|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
19.57.38 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 314,58 USD | +3,72 % |
|
+5,50 % | −10,49 % |
| 10-27 | Watsco, Inc., Q3 2026 Earnings Call, Oct 27, 2026 | |
| 10-27 | Watsco rapporterar resultat för tredje kvartalet och årets första nio månader 2026 | CI |
| Börsvärde | 11,71 md 10,46 md 9,6 md 8,73 md 16,37 md 1 109 md 16,69 md 115 md 46,2 md 585 md 43,96 md 43,02 md 1 849 md | P/E-tal 2026 * |
26,4x | P/E-tal 2027 * | 23,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 11,19 md 9,99 md 9,17 md 8,34 md 15,63 md 1 059 md 15,94 md 109 md 44,13 md 559 md 41,99 md 41,1 md 1 766 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,46x | EV / Försäljning 2027 * | 1,25x |
| Fri-Float |
79,21 % | Avkastning 2026 * |
4,04 % | Avkastning 2027 * | 4,19 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| WSO.B | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| WC30 | Fördröjd |
Senaste Transkript: Watsco, Inc.
| 1 dag | +3,71 % | ||
| 1 vecka | +5,50 % | ||
| 1 månad | −2,44 % | ||
| 3 månader | −5,74 % | ||
| 6 månader | −32,60 % | ||
| Pågående år | −10,49 % |
| 1 vecka | 303,3 | 303,3 | |
| 1 månad | 285,84 | 303,3 | |
| Pågående år | 285,84 | 453,37 | |
| 1 år | 285,84 | 453,37 | |
| 3 år | 0 | 535 | |
| 5 år | 0 | 535 | |
| 10 år | 0 | 535 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Albert Nahmad
CEO | Verkställande Direktör | 85 | 1972-12-01 |
Ana Menendez
DFI | Finansdirektör/CFO | 61 | 2003-11-01 |
Aaron Nahmad
PSD | President | 44 | 2016-01-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Cesar Alvarez
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 78 | 1997-05-01 |
Barry Logan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2024-02-19 |
Denise Dickins
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2007-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,72 % | +5,50 % | - | - | 11,71 md | ||
| +1,77 % | +3,42 % | +9,36 % | +111,81 % | 228 md | ||
| +3,12 % | +1,09 % | −38,22 % | +28,07 % | 163 md | ||
| +1,24 % | +2,02 % | −1,60 % | +60,86 % | 149 md | ||
| −0,38 % | −0,71 % | −4,47 % | +70,83 % | 144 md | ||
| +1,50 % | −13,14 % | +36,18 % | +372,13 % | 106 md | ||
| +1,59 % | +3,81 % | +19,87 % | +84,14 % | 92 md | ||
| −1,49 % | −0,95 % | +29,09 % | +187,26 % | 90,27 md | ||
| +0,92 % | −9,44 % | −7,67 % | +93,37 % | 89,75 md | ||
| −1,89 % | +14,49 % | +19,50 % | +472,11 % | 89,53 md | ||
| Genomsnitt | +0,98 % | +1,93 % | +6,89 % | +164,51 % | 127,93 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,94 % | +2,00 % | +3,81 % | +142,57 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,67 md 6,85 md 6,28 md 5,72 md 10,71 md 726 md 10,93 md 75,04 md 30,25 md 383 md 28,78 md 28,17 md 1 210 md | 8,45 md 7,55 md 6,92 md 6,3 md 11,81 md 800 md 12,04 md 82,7 md 33,34 md 422 md 31,72 md 31,04 md 1 334 md |
| Nettoinkomst | 442 mn 394 mn 362 mn 329 mn 617 mn 41,81 md 629 mn 4,32 md 1,74 md 22,07 md 1,66 md 1,62 md 69,7 md | 500 mn 446 mn 409 mn 372 mn 698 mn 47,32 md 712 mn 4,89 md 1,97 md 24,97 md 1,88 md 1,84 md 78,88 md |
| Netto Skuld | −524 mn −468 mn −429 mn −391 mn −732 mn −49,61 md −747 mn −5,13 md −2,07 md −26,18 md −1,97 md −1,92 md −82,7 md | −1,12 md −996 mn −914 mn −832 mn −1,56 md −106 md −1,59 md −10,92 md −4,4 md −55,77 md −4,19 md −4,1 md −176 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 303,30 US$ | +5,50 % | 225 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















