|
Realtid
Borsa Italiana
15.37.46 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4,608 EUR | +3,25 % |
|
+3,09 % | +89,61 % |
| 11.52 | Milano stiger med oljebolagen i täten – Tenaris i topp | AN |
| 10.11 | Milano i täten vid öppning – oljebolag leder MIB-indexet | AN |
| Börsvärde | 8,66 md 10,05 md 8,12 md 7,41 md 13,96 md 960 md 14,01 md 96,33 md 37,58 md 485 md 37,73 md 36,91 md 1 608 md | P/E-tal 2026 * |
27,5x | P/E-tal 2027 * | 14,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 8,19 md 9,51 md 7,68 md 7,01 md 13,21 md 909 md 13,25 md 91,12 md 35,55 md 459 md 35,69 md 34,92 md 1 521 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,52x | EV / Försäljning 2027 * | 0,49x |
| Fri-Float |
76,04 % | Avkastning 2026 * |
3,71 % | Avkastning 2027 * | 3,85 % |
Senaste Transkript : Saipem SpA
| 1 dag | +3,02 % | ||
| 1 vecka | +3,09 % | ||
| Pågående månad | +9,79 % | ||
| 1 månad | +9,79 % | ||
| 3 månader | +8,60 % | ||
| 6 månader | +41,22 % | ||
| Pågående år | +89,61 % |
| 1 vecka | 4,41 | 4,61 | |
| 1 månad | 4,11 | 4,65 | |
| Pågående år | 2,45 | 4,85 | |
| 1 år | 2,17 | 4,85 | |
| 3 år | 1,25 | 4,85 | |
| 5 år | 0,57 | 108,48 | |
| 10 år | 0,57 | 276,19 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 63 | 2022-08-31 | |
Paolo Calcagnini
DFI | Finansdirektör/CFO | 47 | 2022-05-27 |
Davide Manunta
COO | Verksamhetschef | 45 | 2025-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2018-05-16 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2021-04-30 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2022-08-31 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-06-13 | Försäljning | 20 709 | 0,0010% | |||
| 25-05-07 | Försäljning | Finanschef | 63 000 | 0,0032% | ||
| 25-05-07 | Försäljning | Finanschef | 7 000 | 0,0004% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,25 % | +3,09 % | +90,87 % | +208,38 % | 10,05 md | ||
| +3,98 % | +6,42 % | +55,62 % | −2,83 % | 85,09 md | ||
| +2,40 % | +0,11 % | +37,47 % | +73,12 % | 61,95 md | ||
| +4,05 % | +2,38 % | +59,17 % | −7,02 % | 30,14 md | ||
| +3,41 % | −2,08 % | +106,31 % | +299,16 % | 29,74 md | ||
| +2,86 % | +2,79 % | +57,94 % | −0,57 % | 7,48 md | ||
| +5,44 % | +3,62 % | +47,23 % | +7,03 % | 6,72 md | ||
| +4,11 % | +5,35 % | +50,77 % | +165,22 % | 6,59 md | ||
| −1,01 % | −1,50 % | −1,25 % | +28,34 % | 5,95 md | ||
| +1,33 % | −6,17 % | +61,13 % | +216,52 % | 5,83 md | ||
| Genomsnitt | +2,72 % | +0,36 % | +56,52 % | +98,74 % | 24,96 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +3,05 % | +2,20 % | +57,49 % | +70,66 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 15,61 md 18,12 md 14,64 md 13,36 md 25,17 md 1 732 md 25,25 md 174 md 67,76 md 874 md 68,03 md 66,55 md 2 899 md | 15,89 md 18,44 md 14,9 md 13,6 md 25,62 md 1 763 md 25,71 md 177 md 68,97 md 890 md 69,24 md 67,74 md 2 950 md |
| Nettoinkomst | 320 mn 372 mn 300 mn 274 mn 516 mn 35,52 md 518 mn 3,56 md 1,39 md 17,93 md 1,4 md 1,37 md 59,46 md | 622 mn 722 mn 584 mn 533 mn 1 md 69,03 md 1,01 md 6,92 md 2,7 md 34,85 md 2,71 md 2,65 md 116 md |
| Netto Skuld | −468 mn −543 mn −439 mn −400 mn −754 mn −51,89 md −757 mn −5,2 md −2,03 md −26,19 md −2,04 md −1,99 md −86,85 md | −843 mn −979 mn −791 mn −722 mn −1,36 md −93,52 md −1,36 md −9,38 md −3,66 md −47,21 md −3,67 md −3,59 md −157 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 4,608 € | +3,25 % | 12 645 205 |
| 2026-08-28 | 4,463 € | −0,31 % | 10 743 775 |
| 2026-08-27 | 4,477 € | −0,11 % | 10 879 133 |
| 2026-08-26 | 4,482 € | −0,42 % | 16 052 016 |
| 2026-08-25 | 4,501 € | +0,92 % | 17 018 404 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















