|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
06.12.54 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 27,84 AUD | −3,20 % |
|
+1,98 % | −10,14 % |
| 11-05 | Börsrally i Australien efter amerikanska mellanårsvalet " NextDC rusar efter aktieräd | MT |
| 11-05 | Sektoruppdatering ASX vid lunch: Teknikaktier rusar medan energisektorn backar | MT |
| Börsvärde | 56,93 md 39,15 md 35,11 md 32,09 md 29,29 md 55,19 md 3 680 md 387 md 154 md 1 964 md 147 md 144 md 6 199 md | P/E-tal 2027 * |
17,7x | P/E-tal 2028 * | 15,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 58,6 md 40,3 md 36,14 md 33,03 md 30,15 md 56,81 md 3 788 md 398 md 159 md 2 021 md 151 md 148 md 6 381 md | EV / Försäljning 2027 * |
16,1x | EV / Försäljning 2028 * | 14,3x |
| Fri-Float |
97,87 % | Avkastning 2027 * |
1,08 % | Avkastning 2028 * | 1,09 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| GMG | Fördröjd | |
OTC Markets
| GMGSF | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| MY4 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| MY4 | Fördröjd | |
Tradegate
| MY4 | Realtid | |
Börse Stuttgart
| MY4 | Fördröjd | |
Berne S.E.
| MY4 | Slutkurs |
Senaste Transkript: Goodman Group
| 1 dag | −3,20 % | ||
| 1 vecka | +1,98 % | ||
| Pågående månad | +3,11 % | ||
| 1 månad | +5,86 % | ||
| 3 månader | −9,52 % | ||
| 6 månader | −6,48 % | ||
| Pågående år | −10,14 % |
| 1 vecka | 26,33 | 28,76 | |
| 1 månad | 24,7 | 28,76 | |
| Pågående år | 24,56 | 33,17 | |
| 1 år | 24,56 | 33,17 | |
| 3 år | 21,7 | 39,43 | |
| 5 år | 15,57 | 39,43 | |
| 10 år | 6,29 | 39,43 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gregory Goodman
CEO | Verkställande Direktör | 63 | 1998-08-07 |
Nick Vrondas
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2009-01-01 |
Scott Farquhar
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2015-12-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gregory Goodman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 1998-08-07 |
Anthony Rozic
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2013-01-01 |
Danny Peeters
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2013-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-01 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 149 377 | 0,0073% | ||
| 26-09-01 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | −164 653 | 0,0080% | ||
| 26-09-01 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | −149 377 | 0,0073% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,20 % | +1,98 % | −10,85 % | +26,32 % | 40,93 md | ||
| −1,24 % | −0,83 % | +2,54 % | +19,16 % | 122 md | ||
| +0,83 % | +5,89 % | +25,92 % | +93,76 % | 73,3 md | ||
| −0,77 % | +3,22 % | +5,20 % | +16,11 % | 56,58 md | ||
| −0,43 % | +4,50 % | +24,91 % | +36,11 % | 17,03 md | ||
| −0,35 % | +0,44 % | +28,14 % | +16,56 % | 16,71 md | ||
| +0,36 % | +2,79 % | +5,77 % | +78,74 % | 15,21 md | ||
| −1,27 % | +2,63 % | +1,30 % | +27,17 % | 14,79 md | ||
| −1,89 % | −0,19 % | +7,81 % | +19,29 % | 13,94 md | ||
| −0,24 % | +4,38 % | −0,34 % | +3,22 % | 13,58 md | ||
| Genomsnitt | −0,71 % | +3,89 % | +9,04 % | +33,64 % | 38,43 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,67 % | +3,23 % | +8,24 % | +36,45 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,64 md 2,5 md 2,24 md 2,05 md 1,87 md 3,52 md 235 md 24,7 md 9,85 md 125 md 9,38 md 9,18 md 396 md | 4,11 md 2,83 md 2,54 md 2,32 md 2,12 md 3,99 md 266 md 27,94 md 11,14 md 142 md 10,61 md 10,39 md 448 md |
| Nettoinkomst | 3,29 md 2,26 md 2,03 md 1,85 md 1,69 md 3,19 md 213 md 22,34 md 8,91 md 113 md 8,49 md 8,31 md 358 md | 3,64 md 2,51 md 2,25 md 2,05 md 1,87 md 3,53 md 236 md 24,75 md 9,87 md 126 md 9,4 md 9,2 md 397 md |
| Netto Skuld | 1,67 md 1,15 md 1,03 md 943 mn 861 mn 1,62 md 108 md 11,37 md 4,53 md 57,73 md 4,32 md 4,23 md 182 md | 1,69 md 1,16 md 1,04 md 953 mn 870 mn 1,64 md 109 md 11,49 md 4,58 md 58,32 md 4,36 md 4,27 md 184 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 27,84 AUD | −3,20 % | 4 879 421 |
| 2026-11-05 | 28,76 AUD | +7,03 % | 7 047 767 |
| 2026-11-04 | 26,87 AUD | −1,61 % | 5 254 649 |
| 2026-11-03 | 27,31 AUD | +2,44 % | 2 446 830 |
| 2026-11-02 | 26,66 AUD | −1,26 % | 3 827 317 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















