|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
08.10.23 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,560 AUD | −0,56 % |
|
+1,14 % | −15,24 % |
| 08-26 | Scentre Group: Konkurrensmyndigheten godkänner Australian Retirement Trusts samriskbolag för Westfield Mt Gravatt | MT |
| 08-25 | Scentre Group rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 18,59 md 13,4 md 11,53 md 10,85 md 9,91 md 18,54 md 1 265 md 128 md 49,75 md 649 md 50,33 md 49,23 md 2 091 md | P/E-tal 2026 * |
13,4x | P/E-tal 2027 * | 12,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 31,21 md 22,5 md 19,36 md 18,22 md 16,64 md 31,13 md 2 124 md 215 md 83,52 md 1 090 md 84,49 md 82,64 md 3 511 md | EV / Försäljning 2026 * |
15,1x | EV / Försäljning 2027 * | 14,7x |
| Fri-Float |
99,8 % | Avkastning 2026 * |
5,17 % | Avkastning 2027 * | 5,42 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| SCG | Fördröjd | |
OTC Markets
| STGPF | Fördröjd | |
Tradegate
| 59S | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 59S | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 59S | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| 59S | Realtid | |
Berne S.E.
| 59S | Slutkurs |
Senaste Transkript : Scentre Group
| 1 dag | −0,56 % | ||
| 1 vecka | +1,14 % | ||
| Pågående månad | −0,84 % | ||
| 1 månad | −10,78 % | ||
| 3 månader | −3,00 % | ||
| 6 månader | −3,52 % | ||
| Pågående år | −15,24 % |
| 1 vecka | 3,52 | 3,6 | |
| 1 månad | 3,52 | 4 | |
| Pågående år | 3,28 | 4,25 | |
| 1 år | 3,28 | 4,27 | |
| 3 år | 2,37 | 4,27 | |
| 5 år | 2,37 | 4,27 | |
| 10 år | 1,35 | 4,89 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Elliott Rusanow
CEO | Verkställande Direktör | 52 | 2022-02-23 |
Andrew Clarke
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2022-10-01 |
N. Taylor
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2026-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2016-02-24 | |
Sarah Kay
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2016-02-24 |
Elliott Rusanow
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2022-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-31 | Köp | Styrelseledamot | 2 692 | 0,0001% | ||
| 26-06-01 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 1 008 690 | 0,0193% | ||
| 26-03-19 | Övrigt | Verkställande direktör | 994 583 | 0,0191% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,56 % | +1,14 % | −12,10 % | +28,52 % | 13,4 md | ||
| +1,76 % | −0,73 % | +67,91 % | +209,52 % | 9,5 md | ||
| −1,00 % | +2,29 % | +29,36 % | +109,83 % | 7,35 md | ||
| +5,78 % | +13,73 % | +211,21 % | +645,12 % | 6,47 md | ||
| +0,26 % | −2,53 % | +65,13 % | +217,51 % | 4,13 md | ||
| +0,20 % | −1,73 % | +29,20 % | - | 3,39 md | ||
| −0,72 % | +10,23 % | +8,99 % | +19,10 % | 2,89 md | ||
| +10,28 % | +9,09 % | +19,05 % | +25,48 % | 2,81 md | ||
| +0,76 % | +1,53 % | −12,54 % | −12,54 % | 2,31 md | ||
| +0,54 % | +1,41 % | −16,25 % | −22,06 % | 1,74 md | ||
| Genomsnitt | +1,73 % | +4,37 % | +39,00 % | +135,61 % | 5,4 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,31 % | +3,97 % | +45,49 % | +164,27 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,07 md 1,49 md 1,28 md 1,21 md 1,1 md 2,07 md 141 md 14,28 md 5,54 md 72,32 md 5,61 md 5,48 md 233 md | 2,12 md 1,53 md 1,32 md 1,24 md 1,13 md 2,12 md 145 md 14,64 md 5,68 md 74,15 md 5,75 md 5,62 md 239 md |
| Nettoinkomst | 1,53 md 1,11 md 952 mn 896 mn 818 mn 1,53 md 104 md 10,58 md 4,11 md 53,6 md 4,15 md 4,06 md 173 md | 1,46 md 1,05 md 903 mn 850 mn 776 mn 1,45 md 99,1 md 10,04 md 3,9 md 50,85 md 3,94 md 3,86 md 164 md |
| Netto Skuld | 12,62 md 9,1 md 7,83 md 7,37 md 6,73 md 12,59 md 859 md 87,03 md 33,77 md 441 md 34,16 md 33,42 md 1 420 md | 12,6 md 9,08 md 7,82 md 7,35 md 6,72 md 12,57 md 858 md 86,9 md 33,72 md 440 md 34,11 md 33,37 md 1 418 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 3,560 AUD | −0,56 % | 14 433 151 |
| 2026-09-03 | 3,580 AUD | 0,00 % | 11 687 378 |
| 2026-09-02 | 3,580 AUD | 0,00 % | 11 800 492 |
| 2026-09-01 | 3,580 AUD | −0,28 % | 13 848 861 |
| 2026-08-31 | 3,590 AUD | +1,99 % | 39 559 016 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















