|
Marknaden stängd -
NYSE
22.04.22 2026-09-04
|
Efter stängning 02.00.00 | |||
| 158,78 USD | +3,08 % |
|
159,95 | +0,74 % |
| 09-04 | S&P 500 steg svagt under veckan – energi i topp medan sällanköpsvaror tyngde | MT |
| 09-04 | Oracles upprepade uppsägningar för att finansiera AI-satsningar innebär exekveringsrisk, enligt RBC | MT |
| Börsvärde | 457 md 394 md 370 md 338 md 633 md 43 182 md 634 md 4 376 md 1 698 md 22 155 md 1 717 md 1 680 md 71 374 md | P/E-tal 2027 * |
24,8x | P/E-tal 2028 * | 17,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 589 md 507 md 477 md 435 md 814 md 55 578 md 817 md 5 632 md 2 185 md 28 515 md 2 210 md 2 162 md 91 863 md | EV / Försäljning 2027 * |
6,59x | EV / Försäljning 2028 * | 4,76x |
| Fri-Float |
59,5 % | Avkastning 2027 * |
1,28 % | Avkastning 2028 * | 1,35 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| ORCL | Fördröjd | |
CBOE
| ORCL | Realtid | |
Tradegate
| ORC | Realtid | |
Xetra
| ORC | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| ORC | Realtid | |
Mexican S.E.
| ORCL * | Slutkurs | |
CBOE
| Realtid | ||
Borsa Italiana
| 1ORCL | Slutkurs | |
CBOE
| 0R1Z | Realtid | |
London S.E.
| 0R1Z | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| ORC | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| ORC | Fördröjd | |
Kazakhstan S.E.
| ORCL_KZ | Slutkurs | |
Wiener Boerse
| ORCL | Slutkurs | |
Warsaw S.E.
| ORCL | Fördröjd | |
Swiss Exchange
| ORCL | Fördröjd | |
Lima
| ORCLUS | Slutkurs | |
Santiago S.E.
| ORCLCL | Slutkurs | |
Santiago S.E.
| ORCL | Slutkurs | |
Swiss Exchange
| ORCL | Fördröjd |
Senaste Transkript : Oracle Corporation
| 1 dag | +0,74 % | ||
| 1 vecka | +5,26 % | ||
| Pågående månad | +6,48 % | ||
| 1 månad | +8,95 % | ||
| 3 månader | −32,82 % | ||
| 6 månader | +4,21 % | ||
| Pågående år | −18,54 % |
| 1 vecka | 139,72 | 159,7 | |
| 1 månad | 137,43 | 159,7 | |
| Pågående år | 114,5 | 250,25 | |
| 1 år | 114,5 | 345,72 | |
| 3 år | 99,26 | 345,72 | |
| 5 år | 60,78 | 345,72 | |
| 10 år | 37,62 | 345,72 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Clayton Magouyrk
CEO | Verkställande Direktör | 40 | 2025-09-22 |
Michael Sicilia
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2025-09-22 |
Larry Ellison
CEO | Verkställande Direktör | 82 | 1977-06-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Larry Ellison
CHM | Ordförande | 82 | 1995-05-01 |
Michael Boskin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 80 | 1994-04-01 |
Jeffrey Henley
CHM | Ordförande | 81 | 2004-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-24 | Kostnadsfri | Chefsjurist | 523 | 0,0000% | ||
| 26-05-31 | Räkenskapsår | Styrelseledamot | 5 836 | 0,0002% | ||
| 26-05-31 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 550 | 0,0001% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,08 % | +5,26 % | −28,80 % | +31,30 % | 457 md | ||
| +0,05 % | −2,95 % | −20,38 % | +45,06 % | 249 md | ||
| −2,97 % | −2,38 % | −21,40 % | +19,53 % | 146 md | ||
| −1,39 % | +12,17 % | −56,41 % | +306,28 % | 54,87 md | ||
| −0,57 % | −4,41 % | −34,34 % | +6,20 % | 46,32 md | ||
| −16,68 % | −19,18 % | −38,62 % | +3,98 % | 20,13 md | ||
| +0,06 % | −3,41 % | −17,42 % | +54,46 % | 19,62 md | ||
| −19,93 % | −21,10 % | −25,15 % | +87,70 % | 13,52 md | ||
| −1,05 % | −2,52 % | −25,39 % | +8,01 % | 13,87 md | ||
| −1,73 % | −3,71 % | −2,14 % | +8,07 % | 12,76 md | ||
| Genomsnitt | −3,86 % | −2,62 % | −27,00 % | +57,06 % | 103,36 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,21 % | +1,25 % | −26,99 % | +46,47 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 89,37 md 76,9 md 72,35 md 66,09 md 124 md 8 438 md 124 md 855 md 332 md 4 329 md 336 md 328 md 13 947 md | 131 md 112 md 106 md 96,69 md 181 md 12 344 md 181 md 1 251 md 485 md 6 333 md 491 md 480 md 20 402 md |
| Nettoinkomst | 19,06 md 16,4 md 15,43 md 14,1 md 26,37 md 1 800 md 26,45 md 182 md 70,77 md 923 md 71,58 md 70,02 md 2 975 md | 27,64 md 23,79 md 22,38 md 20,44 md 38,25 md 2 610 md 38,35 md 264 md 103 md 1 339 md 104 md 102 md 4 314 md |
| Netto Skuld | 131 md 113 md 106 md 97,1 md 182 md 12 396 md 182 md 1 256 md 487 md 6 360 md 493 md 482 md 20 488 md | 165 md 142 md 134 md 122 md 229 md 15 625 md 230 md 1 583 md 614 md 8 017 md 621 md 608 md 25 826 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 158,78 US$ | +3,08 % | 26 511 284 |
| 2026-09-03 | 154,04 US$ | +5,69 % | 25 101 731 |
| 2026-09-02 | 145,75 US$ | +3,13 % | 21 906 714 |
| 2026-09-01 | 141,32 US$ | −5,23 % | 25 443 267 |
| 2026-08-31 | 149,12 US$ | −1,15 % | 16 118 904 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















