|
Marknaden stängd -
Xetra
17.35.28 2026-10-13
|
Förmarknad 07.30.12 | |||
| 9,480 EUR | −0,21 % |
|
9,550 | +0,74 % |
| 09-09 | Ernst Russ justerar upp resultatprognosen för helåret 2026 | CI |
| 08-25 | Ernst Russ rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 319 mn 358 mn 298 mn 270 mn 508 mn 33,94 md 512 mn 3,57 md 1,4 md 17,65 md 1,34 md 1,31 md 56,64 md | P/E-tal 2026 * |
7,84x | P/E-tal 2027 * | 11,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 313 mn 351 mn 292 mn 265 mn 498 mn 33,3 md 502 mn 3,5 md 1,37 md 17,32 md 1,32 md 1,29 md 55,58 md | EV / Försäljning 2026 * |
2x | EV / Försäljning 2027 * | 1,61x |
| Fri-Float |
28 % | Avkastning 2026 * |
2,99 % | Avkastning 2027 * | 2,81 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Xetra
| HXCK | Fördröjd | |
Tradegate
| HXCK | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| HXCK | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| HXCK | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| HXCK | Realtid |
Senaste Transkript: Ernst Russ AG
| 1 dag | +0,74 % | ||
| 1 vecka | +0,21 % | ||
| Pågående månad | −7,06 % | ||
| 1 månad | −5,20 % | ||
| 3 månader | +20,00 % | ||
| 6 månader | +26,74 % | ||
| Pågående år | +36,21 % |
| 1 vecka | 9,48 | 9,6 | |
| 1 månad | 9,22 | 10,65 | |
| Pågående år | 6,9 | 10,65 | |
| 1 år | 6,44 | 10,65 | |
| 3 år | 3,75 | 10,65 | |
| 5 år | 3,5 | 10,65 | |
| 10 år | 0,4 | 10,65 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | - | |
| Verkställande Direktör | - | - | |
Anika Hillmer
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 71 | - | |
| Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2019-06-24 | |
Harald Christ
CHM | Ordförande | 54 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-22 | Försäljning | Styrelseledamot | −1 063 611 | 3,1571% | ||
| 26-05-22 | Försäljning | Styrelseledamot | −37 365 | 0,1109% | ||
| 25-10-14 | Köp | Verkställande direktör | 7 692 | 0,0228% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,21 % | +0,21 % | +39,82 % | +109,73 % | 358 mn | ||
| −1,64 % | −1,23 % | −7,70 % | +69,86 % | 165 md | ||
| +0,20 % | −1,18 % | +23,43 % | +81,98 % | 147 md | ||
| −1,27 % | −1,88 % | +32,67 % | +242,47 % | 95,69 md | ||
| −4,18 % | −2,98 % | −30,46 % | +5,95 % | 87,98 md | ||
| −1,51 % | −1,57 % | −13,50 % | +78,11 % | 81,95 md | ||
| −4,75 % | −3,87 % | −27,63 % | +44,66 % | 78,24 md | ||
| −1,71 % | +0,17 % | −16,48 % | +45,60 % | 72,41 md | ||
| −2,47 % | +0,28 % | −5,03 % | +32,80 % | 68,67 md | ||
| −0,47 % | −0,94 % | +52,47 % | +170,85 % | 47,83 md | ||
| Genomsnitt | −1,71 % | −0,92 % | +4,76 % | +88,20 % | 84,56 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,82 % | −1,11 % | +0,41 % | +83,97 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 157 mn 176 mn 146 mn 133 mn 250 mn 16,67 md 251 mn 1,75 md 686 mn 8,67 md 660 mn 645 mn 27,82 md | 169 mn 189 mn 157 mn 143 mn 268 mn 17,93 md 271 mn 1,88 md 738 mn 9,33 md 710 mn 694 mn 29,93 md |
| Nettoinkomst | 40,76 mn 45,63 mn 37,99 mn 34,45 mn 64,83 mn 4,33 md 65,33 mn 455 mn 178 mn 2,25 md 171 mn 168 mn 7,23 md | 27,14 mn 30,38 mn 25,29 mn 22,93 mn 43,16 mn 2,88 md 43,49 mn 303 mn 119 mn 1,5 md 114 mn 112 mn 4,81 md |
| Netto Skuld | −5,95 mn −6,66 mn −5,55 mn −5,03 mn −9,46 mn −632 mn −9,54 mn −66,44 mn −26,01 mn −329 mn −25,01 mn −24,47 mn −1,06 md | −46,9 mn −52,5 mn −43,71 mn −39,63 mn −74,59 mn −4,98 md −75,17 mn −524 mn −205 mn −2,59 md −197 mn −193 mn −8,32 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-13 | 9,480 € | −0,21 % | 2 833 |
| 2026-10-12 | 9,500 € | 0,00 % | 3 813 |
| 2026-10-09 | 9,500 € | +0,21 % | 5 877 |
| 2026-10-08 | 9,480 € | +0,64 % | 6 741 |
| 2026-10-07 | 9,420 € | −0,42 % | 1 667 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















