|
Slutkurs
Mexican S.E.
2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2 748,00 MXN | +6,29 % |
|
+1,44 % | +9,92 % |
| 09-01 | Schweiziska börsen återhämtar sig; Novartis stiger efter positiva studieresultat för MS-läkemedel | MT |
| 09-01 | Mestadels nedåt på de europeiska börserna; inflationen i eurozonen stiger i augusti | MT |
| Börsvärde | 307 md 5 203 md 265 md 249 md 227 md 426 md 29 115 md 429 md 2 943 md 1 145 md 14 810 md 1 152 md 1 127 md 49 107 md | P/E-tal 2026 * |
22,9x | P/E-tal 2027 * | 19,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 339 md 5 758 md 293 md 275 md 251 md 472 md 32 216 md 474 md 3 256 md 1 267 md 16 388 md 1 274 md 1 247 md 54 339 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,89x | EV / Försäljning 2027 * | 5,46x |
| Fri-Float |
91,66 % | Avkastning 2026 * |
2,71 % | Avkastning 2027 * | 2,82 % |
Senaste Transkript : Novartis AG
| 1 dag | +6,29 % | ||
| 1 vecka | +1,44 % | ||
| Pågående månad | +6,29 % | ||
| 1 månad | +1,40 % | ||
| 3 månader | +5,45 % | ||
| 6 månader | −3,75 % | ||
| Pågående år | +9,92 % |
| 1 vecka | 2 585,5 | 2 748 | |
| 1 månad | 2 585,5 | 2 748 | |
| Pågående år | 2 479 | 2 866,83 | |
| 1 år | 2 254,9 | 2 866,83 | |
| 3 år | 1 540 | 2 866,83 | |
| 5 år | 1 520 | 2 866,83 | |
| 10 år | 1 320,81 | 2 866,83 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 50 | 2018-02-01 | |
Mukul Mehta
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-03-16 |
Karen Hale
CMP | Compliance Officer | 58 | 2025-04-14 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Nancy Andrews
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2015-01-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2016-01-01 | |
Ton Büchner
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2016-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +6,29 % | +1,44 % | - | - | 290 md | ||
| +0,28 % | −5,97 % | +58,34 % | +108,22 % | 1 031 md | ||
| +2,01 % | −0,71 % | +53,07 % | +68,99 % | 641 md | ||
| +1,39 % | −2,18 % | +23,57 % | +75,43 % | 453 md | ||
| −1,50 % | −7,04 % | +33,55 % | +33,94 % | 349 md | ||
| +6,25 % | +2,04 % | +28,97 % | +46,57 % | 290 md | ||
| −0,07 % | −4,12 % | +0,95 % | +11,79 % | 252 md | ||
| +1,92 % | −0,93 % | +52,28 % | +70,67 % | 232 md | ||
| +0,51 % | −4,52 % | −19,50 % | −54,83 % | 201 md | ||
| +2,45 % | +0,77 % | +32,71 % | +95,59 % | 181 md | ||
| Genomsnitt | +2,08 % | −2,91 % | +29,33 % | +50,71 % | 403,31 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,95 % | −3,40 % | +38,39 % | +66,40 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 57,65 md 978 md 49,73 md 46,78 md 42,61 md 80,14 md 5 471 md 80,57 md 553 md 215 md 2 783 md 216 md 212 md 9 228 md | 61,31 md 1 040 md 52,88 md 49,75 md 45,32 md 85,22 md 5 819 md 85,68 md 588 md 229 md 2 960 md 230 md 225 md 9 814 md |
| Nettoinkomst | 13,95 md 237 md 12,03 md 11,32 md 10,31 md 19,39 md 1 324 md 19,5 md 134 md 52,09 md 674 md 52,38 md 51,24 md 2 233 md | 15,5 md 263 md 13,37 md 12,58 md 11,46 md 21,55 md 1 471 md 21,67 md 149 md 57,88 md 748 md 58,2 md 56,94 md 2 482 md |
| Netto Skuld | 32,68 md 554 md 28,19 md 26,52 md 24,16 md 45,43 md 3 102 md 45,67 md 313 md 122 md 1 578 md 123 md 120 md 5 231 md | 27,82 md 472 md 24 md 22,57 md 20,56 md 38,67 md 2 640 md 38,88 md 267 md 104 md 1 343 md 104 md 102 md 4 453 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 2 748,00 MX$ | +6,29 % | 27 |
| 2026-08-31 | 2 585,50 MX$ | −2,80 % | 198 |
| 2026-08-28 | 2 660,00 MX$ | −0,71 % | 173 |
| 2026-08-26 | 2 679,00 MX$ | −1,11 % | 71 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- NOVN Aktie
- NVS N Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















