|
Marknaden stängd -
NSE India S.E.
12.05.08 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 949,90 INR | +1,15 % |
|
+0,58 % | +37,42 % |
| 08-14 | Ipca Laboratories Limited, Q1 2027 Earnings Call, Aug 14, 2026 | |
| 08-13 | Ipca Laboratories rapporterar resultat för första kvartalet 2026 | CI |
| Börsvärde | 495 md 5,21 md 4,67 md 4,29 md 3,89 md 7,27 md 7,41 md 51,18 md 20,55 md 260 md 19,55 md 19,14 md 821 md | P/E-tal 2027 * |
32,6x | P/E-tal 2028 * | 27,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 484 md 5,1 md 4,57 md 4,2 md 3,81 md 7,11 md 7,25 md 50,08 md 20,1 md 255 md 19,13 md 18,73 md 803 md | EV / Försäljning 2027 * |
4,4x | EV / Försäljning 2028 * | 3,87x |
| Fri-Float |
54,94 % | Avkastning 2027 * |
0,3 % | Avkastning 2028 * | 0,32 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NSE India S.E.
| IPCALAB | Fördröjd | |
Bombay S.E.
| IPCALAB | Fördröjd |
Senaste Transkript: Ipca Laboratories Limited
| 1 dag | +1,15 % | ||
| 1 vecka | +0,58 % | ||
| Pågående månad | +1,15 % | ||
| 1 månad | −0,07 % | ||
| 3 månader | +13,00 % | ||
| 6 månader | +27,44 % | ||
| Pågående år | +37,42 % |
| 1 vecka | 1 910,5 | 1 994 | |
| 1 månad | 1 797 | 1 994 | |
| Pågående år | 1 391,8 | 2 038 | |
| 1 år | 1 270 | 2 038 | |
| 3 år | 966,4 | 2 038 | |
| 5 år | 669,8 | 2 038 | |
| 10 år | 200 | 2 038 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Pranay Godha
CEO | Verkställande Direktör | 53 | 2023-04-01 |
| Verkställande Direktör | 70 | 2023-04-01 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 52 | 2023-10-16 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 79 | 2012-07-05 | |
Pranay Godha
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2008-11-11 |
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 1994-08-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24-12-19 | Försäljning | 4 000 000 | 1,5766% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,15 % | +0,58 % | +48,88 % | +99,93 % | 5,15 md | ||
| −0,95 % | +10,22 % | +57,25 % | +142,95 % | 1 263 md | ||
| −1,83 % | +0,70 % | +43,98 % | +78,49 % | 658 md | ||
| −2,61 % | +0,36 % | +35,77 % | +100,88 % | 521 md | ||
| −1,82 % | −0,05 % | +52,72 % | +66,41 % | 391 md | ||
| −1,23 % | +5,26 % | +79,43 % | +43,91 % | 369 md | ||
| −1,79 % | +3,09 % | +32,08 % | +55,23 % | 307 md | ||
| −1,10 % | +7,24 % | +11,48 % | +33,02 % | 290 md | ||
| −0,90 % | +3,87 % | +55,87 % | +73,24 % | 252 md | ||
| −1,78 % | +5,41 % | +37,05 % | +105,92 % | 212 md | ||
| Genomsnitt | −1,31 % | +5,18 % | +45,45 % | +80,00 % | 426,71 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,54 % | +6,59 % | +48,07 % | +92,52 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 110 md 1,16 md 1,04 md 954 mn 864 mn 1,61 md 1,65 md 11,37 md 4,56 md 57,81 md 4,34 md 4,25 md 182 md | 123 md 1,29 md 1,16 md 1,06 md 965 mn 1,8 md 1,84 md 12,7 md 5,1 md 64,55 md 4,85 md 4,75 md 204 md |
| Nettoinkomst | 15,12 md 159 mn 143 mn 131 mn 119 mn 222 mn 226 mn 1,56 md 628 mn 7,95 md 598 mn 585 mn 25,09 md | 17,9 md 188 mn 169 mn 155 mn 141 mn 263 mn 268 mn 1,85 md 743 mn 9,41 md 707 mn 692 mn 29,69 md |
| Netto Skuld | −10,65 md −112 mn −100 mn −92,4 mn −83,72 mn −156 mn −159 mn −1,1 md −442 mn −5,6 md −421 mn −412 mn −17,67 md | −19,96 md −210 mn −188 mn −173 mn −157 mn −293 mn −299 mn −2,06 md −829 mn −10,5 md −789 mn −772 mn −33,11 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 1 949,90 INR | +1,15 % | 213 868 |
| 2026-10-30 | 1 927,80 INR | +0,08 % | 253 527 |
| 2026-10-29 | 1 926,20 INR | −0,22 % | 190 810 |
| 2026-10-28 | 1 930,50 INR | −2,54 % | 175 489 |
| 2026-10-27 | 1 980,80 INR | +2,18 % | 189 254 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















