|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2,306 EUR | −2,54 % |
|
−2,86 % | −31,78 % |
| 09-04 | Europeiska ADR-depåbevis marginellt högre i fredagens USA-handel | MT |
| 09-01 | Europeiska ADR-depåbevis stiger något i den amerikanska tisdagshandeln | MT |
| Börsvärde | 682 mn 793 mn 642 mn 586 mn 1,1 md 74,87 md 1,1 md 7,59 md 2,94 md 38,41 md 2,98 md 2,91 md 124 md | P/E-tal 2026 * |
−5,24x | P/E-tal 2027 * | −16,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 607 mn 705 mn 571 mn 522 mn 976 mn 66,59 md 978 mn 6,75 md 2,62 md 34,17 md 2,65 md 2,59 md 110 md | EV / Försäljning 2026 * |
237x | EV / Försäljning 2027 * | 9,39x |
| Fri-Float |
99,85 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| DBV | Realtid | |
CBOE
| DBVp | Realtid | |
Börse Stuttgart
| DBV | Fördröjd | |
Xetra
| DBV | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| DBV | Fördröjd | |
London S.E.
| 0QAJ | Fördröjd | |
CBOE
| 0QAJ | Realtid | |
Tradegate
| DBV | Realtid | |
Boerse Muenchen
| DBV | Realtid |
Senaste Transkript : DBV Technologies
| 1 dag | −2,54 % | ||
| 1 vecka | −2,86 % | ||
| Pågående månad | −2,86 % | ||
| 1 månad | −5,10 % | ||
| 3 månader | −19,14 % | ||
| 6 månader | −38,01 % | ||
| Pågående år | −31,78 % |
| 1 vecka | 2,29 | 2,42 | |
| 1 månad | 2,29 | 2,61 | |
| Pågående år | 2,26 | 4,4 | |
| 1 år | 1,45 | 4,5 | |
| 3 år | 0,51 | 4,5 | |
| 5 år | 0,51 | 9,88 | |
| 10 år | 0,51 | 86,64 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Daniel Tassé
CEO | Verkställande Direktör | 66 | 2018-11-29 |
| Finansdirektör/CFO | 56 | 2023-11-06 | |
| Verksamhetschef | - | 2023-12-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Michael Goller
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2015-10-21 |
Maïlys Ferrère
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2016-06-21 |
Julie O'Neill
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2017-06-15 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-29 | Försäljning | Teknikchef | −464 | 0,0002% | ||
| 26-01-29 | Försäljning | Teknikchef | 534 | 0,0003% | ||
| 26-01-12 | Baker Bros. Advisors LP
| Räkenskapsår | Företag | 54 609 792 | 27,1991% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,54 % | −2,86 % | +52,51 % | −27,89 % | 793 mn | ||
| −1,32 % | +1,33 % | +77,46 % | +39,83 % | 371 md | ||
| −1,45 % | −3,14 % | +24,01 % | −19,99 % | 68,64 md | ||
| −0,51 % | +4,59 % | +47,06 % | +169,41 % | 12,51 md | ||
| −1,09 % | −9,76 % | −8,26 % | −9,30 % | 8,06 md | ||
| +0,23 % | −1,59 % | −20,70 % | +6,52 % | 5,04 md | ||
| 0,00 % | −4,12 % | −31,60 % | +22,10 % | 4,51 md | ||
| −0,35 % | −3,11 % | −33,77 % | +0,49 % | 3,07 md | ||
| −1,00 % | −0,46 % | −5,37 % | +37,06 % | 2,53 md | ||
| −0,50 % | −3,98 % | −24,35 % | −17,31 % | 2 md | ||
| Genomsnitt | −0,85 % | −1,90 % | +7,70 % | +20,09 % | 47,8 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,28 % | +0,86 % | +63,86 % | +32,66 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,56 mn 2,98 mn 2,41 mn 2,2 mn 4,12 mn 281 mn 4,13 mn 28,47 mn 11,05 mn 144 mn 11,18 mn 10,93 mn 464 mn | 70,24 mn 81,62 mn 66,08 mn 60,37 mn 113 mn 7,71 md 113 mn 781 mn 303 mn 3,95 md 307 mn 300 mn 12,74 md |
| Nettoinkomst | −174 mn −202 mn −164 mn −150 mn −280 mn −19,1 md −281 mn −1,94 md −751 mn −9,8 md −760 mn −743 mn −31,57 md | −116 mn −135 mn −109 mn −99,7 mn −186 mn −12,73 md −187 mn −1,29 md −500 mn −6,53 md −506 mn −495 mn −21,04 md |
| Netto Skuld | −75,46 mn −87,69 mn −71 mn −64,86 mn −121 mn −8,28 md −122 mn −839 mn −326 mn −4,25 md −329 mn −322 mn −13,69 md | −22,7 mn −26,38 mn −21,36 mn −19,51 mn −36,5 mn −2,49 md −36,6 mn −252 mn −97,94 mn −1,28 md −99,06 mn −96,9 mn −4,12 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 2,306 € | −2,54 % | 659 191 |
| 2026-09-03 | 2,366 € | −0,25 % | 722 464 |
| 2026-09-02 | 2,372 € | +2,42 % | 1 326 582 |
| 2026-09-01 | 2,316 € | −2,44 % | 1 014 253 |
| 2026-08-31 | 2,374 € | 0,00 % | 1 975 244 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















