|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 358,22 USD | +4,23 % |
|
−10,40 % | −20,35 % |
| 11-07 | Tesla inför extra skift för Cybertruck innan linjen monteras ned nästa år | RE |
| 11-07 | Tesla ökar Cybertruck-produktionen för att beta av ordrar innan linjen monteras ner nästa år | RE |
| Börsvärde | 1 416 md 1 270 md 1 161 md 1 059 md 1 996 md 133 103 md 2 059 md 13 990 md 5 578 md 71 021 md 5 315 md 5 201 md 224 207 md | P/E-tal 2026 * |
363x | P/E-tal 2027 * | 246x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1 385 md 1 242 md 1 135 md 1 036 md 1 952 md 130 184 md 2 014 md 13 683 md 5 456 md 69 464 md 5 198 md 5 087 md 219 290 md | EV / Försäljning 2026 * |
12,8x | EV / Försäljning 2027 * | 11,4x |
| Fri-Float |
82,19 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| TSLA | Fördröjd | |
CBOE
| TSLA | Realtid | |
Tradegate
| TL0 | Realtid | |
Xetra
| TL0 | Fördröjd | |
CBOE
| TL0d | Realtid | |
Borsa Italiana
| 1TSLA | Slutkurs | |
Boerse Muenchen
| TL0 | Realtid | |
London S.E.
| 0R0X | Fördröjd | |
Mexican S.E.
| TSLA * | Slutkurs | |
Deutsche Boerse AG
| TL0 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| TL0 | Fördröjd | |
Bolsa De Valores De Colombia
| TSLACO | Slutkurs | |
Wiener Boerse
| TSLA | Slutkurs | |
Warsaw S.E.
| TSLA | Fördröjd | |
Kazakhstan S.E.
| TSLA_KZ | Slutkurs | |
Lima
| TSLAUS | Slutkurs | |
Bulgaria S.E.
| TL0 | Slutkurs | |
CBOE
| 0R0X | Realtid | |
Swiss Exchange
| TSLA | Fördröjd | |
Santiago S.E.
| TSLA | Slutkurs | |
Santiago S.E.
| TSLACL | Slutkurs | |
Swiss Exchange
| TSLA | Fördröjd |
Senaste Transkript: Tesla, Inc.
| 1 dag | +4,23 % | ||
| 1 vecka | −10,40 % | ||
| Pågående månad | −10,40 % | ||
| 1 månad | −5,19 % | ||
| 3 månader | +9,02 % | ||
| 6 månader | −13,01 % | ||
| Pågående år | −20,35 % |
| 1 vecka | 338,15 | 414,23 | |
| 1 månad | 338,15 | 414,23 | |
| Pågående år | 297,38 | 458,34 | |
| 1 år | 297,38 | 498,83 | |
| 3 år | 138,8 | 498,83 | |
| 5 år | 101,81 | 498,83 | |
| 10 år | 11,8 | 498,83 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Elon Musk
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2008-10-01 |
Vaibhav Taneja
DFI | Finansdirektör/CFO | 48 | 2023-08-04 |
Travis Axelrod
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2024-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kimbal Musk
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2004-04-01 |
Ira Ehrenpreis
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2007-05-01 |
Elon Musk
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2004-04-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-08 | Försäljning | Finanschef | −2 606 | 0,0001% | ||
| 26-05-13 | Räkenskapsår | Finanschef | 9 000 | 0,0002% | ||
| 26-04-30 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 108 305 | 0,0029% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +4,23 % | −10,40 % | −16,60 % | +61,23 % | 1 416 md | ||
| −5,52 % | +8,73 % | +7,06 % | +17,87 % | 247 md | ||
| −2,05 % | +8,64 % | −24,26 % | −10,30 % | 104 md | ||
| −0,91 % | +5,28 % | +6,24 % | +20,25 % | 79,98 md | ||
| −3,55 % | −1,42 % | +21,78 % | +203,27 % | 72,68 md | ||
| −0,72 % | +1,55 % | −5,83 % | +22,32 % | 49,68 md | ||
| −4,77 % | −0,89 % | +5,87 % | +58,72 % | 47,97 md | ||
| −0,38 % | +0,73 % | +3,72 % | −47,35 % | 47,8 md | ||
| −5,69 % | +2,49 % | +15,52 % | +13,44 % | 45,02 md | ||
| +0,51 % | +9,79 % | −17,76 % | +24,15 % | 42,64 md | ||
| Genomsnitt | −1,88 % | +2,49 % | −0,43 % | +36,36 % | 215,28 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,66 % | −4,99 % | −10,26 % | +50,97 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 108 md 96,74 md 88,41 md 80,71 md 152 md 10 139 md 157 md 1 066 md 425 md 5 410 md 405 md 396 md 17 079 md | 122 md 110 md 100 md 91,63 md 173 md 11 511 md 178 md 1 210 md 482 md 6 142 md 460 md 450 md 19 390 md |
| Nettoinkomst | 3,44 md 3,08 md 2,82 md 2,57 md 4,84 md 323 md 5 md 33,95 md 13,54 md 172 md 12,9 md 12,62 md 544 md | 5,21 md 4,67 md 4,27 md 3,9 md 7,34 md 489 md 7,57 md 51,44 md 20,51 md 261 md 19,54 md 19,12 md 824 md |
| Netto Skuld | −31,05 md −27,85 md −25,45 md −23,24 md −43,78 md −2 919 md −45,16 md −307 md −122 md −1 558 md −117 md −114 md −4 917 md | −20,54 md −18,42 md −16,83 md −15,37 md −28,95 md −1 930 md −29,86 md −203 md −80,91 md −1 030 md −77,08 md −75,43 md −3 252 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 358,22 US$ | +4,23 % | 36 730 427 |
| 2026-11-05 | 343,69 US$ | −10,77 % | 79 675 507 |
| 2026-11-04 | 385,19 US$ | −3,34 % | 47 805 831 |
| 2026-11-03 | 398,50 US$ | −1,32 % | 26 647 733 |
| 2026-11-02 | 403,82 US$ | +1,00 % | 43 141 083 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån



















