|
Marknaden stängd -
OTC Markets
20.19.53 2026-10-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 10,45 USD | −5,73 % |
|
0,00 % | +45,75 % |
| 09-30 | Netcare lämnar prognos för räkenskapsåret 2026 | CI |
| 05-25 | Netcare Limited, H1 2026 Earnings Call, May 25, 2026 |
Företagsvärdering: Netcare Limited
Data justerad till aktuell konsolideringsomfång
| Skatteperiod: September | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Börsvärde 1 | 21 636 | 18 344 | 17 968 | 19 232 | 17 307 | 21 186 | - | - |
| Förändring | - | −15,22 % | −2,05 % | 7,03 % | −10,01 % | 22,41 % | - | - |
| Företagsvärde (EV) 1 | 31 059 | 27 703 | 27 988 | 30 079 | 28 383 | 32 539 | 32 197 | 31 664 |
| Förändring | - | −10,81 % | 1,03 % | 7,47 % | −5,64 % | 14,65 % | −1,05 % | −1,66 % |
| P/E-tal | 29,8x | 19,1x | 14,4x | 14,2x | 10,7x | 11,6x | 10,3x | 9,06x |
| PBR | 2,18x | 1,79x | 1,6x | 1,76x | 1,56x | 2,01x | 1,85x | 1,65x |
| PEG | - | 0,6x | 0,5x | 0,9x | 0,5x | 0,7x | 0,8x | 0,6x |
| Kapitalisering / Omsättning | 1,02x | 0,85x | 0,76x | 0,76x | 0,66x | 0,77x | 0,74x | 0,7x |
| Företagsvärde / Omsättning | 1,47x | 1,28x | 1,18x | 1,19x | 1,08x | 1,18x | 1,12x | 1,05x |
| Företagsvärde / EBITDA | 9,57x | 7,95x | 7,01x | 6,7x | 5,76x | 6,2x | 5,8x | 5,39x |
| Företagsvärde / EBIT | 15x | 12,1x | 10,3x | 9,52x | 7,94x | 8,46x | 7,8x | 7,11x |
| Företagsvärde / FCF | 26,5x | 56,8x | 75x | 85,9x | 34,7x | 22,6x | 15,1x | 14,6x |
| FCF Yield | 3,78 % | 1,76 % | 1,33 % | 1,16 % | 2,88 % | 4,42 % | 6,63 % | 6,84 % |
| Utdelning per aktie 2 | 0,34 | 0,5 | 0,65 | 0,7 | 0,85 | 0,971 | 1,088 | 1,217 |
| Avkastningsgrad | 2,1 % | 3,64 % | 4,81 % | 4,54 % | 5,99 % | 5,39 % | 6,04 % | 6,76 % |
| VPA 2 | 0,543 | 0,717 | 0,935 | 1,089 | 1,329 | 1,549 | 1,743 | 1,987 |
| Utdelningsgrad | 62,6 % | 69,7 % | 69,5 % | 64,3 % | 64 % | 62,7 % | 62,4 % | 61,2 % |
| Nettoförsäljning 1 | 21 200 | 21 636 | 23 699 | 25 202 | 26 344 | 27 580 | 28 822 | 30 134 |
| EBITDA 1 | 3 244 | 3 485 | 3 990 | 4 491 | 4 928 | 5 246 | 5 547 | 5 879 |
| EBIT 1 | 2 076 | 2 282 | 2 716 | 3 159 | 3 575 | 3 846 | 4 128 | 4 452 |
| Nettoinkomst 1 | 769 | 1 013 | 1 321 | 1 436 | 1 681 | 1 958 | 2 158 | 2 494 |
| Netto Skuld 1 | 9 423 | 9 359 | 10 020 | 10 847 | 11 076 | 11 353 | 11 011 | 10 478 |
| Referenspris 2 | 16,20 | 13,72 | 13,50 | 15,41 | 14,20 | 18,00 | 18,00 | 18,00 |
| Antal aktier (i tusental) | 1 335 547 | 1 337 000 | 1 331 000 | 1 248 047 | 1 218 789 | 1 177 000 | - | - |
| Publiceringsdatum | 21-11-22 | 22-11-21 | 23-11-21 | 24-11-22 | 25-11-24 | - | - | - |
1ZAR i Miljoner2ZAR
Uppskattade data
P/E-tal, Detaljerad utveckling
Lägg till i en lista 0 vald | P/E-tal (Y) | EV / Försäljning (Y) | EV / EBITDA (Y) | Avkastning (Y) | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 13.47x | 0.41x | 8.53x | 2,87 % | 118 md | ||
| 15.82x | 1.93x | 9.63x | 0,66 % | 101 md | ||
| -285.89x | 19.68x | -336.18x | -.--% | 58,35 md | ||
| 23.52x | 2.62x | 13.3x | 1,38 % | 26,4 md | ||
| 23.33x | 2.14x | 12.25x | 0,9 % | 26,36 md | ||
| 8.35x | 1.48x | 6.72x | -.--% | 22,15 md | ||
| 30.44x | 5.53x | 22.98x | 2,29 % | 20,76 md | ||
| 19.69x | 1.77x | 8.89x | 3,52 % | 18,53 md | ||
| 31.2x | 2.91x | 13.1x | 1,44 % | 17,24 md | ||
| Genomsnitt | −13,34x | 4,27x | −26,75x | 1,45 % | 45,51 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −25,70x | 4,27x | −38,91x | 1,48 % |
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Historiska PBR-trendens utveckling
Utveckling företagsvärde / försäljning
Förändring i företagsvärde / EBITDA
Utveckling av historisk avkastning
- Börsen
- Aktier
- NTC Aktie
- NWKHY Aktie
- Värdering Netcare Limited
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















