|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-06
|
Efter stängning 02.00.00 | |||
| 186,64 USD | +2,78 % |
|
188,83 | +1,17 % |
| 07.02 | ROI: Amerikanska aktier stiger alltid efter mellanårsvalen. Är det annorlunda denna gång?: McGeever | RE |
| 11-06 | Wall Street rekylerar uppåt efter kraftigt AI-ras | RE |
| Börsvärde | 4 507 md 4 042 md 3 694 md 3 372 md 6 354 md 423 649 md 6 554 md 44 528 md 17 755 md 226 051 md 16 916 md 16 553 md 713 620 md | P/E-tal 2027 * |
18,7x | P/E-tal 2028 * | 11,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4 366 md 3 916 md 3 579 md 3 267 md 6 155 md 410 392 md 6 349 md 43 134 md 17 200 md 218 977 md 16 387 md 16 035 md 691 289 md | EV / Försäljning 2027 * |
10,6x | EV / Försäljning 2028 * | 6,05x |
| Fri-Float |
95,99 % | Avkastning 2027 * |
0,41 % | Avkastning 2028 * | 0,58 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| NVDA | Fördröjd | |
CBOE
| NVDA | Realtid | |
Tradegate
| NVD | Realtid | |
Xetra
| NVD | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| NVD | Realtid | |
CBOE
| Realtid | ||
London S.E.
| 0R1I | Fördröjd | |
Mexican S.E.
| NVDA * | Slutkurs | |
Borsa Italiana
| 1NVDA | Slutkurs | |
Deutsche Boerse AG
| NVD | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| NVD | Fördröjd | |
CBOE
| 0R1I | Realtid | |
Swiss Exchange
| NVDA | Fördröjd | |
Bolsa De Valores De Colombia
| NVDACO | Slutkurs | |
Lima
| NVDAUS | Slutkurs | |
Kazakhstan S.E.
| NVDA_KZ | Slutkurs | |
Wiener Boerse
| NVDA | Slutkurs | |
Warsaw S.E.
| NVDA | Fördröjd | |
Bulgaria S.E.
| NVD | Slutkurs | |
PFTS S.E.
| NVDA | Slutkurs | |
Swiss Exchange
| NVDA | Fördröjd | |
Santiago S.E.
| NVDA | Slutkurs | |
Santiago S.E.
| NVDACL | Slutkurs |
Senaste Transkript: NVIDIA Corporation
| 1 dag | +1,17 % | ||
| 1 vecka | −8,80 % | ||
| Pågående månad | −8,80 % | ||
| 1 månad | −21,99 % | ||
| 3 månader | −14,77 % | ||
| 6 månader | −10,20 % | ||
| Pågående år | +0,08 % |
| 1 vecka | 181,46 | 209,98 | |
| 1 månad | 181,46 | 237,07 | |
| Pågående år | 164,27 | 243,37 | |
| 1 år | 164,27 | 243,37 | |
| 3 år | 45,01 | 243,37 | |
| 5 år | 10,81 | 243,37 | |
| 10 år | 1,67 | 243,37 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jensen Huang
CEO | Verkställande Direktör | 63 | 1993-01-01 |
Colette Kress
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | 2013-10-01 |
Debora Shoquist
COO | Verksamhetschef | 71 | 2007-09-17 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jensen Huang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 1993-01-01 |
Harvey Jones
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 1993-11-01 |
Tench Coxe
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 1993-06-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-10-07 | Don | Styrelseledamot | −500 000 | 0,0021% | ||
| 26-09-21 | Försäljning | Chefsjurist | −30 460 | 0,0001% | ||
| 26-09-18 | Försäljning | Styrelseledamot | −1 366 000 | 0,0057% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,78 % | −8,80 % | −0,77 % | +307,95 % | 4 507 md | ||
| −4,69 % | −9,92 % | +45,73 % | +288,18 % | 1 689 md | ||
| +0,74 % | −9,93 % | −17,41 % | +233,42 % | 1 402 md | ||
| +5,12 % | −22,01 % | +189,51 % | +846,24 % | 781 md | ||
| −10,44 % | −20,17 % | +90,89 % | +751,13 % | 605 md | ||
| +11,04 % | −11,05 % | +88,91 % | +301,83 % | 736 md | ||
| −4,98 % | −3,33 % | - | - | 411 md | ||
| +7,71 % | −14,42 % | +51,13 % | +48,30 % | 299 md | ||
| −0,28 % | −7,80 % | +71,87 % | +88,04 % | 253 md | ||
| +4,74 % | −15,22 % | +10,34 % | +228,85 % | 187 md | ||
| Genomsnitt | −1,28 % | −12,38 % | +58,91 % | +343,77 % | 1 087 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,83 % | −10,80 % | +33,77 % | +345,98 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 412 md 369 md 337 md 308 md 580 md 38 696 md 599 md 4 067 md 1 622 md 20 648 md 1 545 md 1 512 md 65 182 md | 692 md 621 md 567 md 518 md 976 md 65 069 md 1 007 md 6 839 md 2 727 md 34 719 md 2 598 md 2 542 md 109 606 md |
| Nettoinkomst | 244 md 218 md 200 md 182 md 343 md 22 900 md 354 md 2 407 md 960 md 12 219 md 914 md 895 md 38 574 md | 381 md 341 md 312 md 285 md 537 md 35 784 md 554 md 3 761 md 1 500 md 19 094 md 1 429 md 1 398 md 60 277 md |
| Netto Skuld | −141 md −126 md −116 md −106 md −199 md −13 257 md −205 md −1 393 md −556 md −7 074 md −529 md −518 md −22 330 md | −321 md −288 md −263 md −240 md −452 md −30 136 md −466 md −3 167 md −1 263 md −16 080 md −1 203 md −1 178 md −50 762 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 186,64 US$ | +2,78 % | 180 212 285 |
| 2026-11-05 | 181,60 US$ | −9,26 % | 306 127 783 |
| 2026-11-04 | 200,13 US$ | −3,17 % | 149 033 316 |
| 2026-11-03 | 206,69 US$ | +2,29 % | 91 943 391 |
| 2026-11-02 | 202,06 US$ | −1,26 % | 119 272 174 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån



















