,71 mn 403 mn 157 mn 2,03 md 158 mn 154 mn 6,72 md | P/E-tal 2024 |
33,4x | P/E-tal 2025 | 110x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 45,7 mn 39,35 mn 36,95 mn 33,73 mn 63,36 mn 4,35 md 63,82 mn 438 mn 170 mn 2,21 md 172 mn 168 mn 7,3 md | EV / Försäljning 2024 |
1x | EV / Försäljning 2025 | 2,36x |
| Fri-Float |
21,3 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
| 1 dag | −0,06 % | ||
| 1 vecka | +4,76 % | ||
| Pågående månad | −2,02 % | ||
| 1 månad | −2,02 % | ||
| 3 månader | +3,03 % | ||
| 6 månader | −1,05 % | ||
| Pågående år | −74,89 % |
| 1 vecka | 0,98 | 1,03 | |
| 1 månad | 0,94 | 1,12 | |
| Pågående år | 0,85 | 5,59 | |
| 1 år | 0,85 | 5,59 | |
| 3 år | 0,85 | 5,59 | |
| 5 år | 0,85 | 5,59 | |
| 10 år | 0,85 | 5,59 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Quenton Petersen
CEO | Verkställande Direktör | 36 | 2026-04-14 |
Ming Qui Xu
DFI | Finansdirektör/CFO | 46 | 2026-03-02 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
David Shan
CHM | Ordförande | 60 | 2024-04-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2024-04-01 | |
Mark Sheffield
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2024-04-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-05-29 | Kostnadsfri | Grundare | 37 500 | 0,0906% | ||
| 25-05-29 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 2 250 | 0,0054% | ||
| 25-05-29 | Kostnadsfri | 25 000 | 0,0604% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,06 % | +4,76 % | −60,81 % | - | 41,64 mn | ||
| +1,28 % | +0,77 % | +9,85 % | +28,48 % | 231 md | ||
| +0,06 % | −0,76 % | +47,33 % | +157,59 % | 75,7 md | ||
| +1,00 % | −2,77 % | +83,41 % | +114,86 % | 66,96 md | ||
| +0,43 % | +0,07 % | +18,44 % | +14,92 % | 55,35 md | ||
| +0,59 % | +4,82 % | −12,13 % | −30,09 % | 50,39 md | ||
| −1,18 % | +2,97 % | −0,24 % | −55,41 % | 48,58 md | ||
| +0,34 % | +5,23 % | −22,30 % | −31,28 % | 45,32 md | ||
| −1,05 % | +6,28 % | −31,53 % | −36,21 % | 43,53 md | ||
| +0,44 % | −2,45 % | +4,14 % | +10,30 % | 41,43 md | ||
| Genomsnitt | +0,22 % | −0,15 % | +3,62 % | +19,24 % | 65,8 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,56 % | −0,22 % | +14,63 % | +30,76 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 111 mn 95,75 mn 89,91 mn 82,07 mn 154 mn 10,58 md 155 mn 1,07 md 415 mn 5,37 md 418 mn 408 mn 17,77 md | 71,83 mn 61,84 mn 58,07 mn 53,01 mn 99,58 mn 6,83 md 100 mn 688 mn 268 mn 3,47 md 270 mn 264 mn 11,48 md |
| Nettoinkomst | 3,15 mn 2,72 mn 2,55 mn 2,33 mn 4,37 mn 300 mn 4,4 mn 30,22 mn 11,76 mn 152 mn 11,84 mn 11,59 mn 504 mn | 1,51 mn 1,3 mn 1,22 mn 1,11 mn 2,09 mn 144 mn 2,11 mn 14,46 mn 5,63 mn 72,82 mn 5,67 mn 5,54 mn 241 mn |
| Netto Skuld | 4,95 mn 4,26 mn 4 mn 3,65 mn 6,86 mn 471 mn 6,91 mn 47,38 mn 18,44 mn 239 mn 18,57 mn 18,17 mn 790 mn | 3,66 mn 3,15 mn 2,96 mn 2,7 mn 5,07 mn 348 mn 5,11 mn 35,05 mn 13,64 mn 177 mn 13,74 mn 13,44 mn 584 mn |
Anställda
100
Sektor
Bil- och lastbilstillverkare
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 0,9994 US$ | −0,06 % | 5 752 |
| 2026-08-28 | 1,000 US$ | -.--% | 8 701 |
| 2026-08-27 | 1,000 US$ | -.--% | 4 401 |
| 2026-08-26 | 1,000 US$ | -.--% | 7 662 |
| 2026-08-25 | 1,000 US$ | +4,82 % | 23 071 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















