Värdering : Canstar Resources Inc.

Börsvärde 9,29 mn 6,68 mn 5,76 mn 5,42 mn 4,94 mn 634 mn 9,34 mn 64,1 mn 24,95 mn 323 mn 25,09 mn 24,54 mn 1,07 md P/E-tal 2024
−2,43x
P/E-tal 2025 −6,71x
Företagsvärde 9,3 mn 6,69 mn 5,77 mn 5,43 mn 4,94 mn 635 mn 9,35 mn 64,15 mn 24,97 mn 323 mn 25,11 mn 24,57 mn 1,07 md EV / Försäljning 2024
-
EV / Försäljning 2025 -
Fri-Float
77,92 %
Avkastning 2024 *
-
Avkastning 2025 -
08-27 Canstar Resources rapporterar borrresultat från Mary March-projektet CI
08-21 Canstar Resources förlänger löptiden för skuldebrev till 16 september MT
07-08 Canstar Resources träffar potentiell VMS-matarzon vid Mary March – 118 meter med koppar- och zinkmineralisering CI
06-01 Canstar Resources ingår slutgiltigt avtal om förvärv av VMS-projekt i norra Skelleftefältet och utökar markinnehavet CI
05-29 Canstar Resources Inc. redovisar resultat för det tredje kvartalet och de första nio månaderna fram till den 31 mars 2026 CI
03-27 Churchill får godkännande från TSXV för optionsavtal gällande Golden Baie MT
03-09 Canstar Resources Inc. säkrar borrtillstånd och driver prospekteringen vidare vid Mary March-projektet CI
03-09 Canstar Resources säkrar borrtillstånd för Mary March-projektet på Newfoundland MT
03-04 Canstar Resources Inc. ingår avsiktsförklaring med Lithological Opportunities Ltd CI
03-02 Canstar Resources Inc. redovisar resultat för andra kvartalet och sexmånadersperioden som avslutades den 31 december 2025 CI
02-19 Canstar Resources Inc. ingår optionsavtal med Eagleridge International Limited för att förvärva 100% odelad andel i minerallicens 006894M intill bolagets Mary March-projekt i centrala Newfoundland CI
02-18 Canstar Resources Inc. slutför slutgiltigt joint venture-avtal med VMS Mining Corporation CI
12-29 Canstar Resources Inc. avslutar fältsäsongen 2025, redovisar årets milstolpar och driver vinterprogrammet vidare mot borrning 2026 CI
1 dag+0,10 %
1 vecka−3,09 %
Pågående månad+0,10 %
1 månad+2,99 %
3 månader+62,16 %
6 månader−33,33 %
Pågående år−34,01 %
1 vecka 0,04
Extrem 0.0378
0,05
1 månad 0,04
Extrem 0.0378
0,07
Pågående år 0,02
Extrem 0.024435
0,08
1 år 0,02
Extrem 0.024435
0,09
3 år 0,01
Extrem 0.01442
0,09
5 år 0,01
Extrem 0.01442
0,39
10 år 0
Extrem 0
0,87
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör - 2024-01-23
Finansdirektör/CFO - 2024-01-23
Företagsledare/Principal - -
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Direktör/Styrelseledamot - 2021-04-26
Direktör/Styrelseledamot 53 2021-04-26
Ordförande - -
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
+0,10 %−3,09 % - - 8,67 mn
−3,28 %−4,08 %+50,88 %+40,76 % 243 md
+0,39 %−1,83 %+65,47 %+51,62 % 176 md
−4,34 %−5,58 %+82,35 %+171,09 % 103 md
+0,20 %−1,12 %+108,27 %+35,80 % 94,8 md
−1,35 %−6,68 %+24,79 %+63,23 % 68,86 md
+1,28 %−2,18 %+84,62 %+70,29 % 59,62 md
−1,83 %−6,26 %+97,57 %+60,52 % 32,74 md
+1,64 %−2,40 %+58,99 %+442,30 % 30,07 md
−1,42 %−6,22 %+33,38 %+81,73 % 26,56 md
Genomsnitt −0,72 %−2,82 %+67,37 %+113,04 % 92,74 md
Viktad genomsnitt av Capi. −1,36 %−2,30 %+66,18 %+79,09 %

Finanser

2024 2025
Nettoförsäljning - -
Nettoinkomst −1,28 mn −919 tn −793 tn −746 tn −680 tn −87,26 mn −1,28 mn −8,82 mn −3,43 mn −44,39 mn −3,45 mn −3,38 mn −147 mn −1,65 mn −1,19 mn −1,02 mn −962 tn −877 tn −113 mn −1,66 mn −11,38 mn −4,43 mn −57,26 mn −4,45 mn −4,36 mn −190 mn
Netto Skuld −494 tn −356 tn −307 tn −289 tn −263 tn −33,75 mn −497 tn −3,41 mn −1,33 mn −17,17 mn −1,34 mn −1,31 mn −56,93 mn 7,93 tn 5,71 tn 4,92 tn 4,63 tn 4,22 tn 542 tn 7,98 tn 54,75 tn 21,31 tn 276 tn 21,43 tn 20,96 tn 914 tn
Logo Canstar Resources Inc.
Canstar Resources Inc. är ett kanadensiskt prospekteringsbolag som inriktar sig på kritiska mineraler och guld. Bolaget fokuserar på förvärv, prospektering och utveckling av mineralfyndigheter i Nordamerika och har för närvarande tillgångar i Newfoundland, Kanada. Golden Baie-projektet är bolagets flaggskepp och en prospekteringsanläggning för ädel- och kritiska metaller som ägs till 100 %. Det omfattar över 46 225 hektar (ha) i 38 mineralprospekteringslicenser som innehåller 1 849 gruvrättigheter och ligger inom regionen Coast of Bays i södra centrala Newfoundland. Hermitage-fastigheten ägs till 100 % av bolaget och består av en kartstakad licens som innehåller 129 gruvrättigheter som täcker 3 225 ha i södra Newfoundland. Buchans-Mary March-projektet består av den västra Buchans-fastigheten och den östra Mary March-fastigheten. Buchans-fastigheten ägs till 100 % av bolaget och består av 64 kartstakade gruvrättigheter i fem licenser, totalt 1 600 ha. Mary March-fastigheten består av 418 gruvrättigheter inom tolv minerallicenser på totalt 10 450 ha.
Anställda
-
Datum Kurs Förändring Volym
2026-09-01 0,0420 US$ +0,10 % 19 100
2026-08-31 0,0420 US$ +8,59 % 37 516
2026-08-28 0,0386 US$ −13,19 % 241 000
2026-08-27 0,0445 US$ −2,48 % 102 230
2026-08-26 0,0456 US$ +5,31 % 3 400
Försäljning
Konsensus
Köp
Genomsnittlig rekommendation
KÖPA
Antal analytiker
1
Senaste stängningskurs
0,0600CAD
Genomsnittlig riktkurs
0,3200CAD
Spread / Genomsnittligt Mål
+433,33 %