|
Marknaden stängd -
NSE India S.E.
13.05.08 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 675,15 INR | −2,30 % |
|
−1,14 % | −1,78 % |
| 08-19 | DLF-dotterbolag förvärvar nära 27 procent av förnybart energibolag | MT |
| 08-04 | DLF Limited, Q1 2027 Earnings Call, Aug 04, 2026 |
| Börsvärde | 1 671 md 17,61 md 15,19 md 14,29 md 13,02 md 24,48 md 24,61 md 169 md 65,75 md 850 md 66,11 md 64,68 md 2 819 md | P/E-tal 2027 * |
33,5x | P/E-tal 2028 * | 26,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1 537 md 16,19 md 13,97 md 13,14 md 11,97 md 22,51 md 22,63 md 155 md 60,45 md 782 md 60,79 md 59,47 md 2 592 md | EV / Försäljning 2027 * |
15,6x | EV / Försäljning 2028 * | 12x |
| Fri-Float |
25,86 % | Avkastning 2027 * |
1,22 % | Avkastning 2028 * | 1,47 % |
Senaste Transkript : DLF Limited
| 1 dag | −2,30 % | ||
| 1 vecka | −1,14 % | ||
| Pågående månad | −2,30 % | ||
| 1 månad | +2,40 % | ||
| 3 månader | +16,40 % | ||
| 6 månader | +11,81 % | ||
| Pågående år | −1,78 % |
| 1 vecka | 664 | 691,05 | |
| 1 månad | 635,05 | 691,05 | |
| Pågående år | 489,4 | 715 | |
| 1 år | 489,4 | 794,8 | |
| 3 år | 489,4 | 967,6 | |
| 5 år | 294,7 | 967,6 | |
| 10 år | 101 | 967,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Devinder Singh
CEO | Verkställande Direktör | 62 | 2021-06-11 |
| Verkställande Direktör | 64 | 2021-06-11 | |
Badal Bagri
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2024-12-06 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Pia Singh
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2003-02-18 |
Kushal Pal Singh
CHM | Ordförande | 95 | 2011-06-23 |
Rajiv Singh
CHM | Ordförande | 67 | 2020-06-04 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-08-06 | Försäljning | 7 000 | 0,0003% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,30 % | −1,14 % | −9,78 % | +34,16 % | 17,98 md | ||
| −1,76 % | −10,51 % | +19,06 % | +23,27 % | 42,96 md | ||
| −0,97 % | −17,48 % | −7,42 % | −21,26 % | 27,35 md | ||
| −1,64 % | −0,19 % | +17,60 % | +94,94 % | 28,58 md | ||
| +0,19 % | −0,92 % | −23,26 % | +52,82 % | 25,99 md | ||
| −1,80 % | +0,26 % | −3,67 % | +36,97 % | 25,65 md | ||
| −0,92 % | −1,05 % | −32,34 % | −62,34 % | 20,63 md | ||
| −0,31 % | −3,38 % | +22,36 % | +5,24 % | 20,22 md | ||
| −2,18 % | −2,41 % | +7,64 % | +67,86 % | 19,23 md | ||
| +0,41 % | −15,33 % | −14,01 % | −32,20 % | 17,49 md | ||
| Genomsnitt | −1,32 % | −3,63 % | −2,38 % | +19,95 % | 24,61 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,34 % | −3,95 % | −0,28 % | +22,87 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 98,71 md 1,04 md 897 mn 844 mn 769 mn 1,45 md 1,45 md 9,98 md 3,88 md 50,21 md 3,9 md 3,82 md 166 md | 123 md 1,3 md 1,12 md 1,05 md 960 mn 1,81 md 1,81 md 12,46 md 4,85 md 62,69 md 4,88 md 4,77 md 208 md |
| Nettoinkomst | 50,05 md 527 mn 455 mn 428 mn 390 mn 733 mn 737 mn 5,06 md 1,97 md 25,46 md 1,98 md 1,94 md 84,43 md | 63,36 md 668 mn 576 mn 542 mn 494 mn 928 mn 933 mn 6,4 md 2,49 md 32,23 md 2,51 md 2,45 md 107 md |
| Netto Skuld | −134 md −1,42 md −1,22 md −1,15 md −1,05 md −1,97 md −1,98 md −13,59 md −5,29 md −68,41 md −5,32 md −5,2 md −227 md | −189 md −1,99 md −1,72 md −1,62 md −1,47 md −2,77 md −2,79 md −19,12 md −7,44 md −96,22 md −7,48 md −7,32 md −319 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 675,15 INR | −2,30 % | 3 403 562 |
| 2026-08-31 | 691,05 INR | +1,65 % | 3 152 072 |
| 2026-08-28 | 679,80 INR | +0,54 % | 1 060 004 |
| 2026-08-27 | 676,15 INR | +0,54 % | 1 765 924 |
| 2026-08-26 | 672,50 INR | −1,53 % | 2 143 983 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















