|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 51,28 USD | −0,50 % |
|
−0,60 % | +41,46 % |
| 08-13 | UB Infra minskade 0,8 procent i juli - motståndskraftig aktiemarknad | FW |
| 07-27 | Insynsperson i CSX säljer aktier för 1,6 miljoner dollar enligt färsk SEC-anmälan | MT |
| Börsvärde | 94,99 md 81,85 md 76,74 md 70,05 md 132 md 9 078 md 132 md 910 md 355 md 4 583 md 357 md 349 md 15 195 md | P/E-tal 2026 * |
25,6x | P/E-tal 2027 * | 22,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 112 md 96,82 md 90,78 md 82,87 md 156 md 10 739 md 157 md 1 077 md 420 md 5 421 md 422 md 413 md 17 975 md | EV / Försäljning 2026 * |
7,4x | EV / Försäljning 2027 * | 7,01x |
| Fri-Float |
99,73 % | Avkastning 2026 * |
1,11 % | Avkastning 2027 * | 1,21 % |
Senaste Transkript : CSX Corporation
| 1 dag | −0,50 % | ||
| 1 vecka | −0,60 % | ||
| Pågående månad | +1,75 % | ||
| 1 månad | +2,17 % | ||
| 3 månader | +13,30 % | ||
| 6 månader | +18,79 % | ||
| Pågående år | +41,46 % |
| 1 vecka | 50,98 | 52,15 | |
| 1 månad | 49,42 | 52,15 | |
| Pågående år | 34,78 | 53,6 | |
| 1 år | 31,8 | 53,6 | |
| 3 år | 26,22 | 53,6 | |
| 5 år | 25,8 | 53,6 | |
| 10 år | 9,3 | 53,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Stephen Angel
CEO | Verkställande Direktör | 70 | 2025-09-28 |
Kevin Boone
DFI | Finansdirektör/CFO | 49 | 2025-10-29 |
Michael Cory
COO | Verksamhetschef | 64 | 2023-09-08 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Steven Halverson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2006-09-01 |
J. Whisler
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2011-05-04 |
David Moffett
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2015-05-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-03 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 181 | 0,0000% | ||
| 26-07-24 | Räkenskapsår | Chefsjurist | 39 000 | 0,0021% | ||
| 26-07-24 | Försäljning | Controller / Revisor | −30 000 | 0,0016% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,50 % | −0,60 % | +57,74 % | +66,87 % | 94,99 md | ||
| −0,08 % | −0,21 % | +37,50 % | +37,92 % | 183 md | ||
| +0,22 % | −0,58 % | +24,54 % | +66,49 % | 78,32 md | ||
| 0,00 % | +1,93 % | −24,56 % | −33,43 % | 14,05 md | ||
| +0,00 % | −1,08 % | +13,71 % | 0,00 % | 4,54 md | ||
| −0,40 % | −0,98 % | −5,23 % | −4,94 % | 4,11 md | ||
| +2,17 % | +3,87 % | −30,50 % | −22,63 % | 815 mn | ||
| −2,19 % | −6,54 % | −25,62 % | +2,88 % | 422 mn | ||
| −0,93 % | +8,08 % | −59,77 % | −78,94 % | 265 mn | ||
| +0,47 % | +7,25 % | −32,79 % | −28,10 % | 129 mn | ||
| Genomsnitt | −0,19 % | +1,93 % | −4,50 % | +0,61 % | 38,03 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,13 % | −0,27 % | +36,54 % | +47,21 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 15,19 md 13,09 md 12,27 md 11,2 md 21,1 md 1 452 md 21,17 md 146 md 56,8 md 733 md 57,02 md 55,78 md 2 430 md | 15,94 md 13,74 md 12,88 md 11,76 md 22,15 md 1 524 md 22,22 md 153 md 59,62 md 769 md 59,85 md 58,55 md 2 550 md |
| Nettoinkomst | 3,71 md 3,19 md 3 md 2,73 md 5,15 md 354 md 5,17 md 35,54 md 13,87 md 179 md 13,92 md 13,62 md 593 md | 4,09 md 3,52 md 3,3 md 3,01 md 5,68 md 391 md 5,7 md 39,17 md 15,28 md 197 md 15,34 md 15,01 md 654 md |
| Netto Skuld | 17,37 md 14,97 md 14,04 md 12,81 md 24,14 md 1 661 md 24,22 md 167 md 64,98 md 838 md 65,23 md 63,81 md 2 779 md | 16,77 md 14,45 md 13,55 md 12,37 md 23,3 md 1 603 md 23,38 md 161 md 62,73 md 809 md 62,97 md 61,6 md 2 683 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 51,28 US$ | −0,50 % | 6 722 319 |
| 2026-08-27 | 51,54 US$ | −0,43 % | 7 311 381 |
| 2026-08-26 | 51,76 US$ | +0,49 % | 6 906 506 |
| 2026-08-25 | 51,51 US$ | +0,14 % | 6 419 540 |
| 2026-08-24 | 51,44 US$ | −0,29 % | 10 378 256 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















