Logista Holdings Aktie Börse Stuttgart
Aktier
5CI
ES0105027009
Flygfrakt och logistik
OTC Markets Traded|
Realtidsuppskattning
Tradegate
19.22.26 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 35,37 EUR | −1,20 % |
|
+0,28 % | +20,21 % |
| 07-24 | Spanska aktier - Faktorer att bevaka den 24 juli | RE |
| 07-23 | Logista Integral rapporterar resultat för de första nio månaderna 2026 | CI |
| Börsvärde | 4,75 md 5,51 md 4,47 md 4,08 md 7,62 md 520 md 7,68 md 52,97 md 20,56 md 266 md 20,67 md 20,22 md 873 md | P/E-tal 2026 * |
17,2x | P/E-tal 2027 * | 16,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,13 md 2,47 md 2 md 1,83 md 3,41 md 233 md 3,44 md 23,73 md 9,21 md 119 md 9,26 md 9,06 md 391 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,16x | EV / Försäljning 2027 * | 1,14x |
| Fri-Float |
44,15 % | Avkastning 2026 * |
5,83 % | Avkastning 2027 * | 5,71 % |
Senaste Transkript : Logista Holdings
| 1 vecka | +0,28 % | ||
| Pågående månad | −0,72 % | ||
| 1 månad | −3,45 % | ||
| 3 månader | +8,42 % | ||
| 6 månader | +11,18 % | ||
| Pågående år | +20,21 % |
| 1 vecka | 35,34 | 36,48 | |
| 1 månad | 35,34 | 37,28 | |
| 3 år | 22,18 | 37,88 | |
| 5 år | 13,72 | 37,88 | |
| 10 år | 12,51 | 37,88 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 63 | 2019-12-19 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2022-03-01 | |
| Verksamhetschef | - | 2024-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2019-11-26 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2019-12-19 | |
| Ordförande | 70 | 2024-02-02 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,20 % | +0,28 % | +27,67 % | +44,24 % | 5,51 md | ||
| −1,17 % | −4,73 % | −4,97 % | +0,11 % | 49,09 md | ||
| +0,05 % | −3,44 % | +31,46 % | −16,81 % | 31,2 md | ||
| −6,92 % | −8,67 % | +5,01 % | +121,72 % | 11,45 md | ||
| −4,71 % | −2,15 % | +72,80 % | +119,70 % | 8,78 md | ||
| −1,56 % | −1,50 % | +25,73 % | +42,78 % | 5,51 md | ||
| −1,80 % | −5,20 % | +43,86 % | - | 4,3 md | ||
| −1,63 % | −0,82 % | +21,97 % | +94,07 % | 3,26 md | ||
| −1,10 % | −0,43 % | +8,32 % | +46,39 % | 3,02 md | ||
| −2,62 % | −1,84 % | +19,39 % | +26,84 % | 2,86 md | ||
| Genomsnitt | −2,39 % | −1,26 % | +25,12 % | +53,23 % | 13,27 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,74 % | −3,36 % | +16,55 % | +24,27 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,83 md 2,12 md 1,72 md 1,57 md 2,94 md 200 md 2,96 md 20,41 md 7,92 md 102 md 7,97 md 7,79 md 337 md | 1,86 md 2,16 md 1,75 md 1,6 md 2,99 md 204 md 3,01 md 20,77 md 8,06 md 104 md 8,11 md 7,93 md 343 md |
| Nettoinkomst | 278 mn 322 mn 262 mn 238 mn 446 mn 30,42 md 449 mn 3,1 md 1,2 md 15,55 md 1,21 md 1,18 md 51,09 md | 278 mn 322 mn 262 mn 239 mn 446 mn 30,45 md 449 mn 3,1 md 1,2 md 15,57 md 1,21 md 1,18 md 51,13 md |
| Netto Skuld | −2,62 md −3,04 md −2,47 md −2,25 md −4,21 md −287 md −4,24 md −29,24 md −11,35 md −147 md −11,41 md −11,16 md −482 md | −2,62 md −3,04 md −2,47 md −2,25 md −4,21 md −287 md −4,24 md −29,26 md −11,36 md −147 md −11,42 md −11,17 md −482 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 35,36 € | −1,23 % |
| 2026-09-01 | 35,80 € | −0,72 % |
| 2026-08-31 | 36,06 € | +0,61 % |
| 2026-08-28 | 35,84 € | +0,34 % |
| 2026-08-27 | 35,72 € | −0,45 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















