|
Marknaden stängd -
Boerse Muenchen
22.44.07 2026-10-14
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 7,955 EUR | −2,09 % |
|
+5,27 % | −2,88 % |
| 08-26 | Perion Network förvärvar PRN för 12 miljoner dollar | CI |
| 08-26 | Perion förvärvar PRN för upp till 12 miljoner dollar kontant | MT |
| Börsvärde | 347 mn 312 mn 291 mn 263 mn 495 mn 32,97 md 498 mn 3,49 md 1,36 md 17,11 md 1,3 md 1,27 md 55,04 md | P/E-tal 2026 * |
441x | P/E-tal 2027 * | 16,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 347 mn 312 mn 291 mn 263 mn 495 mn 32,97 md 498 mn 3,49 md 1,36 md 17,11 md 1,3 md 1,27 md 55,04 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,74x | EV / Försäljning 2027 * | 0,68x |
| Fri-Float |
99,45 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| PERI | Fördröjd | |
TEL AVIV STOCK EXCHANGE
| PERI | Fördröjd | |
CBOE
| PERI | Realtid | |
Tradegate
| IW2 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| IW2 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| IW2 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| IW2 | Realtid |
Senaste Transkript: Perion Network Ltd.
| 1 vecka | +7,90 % | ||
| Pågående månad | +5,93 % | ||
| 1 månad | +2,01 % | ||
| 3 månader | −1,93 % | ||
| 6 månader | −1,63 % | ||
| Pågående år | −1,18 % |
| 1 vecka | 7,54 | 8,16 | |
| 1 månad | 7,4 | 8,16 | |
| 3 år | 6,23 | 30 | |
| 5 år | 6,23 | 39,32 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tal Jacobson
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2023-11-22 |
Elad Tzubery
DFI | Finansdirektör/CFO | 42 | 2024-08-01 |
Vered Gomma
COO | Verksamhetschef | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mike Vorhaus
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2015-03-01 |
Eyal Kaplan
CHM | Ordförande | 66 | 2018-05-09 |
Rami Schwartz
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2019-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,09 % | +5,27 % | −1,18 % | −67,28 % | 358 mn | ||
| −1,80 % | +0,74 % | +3,92 % | +62,84 % | 4 035 md | ||
| −3,69 % | +3,53 % | +11,81 % | +1 057,66 % | 501 md | ||
| −8,83 % | −9,06 % | −56,34 % | +20,60 % | 434 md | ||
| −5,54 % | −7,53 % | +80,69 % | +189,16 % | 325 md | ||
| −4,56 % | −6,08 % | +103,94 % | +436,92 % | 268 md | ||
| −0,17 % | +4,97 % | −15,37 % | +61,19 % | 255 md | ||
| +0,99 % | +1,53 % | −23,19 % | +27,33 % | 143 md | ||
| −3,52 % | −2,76 % | +121,53 % | +218,65 % | 140 md | ||
| −4,94 % | −0,74 % | +67,41 % | +205,85 % | 102 md | ||
| Genomsnitt | −1,71 % | −0,93 % | +29,32 % | +221,29 % | 689,3 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,85 % | +1,31 % | +10,96 % | +168,03 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 465 mn 418 mn 390 mn 354 mn 664 mn 44,27 md 668 mn 4,68 md 1,83 md 22,98 md 1,75 md 1,71 md 73,9 md | 513 mn 461 mn 431 mn 390 mn 733 mn 48,84 md 737 mn 5,17 md 2,02 md 25,35 md 1,93 md 1,89 md 81,53 md |
| Nettoinkomst | 704 tn 633 tn 591 tn 535 tn 1,01 mn 67 mn 1,01 mn 7,09 mn 2,77 mn 34,77 mn 2,64 mn 2,59 mn 112 mn | 17,79 mn 16 mn 14,93 mn 13,53 mn 25,4 mn 1,69 md 25,56 mn 179 mn 69,96 mn 879 mn 66,8 mn 65,36 mn 2,83 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-10-14 | 7,955 € | −2,09 % |
| 2026-10-13 | 8,125 € | +1,75 % |
| 2026-10-12 | 7,985 € | +1,53 % |
| 2026-10-09 | 7,865 € | +1,09 % |
| 2026-10-08 | 7,780 € | +1,77 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- PERI Aktie
- IW2 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















