|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
16.42.53 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 30,30 USD | −0,87 % |
|
−0,54 % | +108,87 % |
| Börsvärde | 4,69 md 4,04 md 3,79 md 3,46 md 6,51 md 448 md 6,53 md 44,93 md 17,53 md 226 md 17,6 md 17,22 md 750 md | P/E-tal 2026 * |
35,9x | P/E-tal 2027 * | 16,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4,43 md 3,82 md 3,58 md 3,27 md 6,16 md 424 md 6,18 md 42,48 md 16,57 md 214 md 16,64 md 16,28 md 709 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,19x | EV / Försäljning 2027 * | 1x |
| Fri-Float |
98,8 % | Avkastning 2026 * |
1,29 % | Avkastning 2027 * | 1,29 % |
Senaste Transkript : Vishay Intertechnology, Inc.
| 1 dag | −0,85 % | ||
| 1 vecka | −0,54 % | ||
| Pågående månad | −11,56 % | ||
| 1 månad | −11,56 % | ||
| 3 månader | −45,95 % | ||
| 6 månader | +68,61 % | ||
| Pågående år | +108,87 % |
| 1 vecka | 30,2 | 31,94 | |
| 1 månad | 29,87 | 39,42 | |
| Pågående år | 14,68 | 69,47 | |
| 1 år | 11,77 | 69,47 | |
| 3 år | 10,35 | 69,47 | |
| 5 år | 10,35 | 69,47 | |
| 10 år | 10,35 | 69,47 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Joel Smejkal
CEO | Verkställande Direktör | 59 | 2023-01-01 |
David McConnell
DFI | Finansdirektör/CFO | 59 | 2024-03-01 |
Roy Shoshani
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 52 | 2023-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2003-01-01 | |
Marc Zandman
CHM | Ordförande | 64 | 2013-11-27 |
Ruta Zandman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 88 | 2001-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-02 | Tax | Administrativ chef | 360 | 0,0003% | ||
| 26-03-02 | Tax | HR-chef | 221 | 0,0002% | ||
| 26-03-02 | Tax | Finanschef | 260 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,87 % | −0,54 % | +103,80 % | +10,30 % | 4,69 md | ||
| +1,13 % | +5,23 % | +28,46 % | +344,49 % | 5 253 md | ||
| +0,41 % | +0,41 % | +108,62 % | +336,04 % | 1 982 md | ||
| −0,10 % | +2,63 % | +23,46 % | +298,97 % | 1 755 md | ||
| +1,30 % | +2,96 % | +691,18 % | +1 240,28 % | 1 054 md | ||
| −4,45 % | −4,45 % | +514,50 % | +1 284,42 % | 874 md | ||
| +0,85 % | +2,59 % | +188,66 % | +343,20 % | 760 md | ||
| −0,88 % | +1,03 % | - | - | 583 md | ||
| +0,82 % | +2,92 % | +270,96 % | +155,58 % | 470 md | ||
| +0,87 % | +1,05 % | +82,32 % | - | 255 md | ||
| Genomsnitt | −0,15 % | −0,52 % | +223,55 % | +501,66 % | 1 299 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,31 % | +0,48 % | +151,21 % | +474,30 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,71 md 3,2 md 3 md 2,74 md 5,15 md 354 md 5,17 md 35,55 md 13,87 md 179 md 13,92 md 13,62 md 593 md | 4,31 md 3,72 md 3,48 md 3,18 md 5,99 md 412 md 6,01 md 41,34 md 16,13 md 208 md 16,19 md 15,84 md 690 md |
| Nettoinkomst | 131 mn 113 mn 106 mn 96,59 mn 182 mn 12,52 md 183 mn 1,26 md 490 mn 6,32 md 492 mn 481 mn 20,95 md | 282 mn 243 mn 228 mn 208 mn 392 mn 26,98 md 393 mn 2,71 md 1,06 md 13,62 md 1,06 md 1,04 md 45,16 md |
| Netto Skuld | −256 mn −220 mn −207 mn −189 mn −355 mn −24,43 md −356 mn −2,45 md −956 mn −12,33 md −960 mn −939 mn −40,89 md | −386 mn −333 mn −312 mn −285 mn −536 mn −36,89 md −538 mn −3,7 md −1,44 md −18,62 md −1,45 md −1,42 md −61,76 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 30,22 US$ | −1,11 % | 258 393 |
| 2026-08-28 | 30,56 US$ | −3,72 % | 3 933 717 |
| 2026-08-27 | 31,74 US$ | +3,52 % | 4 419 375 |
| 2026-08-26 | 30,66 US$ | −2,08 % | 6 378 947 |
| 2026-08-25 | 31,31 US$ | +2,89 % | 2 415 897 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















