|
Marknaden stängd -
Singapore S.E.
11.13.03 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,090 SGD | +0,93 % |
|
−0,91 % | −17,42 % |
| 10-06 | Mapletree Logistics Trust slutför avyttring av fastighet i Changi | MT |
| 09-21 | Mapletree Logistics Trust förlänger hyresavtal för fastighet på Keppel Road | MT |
| Börsvärde | 5,58 md 4,35 md 3,88 md 3,61 md 3,28 md 6,18 md 412 md 6,29 md 43,36 md 16,96 md 215 md 16,33 md 15,98 md 688 md | P/E-tal 2027 * |
19,2x | P/E-tal 2028 * | 18,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 10,77 md 8,4 md 7,5 md 6,97 md 6,34 md 11,93 md 796 md 12,14 md 83,71 md 32,75 md 415 md 31,52 md 30,86 md 1 328 md | EV / Försäljning 2027 * |
14,9x | EV / Försäljning 2028 * | 14,8x |
| Fri-Float |
99,98 % | Avkastning 2027 * |
6,61 % | Avkastning 2028 * | 6,71 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Singapore S.E.
| M44U | Fördröjd | |
OTC Markets
| MAPGF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| N0H | Fördröjd |
Senaste Transkript: Mapletree Logistics Trust
| 1 dag | +0,93 % | ||
| 1 vecka | −0,91 % | ||
| 1 månad | −1,80 % | ||
| 3 månader | −9,92 % | ||
| 6 månader | −12,10 % | ||
| Pågående år | −17,42 % |
| 1 vecka | 1,08 | 1,11 | |
| 1 månad | 1,08 | 1,13 | |
| Pågående år | 1,08 | 1,37 | |
| 1 år | 1,08 | 1,37 | |
| 3 år | 1,03 | 1,75 | |
| 5 år | 1,03 | 2,03 | |
| 10 år | 0,98 | 2,21 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sok Kam Kam
CEO | Verkställande Direktör | - | 2024-07-22 |
Sheh Min Lum
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2020-01-01 |
Mun Leong Chow
CIO | Chef för investeringar | - | 2024-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mun Hoong Wong
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2006-07-15 |
Chong Kwee Lee
CHM | Ordförande | 69 | 2016-07-01 |
Wah Yeow Tan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2017-11-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-05-08 | Köp | Ordförande | 100 000 | 0,0020% | ||
| 25-04-25 | Köp | Verkställande direktör | 100 000 | 0,0020% | ||
| 25-01-31 | Köp | Ordförande | 100 000 | 0,0020% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,93 % | −0,91 % | −13,49 % | −31,45 % | 4,3 md | ||
| −2,70 % | −1,82 % | +3,41 % | +14,44 % | 124 md | ||
| +2,36 % | +1,89 % | +14,03 % | +87,75 % | 64,29 md | ||
| +0,69 % | +2,55 % | −6,58 % | +9,48 % | 52,04 md | ||
| −3,90 % | +0,92 % | −19,80 % | +19,27 % | 39,06 md | ||
| −2,31 % | +1,07 % | +40,04 % | +26,67 % | 16,82 md | ||
| +1,25 % | +2,63 % | +4,42 % | +31,65 % | 15,02 md | ||
| +1,56 % | +0,92 % | +0,92 % | +99,47 % | 14,19 md | ||
| +0,45 % | −2,20 % | −5,93 % | +21,98 % | 13,66 md | ||
| +1,77 % | +2,18 % | +0,84 % | +22,55 % | 13,11 md | ||
| Genomsnitt | −0,23 % | +1,37 % | +1,79 % | +30,18 % | 35,65 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,83 % | +2,18 % | +2,34 % | +32,19 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 723 mn 564 mn 503 mn 468 mn 425 mn 800 mn 53,39 md 815 mn 5,62 md 2,2 md 27,86 md 2,12 md 2,07 md 89,14 md | 733 mn 572 mn 510 mn 474 mn 431 mn 812 mn 54,14 md 826 mn 5,7 md 2,23 md 28,25 md 2,15 md 2,1 md 90,39 md |
| Nettoinkomst | 307 mn 239 mn 214 mn 199 mn 181 mn 340 mn 22,67 md 346 mn 2,38 md 933 mn 11,83 md 898 mn 879 mn 37,85 md | 314 mn 245 mn 218 mn 203 mn 185 mn 347 mn 23,16 md 353 mn 2,44 md 953 mn 12,08 md 918 mn 898 mn 38,67 md |
| Netto Skuld | 5,19 md 4,05 md 3,61 md 3,36 md 3,06 md 5,75 md 384 md 5,85 md 40,35 md 15,79 md 200 md 15,2 md 14,87 md 640 md | 5,25 md 4,1 md 3,66 md 3,4 md 3,09 md 5,81 md 388 md 5,92 md 40,81 md 15,97 md 202 md 15,37 md 15,04 md 648 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 1,090 SGD | +0,93 % | 5 287 400 |
| 2026-10-14 | 1,080 SGD | 0,00 % | 6 408 300 |
| 2026-10-13 | 1,080 SGD | −0,92 % | 8 818 400 |
| 2026-10-12 | 1,090 SGD | +0,93 % | 8 876 300 |
| 2026-10-09 | 1,080 SGD | −1,82 % | 18 099 000 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















