|
Fördröjd
Liquidnet
09.31.57 2018-10-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 166,55 NOK | +8,15 % |
|
-.--% | - |
| 09-02 | Nederländska centralbanken flyttar guld från Nordamerika till London | RE |
| 09-01 | Morgan Stanley mer positiv till nordiska banker | FW |
| Börsvärde | 460 md 49,47 md 42,68 md 40,21 md 36,63 md 68,47 md 4 674 md 68,99 md 476 md 185 md 2 389 md 186 md 182 md 7 849 md | P/E-tal 2026 * |
12,1x | P/E-tal 2027 * | 11,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 460 md 49,47 md 42,68 md 40,21 md 36,63 md 68,47 md 4 674 md 68,99 md 476 md 185 md 2 389 md 186 md 182 md 7 849 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,13x | EV / Försäljning 2027 * | 4,96x |
| Fri-Float |
52,82 % | Avkastning 2026 * |
5,7 % | Avkastning 2027 * | 5,86 % |
Senaste Transkript : DNB
| 1 dag | +8,15 % |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 56 | 2019-09-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 47 | 2025-10-24 | |
Elin Sandnes
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2016-01-01 | |
Gro Bakstad
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2019-01-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2019-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +8,15 % | -.--% | - | - | 49,24 md | ||
| +0,36 % | −0,08 % | +18,86 % | +142,62 % | 944 md | ||
| +0,98 % | +0,59 % | +24,16 % | +116,01 % | 433 md | ||
| +0,77 % | +1,51 % | +63,25 % | +162,66 % | 356 md | ||
| +1,69 % | −0,08 % | +44,28 % | +134,34 % | 282 md | ||
| +2,56 % | +4,74 % | +9,16 % | +114,33 % | 263 md | ||
| +1,47 % | +3,46 % | +69,64 % | +207,37 % | 260 md | ||
| +1,02 % | +0,02 % | +57,91 % | +261,19 % | 211 md | ||
| +1,19 % | +1,40 % | +63,70 % | +101,99 % | 197 md | ||
| −0,17 % | +2,64 % | −3,34 % | +55,92 % | 190 md | ||
| Genomsnitt | +1,79 % | +1,41 % | +38,62 % | +144,05 % | 348,46 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,05 % | +1,06 % | +34,40 % | +143,64 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 89,8 md 9,65 md 8,32 md 7,84 md 7,14 md 13,35 md 911 md 13,45 md 92,82 md 36,02 md 466 md 36,23 md 35,44 md 1 531 md | 92,87 md 9,98 md 8,61 md 8,11 md 7,39 md 13,81 md 942 md 13,91 md 95,99 md 37,25 md 482 md 37,46 md 36,65 md 1 583 md |
| Nettoinkomst | 38,2 md 4,1 md 3,54 md 3,34 md 3,04 md 5,68 md 388 md 5,72 md 39,49 md 15,33 md 198 md 15,41 md 15,07 md 651 md | 39,09 md 4,2 md 3,62 md 3,41 md 3,11 md 5,81 md 397 md 5,86 md 40,41 md 15,68 md 203 md 15,77 md 15,43 md 666 md |
| Netto Skuld | - | - |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















