|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 139,00 TWD | +2,58 % |
|
+5,30 % | +17,30 % |
| 08-25 | Elan Microelectronics förlorar i första instans i patentmål mot ILITEK | MT |
| 08-13 | ELAN Microelectronics rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 40,35 md 1,24 md 1,11 md 1,02 md 932 mn 1,76 md 118 md 1,79 md 12,31 md 4,83 md 61,53 md 4,67 md 4,57 md 197 md | P/E-tal 2026 * |
19,2x | P/E-tal 2027 * | 15,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 38,57 md 1,19 md 1,06 md 978 mn 891 mn 1,68 md 113 md 1,71 md 11,77 md 4,62 md 58,81 md 4,46 md 4,37 md 188 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,5x | EV / Försäljning 2027 * | 2,68x |
| Fri-Float |
87,73 % | Avkastning 2026 * |
4,49 % | Avkastning 2027 * | 5,1 % |
| 1 dag | +2,58 % | ||
| 1 vecka | +5,30 % | ||
| Pågående månad | +1,09 % | ||
| 1 månad | +8,17 % | ||
| 3 månader | −20,80 % | ||
| 6 månader | +0,36 % | ||
| Pågående år | +17,30 % |
| 1 vecka | 129,5 | 139 | |
| 1 månad | 128,5 | 139,5 | |
| Pågående år | 115,5 | 196,5 | |
| 1 år | 115,5 | 196,5 | |
| 3 år | 100,5 | 196,5 | |
| 5 år | 75,4 | 196,5 | |
| 10 år | 44,14 | 228,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yi Hao Yeh
CEO | Verkställande Direktör | 71 | 1994-05-05 |
Yi Lin Chen
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2013-06-28 |
Kuo-Lung Yen
COO | Verksamhetschef | 68 | 2000-11-10 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yi Hao Yeh
CHM | Ordförande | 71 | 1994-09-01 |
Te Cheng Chiu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2000-03-30 |
Chi Lin Wei
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 80 | 2006-06-12 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,58 % | +5,30 % | +8,17 % | +1,83 % | 1,24 md | ||
| −1,43 % | −6,61 % | +17,78 % | +364,54 % | 5 171 md | ||
| −0,82 % | −5,10 % | +62,96 % | +344,04 % | 1 934 md | ||
| −4,52 % | −9,07 % | −7,17 % | +264,24 % | 1 569 md | ||
| −5,63 % | −14,59 % | +333,93 % | +1 172,21 % | 994 md | ||
| −5,95 % | −13,05 % | +125,42 % | +396,67 % | 863 md | ||
| +0,79 % | −24,33 % | +181,10 % | +924,98 % | 695 md | ||
| −5,79 % | −14,18 % | +143,89 % | +145,76 % | 472 md | ||
| +3,28 % | −11,73 % | - | - | 457 md | ||
| −6,94 % | −14,45 % | +33,07 % | +337,32 % | 243 md | ||
| Genomsnitt | −2,44 % | −8,84 % | +99,91 % | +439,06 % | 1 240 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,35 % | −8,22 % | +70,72 % | +440,99 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 11,02 md 340 mn 302 mn 279 mn 255 mn 480 mn 32,26 md 489 mn 3,36 md 1,32 md 16,8 md 1,27 md 1,25 md 53,68 md | 14,19 md 438 mn 389 mn 360 mn 328 mn 618 mn 41,57 md 631 mn 4,33 md 1,7 md 21,65 md 1,64 md 1,61 md 69,16 md |
| Nettoinkomst | 2,23 md 68,91 mn 61,23 mn 56,67 mn 51,63 mn 97,3 mn 6,54 md 99,26 mn 682 mn 267 mn 3,41 md 259 mn 253 mn 10,89 md | 2,8 md 86,4 mn 76,78 mn 71,06 mn 64,74 mn 122 mn 8,2 md 124 mn 855 mn 335 mn 4,27 md 324 mn 317 mn 13,65 md |
| Netto Skuld | −1,78 md −54,91 mn −48,79 mn −45,15 mn −41,14 mn −77,53 mn −5,21 md −79,09 mn −543 mn −213 mn −2,72 md −206 mn −202 mn −8,67 md | −2,32 md −71,48 mn −63,52 mn −58,79 mn −53,56 mn −101 mn −6,79 md −103 mn −708 mn −277 mn −3,53 md −268 mn −263 mn −11,29 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 139,00 TWD | +2,58 % | 3 013 328 |
| 2026-10-15 | 135,50 TWD | +1,50 % | 2 392 200 |
| 2026-10-14 | 133,50 TWD | +0,38 % | 1 374 039 |
| 2026-10-13 | 133,00 TWD | 0,00 % | 1 737 180 |
| 2026-10-12 | 133,00 TWD | +0,76 % | 973 625 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















