|
Marknaden stängd -
Swiss Exchange
17.36.10 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 78,16 CHF | −1,51 % |
|
−8,92 % | +660,31 % |
| 08-17 | Kanadensiska NexGen Energy i samtal med BHP – söker 1 miljard dollar till uranprojekt | RE |
| 08-03 | Camecos medvind ser ut att hålla i sig enligt RBC | MT |
| Börsvärde | 58,27 md 42,1 md 36,32 md 34,22 md 31,17 md 3 977 md 58,71 md 405 md 157 md 2 033 md 158 md 155 md 6 680 md | P/E-tal 2026 * |
81x | P/E-tal 2027 * | 45,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 57,57 md 41,6 md 35,89 md 33,81 md 30,8 md 3 930 md 58 md 400 md 155 md 2 009 md 156 md 153 md 6 600 md | EV / Försäljning 2026 * |
16,5x | EV / Försäljning 2027 * | 14,5x |
| Fri-Float |
99,86 % | Avkastning 2026 * |
0,19 % | Avkastning 2027 * | 0,2 % |
Senaste Transkript : Cameco Corporation
| 1 dag | −1,51 % | ||
| 1 vecka | −8,92 % | ||
| Pågående månad | −2,29 % | ||
| 1 månad | +8,53 % | ||
| 3 månader | −6,08 % | ||
| 6 månader | −6,08 % | ||
| Pågående år | +660,31 % |
| 1 vecka | 78,16 | 85,42 | |
| 1 månad | 72,02 | 85,81 | |
| Pågående år | 68,92 | 85,81 | |
| 1 år | 68,92 | 85,81 | |
| 3 år | 68,92 | 85,81 | |
| 5 år | 68,92 | 85,81 | |
| 10 år | 7,39 | 85,81 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 62 | 2011-07-01 | |
Heidi Shockey
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-09-01 |
Grant Isaac
PSD | President | - | 2025-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2011-05-18 | |
Catherine Gignac
CHM | Ordförande | 63 | 2023-12-01 |
Don Kayne
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2016-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,51 % | −8,92 % | - | - | 41,92 md | ||
| −0,99 % | −11,22 % | +27,31 % | +161,33 % | 41,92 md | ||
| −2,57 % | −3,72 % | - | - | 20,94 md | ||
| −0,73 % | −12,53 % | +4,60 % | +143,33 % | 5,74 md | ||
| +5,78 % | +0,86 % | +159,36 % | +391,76 % | 3,8 md | ||
| −0,68 % | −11,33 % | −18,40 % | +224,20 % | 3,36 md | ||
| −4,75 % | −16,64 % | −11,25 % | +161,41 % | 2,45 md | ||
| −0,35 % | −6,46 % | +7,83 % | +16,39 % | 1,94 md | ||
| +1,93 % | −0,35 % | +27,64 % | +59,43 % | 1,58 md | ||
| −6,48 % | −22,60 % | −31,33 % | −61,84 % | 435 mn | ||
| Genomsnitt | −1,05 % | −9,06 % | +20,72 % | +137,00 % | 9,13 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,28 % | −5,57 % | +28,31 % | +168,61 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,5 md 2,53 md 2,18 md 2,05 md 1,87 md 239 md 3,52 md 24,3 md 9,43 md 122 md 9,48 md 9,28 md 401 md | 3,93 md 2,84 md 2,45 md 2,31 md 2,1 md 268 md 3,96 md 27,29 md 10,59 md 137 md 10,65 md 10,42 md 450 md |
| Nettoinkomst | 583 mn 421 mn 363 mn 342 mn 312 mn 39,76 md 587 mn 4,05 md 1,57 md 20,33 md 1,58 md 1,55 md 66,77 md | 1,14 md 823 mn 710 mn 669 mn 609 mn 77,73 md 1,15 md 7,92 md 3,07 md 39,74 md 3,09 md 3,02 md 131 md |
| Netto Skuld | −698 mn −504 mn −435 mn −410 mn −373 mn −47,63 md −703 mn −4,85 md −1,88 md −24,35 md −1,89 md −1,85 md −80 md | −1,36 md −983 mn −848 mn −799 mn −728 mn −92,82 md −1,37 md −9,45 md −3,67 md −47,46 md −3,69 md −3,61 md −156 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 78,16 CHF | −1,51 % |
| 2026-09-01 | 79,36 CHF | −0,79 % |
| 2026-08-31 | 79,99 CHF | −2,08 % |
| 2026-08-28 | 81,69 CHF | −4,37 % |
| 2026-08-27 | 85,42 CHF | −0,45 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















