|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 819,00 TWD | −8,90 % |
|
+0,99 % | +415,09 % |
| 08-06 | Kinsus Interconnect Technology rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 06-23 | Kinsus Interconnect Technologys vinst nästan fördubblades i första kvartalet | MT |
| Börsvärde | 432 md 13,61 md 11,72 md 11 md 10,04 md 18,87 md 1 295 md 19 md 130 md 50,72 md 657 md 51,1 md 49,99 md 2 174 md | P/E-tal 2026 * |
77,4x | P/E-tal 2027 * | 33,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 433 md 13,65 md 11,75 md 11,04 md 10,07 md 18,92 md 1 299 md 19,06 md 131 md 50,88 md 659 md 51,25 md 50,14 md 2 181 md | EV / Försäljning 2026 * |
8,3x | EV / Försäljning 2027 * | 5,5x |
| Fri-Float |
60,38 % | Avkastning 2026 * |
0,57 % | Avkastning 2027 * | 1,39 % |
| 1 dag | −8,90 % | ||
| 1 vecka | +0,99 % | ||
| Pågående månad | +28,98 % | ||
| 1 månad | +41,70 % | ||
| 3 månader | +12,35 % | ||
| 6 månader | +168,97 % | ||
| Pågående år | +415,09 % |
| 1 vecka | 766 | 960 | |
| 1 månad | 694 | 960 | |
| Pågående år | 151,5 | 960 | |
| 1 år | 102 | 960 | |
| 3 år | 60,8 | 960 | |
| 5 år | 60,8 | 960 | |
| 10 år | 30,3 | 960 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ho Hsu Chen
CEO | Verkställande Direktör | - | - |
Syh-Jang Liao
PRN | Företagsledare/Principal | - | 2022-05-01 |
Su Chen Liu
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2000-08-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tzu Hsien Tung
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2000-09-01 |
Ming Tung Kuo
CHM | Ordförande | - | 2000-09-11 |
Chien Wei Chang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −8,90 % | +0,99 % | +621,59 % | +676,30 % | 14,96 md | ||
| −1,51 % | +3,56 % | +186,50 % | +453,60 % | 201 md | ||
| +0,86 % | −2,41 % | +16,56 % | +268,11 % | 101 md | ||
| −0,09 % | −3,43 % | +349,59 % | +1 220,10 % | 62,12 md | ||
| −10,00 % | −7,93 % | +591,35 % | +442,93 % | 57,5 md | ||
| +1,22 % | −1,53 % | +199,91 % | +938,28 % | 53 md | ||
| +2,42 % | −1,26 % | - | - | 40,13 md | ||
| +1,84 % | +3,02 % | +86,40 % | +628,19 % | 36,69 md | ||
| +2,64 % | +3,05 % | +81,58 % | +487,26 % | 34,81 md | ||
| +0,64 % | −4,18 % | −9,04 % | +1 019,43 % | 34,42 md | ||
| Genomsnitt | −1,09 % | +1,52 % | +236,05 % | +681,58 % | 63,6 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,92 % | +1,66 % | +202,16 % | +595,01 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 52,15 md 1,64 md 1,42 md 1,33 md 1,21 md 2,28 md 156 md 2,3 md 15,75 md 6,13 md 79,34 md 6,17 md 6,04 md 263 md | 78,56 md 2,48 md 2,13 md 2 md 1,83 md 3,43 md 236 md 3,46 md 23,73 md 9,23 md 120 md 9,3 md 9,1 md 396 md |
| Nettoinkomst | 5,4 md 170 mn 147 mn 138 mn 126 mn 236 mn 16,19 md 238 mn 1,63 md 634 mn 8,21 md 639 mn 625 mn 27,18 md | 12,92 md 407 mn 351 mn 329 mn 301 mn 565 mn 38,75 md 569 mn 3,9 md 1,52 md 19,65 md 1,53 md 1,5 md 65,07 md |
| Netto Skuld | 1,33 md 42,03 mn 36,19 mn 33,98 mn 31,02 mn 58,27 mn 4 md 58,69 mn 403 mn 157 mn 2,03 md 158 mn 154 mn 6,72 md | 271 mn 8,54 mn 7,35 mn 6,91 mn 6,3 mn 11,84 mn 813 mn 11,93 mn 81,83 mn 31,84 mn 412 mn 32,07 mn 31,37 mn 1,36 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 819,00 TWD | −8,90 % | 31 798 700 |
| 2026-08-28 | 899,00 TWD | −1,64 % | 21 576 121 |
| 2026-08-27 | 914,00 TWD | +3,75 % | 32 580 788 |
| 2026-08-26 | 881,00 TWD | +5,51 % | 23 277 987 |
| 2026-08-25 | 835,00 TWD | +5,16 % | 11 433 628 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















