|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 730,00 TWD | −7,24 % |
|
+1,17 % | +79,65 % |
| 01.02 | Inte bara Nvidia: Kraft- och kylbolagen som rider på datacenterboomen | RE |
| 08-10 | Delta Electronics försäljning rusade 48 procent i juli | MT |
| Börsvärde | 4 494 md 141 md 122 md 115 md 105 md 196 md 13 364 md 197 md 1 361 md 528 md 6 833 md 531 md 520 md 22 445 md | P/E-tal 2026 * |
42,1x | P/E-tal 2027 * | 26,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4 397 md 138 md 119 md 112 md 102 md 192 md 13 077 md 193 md 1 332 md 517 md 6 686 md 520 md 508 md 21 962 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,65x | EV / Försäljning 2027 * | 3,97x |
| Fri-Float |
74,07 % | Avkastning 2026 * |
1,01 % | Avkastning 2027 * | 1,74 % |
Senaste Transkript : Delta Electronics, Inc.
| 1 dag | −7,24 % | ||
| 1 vecka | +1,17 % | ||
| Pågående månad | −5,98 % | ||
| 1 månad | +5,49 % | ||
| 3 månader | −28,51 % | ||
| 6 månader | +20,98 % | ||
| Pågående år | +79,65 % |
| 1 vecka | 1 730 | 1 870 | |
| 1 månad | 1 520 | 2 005 | |
| Pågående år | 969 | 2 585 | |
| 1 år | 675 | 2 585 | |
| 3 år | 275 | 2 585 | |
| 5 år | 210,5 | 2 585 | |
| 10 år | 98,3 | 2 585 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ping Cheng
CEO | Verkställande Direktör | - | 2012-06-29 |
Po Wen Yu
DFI | Finansdirektör/CFO | 64 | 2021-08-01 |
Hsun Hai Chang
CEO | Verkställande Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ying Chun Hai
CHM | Ordförande | 75 | 2003-05-06 |
Chung Hua Cheng
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 88 | 1975-08-20 |
Ping Cheng
CHM | Ordförande | - | 2024-05-30 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −7,24 % | +1,17 % | +151,45 % | +400,00 % | 153 md | ||
| −1,46 % | −4,96 % | +19,72 % | +98,20 % | 247 md | ||
| −2,74 % | −7,55 % | +14,57 % | +47,33 % | 250 md | ||
| −0,50 % | −3,21 % | +36,39 % | +82,13 % | 188 md | ||
| −0,09 % | −6,99 % | +13,49 % | +69,93 % | 152 md | ||
| +0,31 % | −2,60 % | +107,19 % | +556,63 % | 98,55 md | ||
| −1,99 % | −1,60 % | +65,10 % | +123,64 % | 94,17 md | ||
| +1,27 % | −5,62 % | +13,72 % | +52,64 % | 82,35 md | ||
| −3,93 % | −3,82 % | +145,99 % | +2 419,80 % | 54,81 md | ||
| +0,79 % | −4,90 % | +26,18 % | +48,42 % | 53,03 md | ||
| Genomsnitt | −1,55 % | −2,65 % | +59,38 % | +389,87 % | 137,26 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,80 % | −3,07 % | +49,37 % | +239,94 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 778 md 24,5 md 21,14 md 19,91 md 18,14 md 33,91 md 2 315 md 34,17 md 236 md 91,5 md 1 184 md 92,02 md 90,01 md 3 888 md | 1 095 md 34,46 md 29,73 md 28,01 md 25,52 md 47,7 md 3 256 md 48,06 md 332 md 129 md 1 665 md 129 md 127 md 5 468 md |
| Nettoinkomst | 107 md 3,36 md 2,9 md 2,73 md 2,49 md 4,65 md 318 md 4,69 md 32,36 md 12,56 md 162 md 12,63 md 12,35 md 534 md | 169 md 5,31 md 4,58 md 4,31 md 3,93 md 7,34 md 501 md 7,4 md 51,06 md 19,81 md 256 md 19,93 md 19,49 md 842 md |
| Netto Skuld | −96,69 md −3,04 md −2,63 md −2,47 md −2,25 md −4,21 md −288 md −4,24 md −29,29 md −11,37 md −147 md −11,43 md −11,18 md −483 md | −146 md −4,58 md −3,95 md −3,73 md −3,39 md −6,34 md −433 md −6,39 md −44,1 md −17,12 md −221 md −17,21 md −16,84 md −727 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 1 730,00 TWD | −7,24 % | 15 906 930 |
| 2026-09-01 | 1 865,00 TWD | +1,36 % | 7 330 358 |
| 2026-08-31 | 1 840,00 TWD | +0,55 % | 8 759 747 |
| 2026-08-28 | 1 830,00 TWD | +3,39 % | 13 398 406 |
| 2026-08-27 | 1 770,00 TWD | +1,14 % | 8 854 910 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















