|
Realtidsuppskattning
Cboe Europe
11.11.01 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 597,15 GBX | +0,26 % |
|
+0,88 % | +47,17 % |
| 09.06 | Brittiska börsfaktorer att hålla koll på den 1 september | RE |
| 07.01 | Brittiska aktier: Faktorer att bevaka den 1 september | RE |
| Börsvärde | 94,78 md 81,61 md 76,63 md 69,95 md 131 md 9 018 md 132 md 908 md 353 md 4 573 md 356 md 348 md 15 142 md | P/E-tal 2026 * |
13,1x | P/E-tal 2027 * | 13,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 131 md 113 md 106 md 96,63 md 182 md 12 459 md 183 md 1 254 md 488 md 6 318 md 492 md 481 md 20 919 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,4x | EV / Försäljning 2027 * | 0,45x |
| Fri-Float |
77,88 % | Avkastning 2026 * |
3,16 % | Avkastning 2027 * | 3,28 % |
Senaste Transkript : Glencore plc
| 1 dag | +2,33 % | ||
| 1 vecka | +2,14 % | ||
| Pågående månad | +11,57 % | ||
| 1 månad | +11,57 % | ||
| 3 månader | +3,01 % | ||
| 6 månader | +15,11 % | ||
| Pågående år | +49,01 % |
| 1 vecka | 583 | 609,2 | |
| 1 månad | 531 | 609,2 | |
| Pågående år | 396,68 | 707,2 | |
| 1 år | 281,93 | 707,2 | |
| 3 år | 205 | 707,2 | |
| 5 år | 205 | 707,2 | |
| 10 år | 109,76 | 707,2 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gary Nagle
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2021-07-01 |
Steven Kalmin
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2005-06-01 |
Xavier Wagner
COO | Verksamhetschef | - | 2024-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Martin Gilbert
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2017-05-05 |
Gill Marcus
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 76 | 2018-01-01 |
Gary Nagle
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2021-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-23 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 316 399 | 0,0027% | ||
| 26-03-23 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 608 622 | 0,0052% | ||
| 26-03-11 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 1 502 911 | 0,0128% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,05 % | +2,14 % | +109,62 % | +43,74 % | 94,72 md | ||
| +0,92 % | −0,42 % | +56,53 % | +49,03 % | 241 md | ||
| −0,04 % | +0,20 % | +66,89 % | +57,64 % | 177 md | ||
| −0,82 % | −2,78 % | +88,29 % | +177,52 % | 107 md | ||
| +1,36 % | −4,78 % | +29,64 % | +64,69 % | 68,34 md | ||
| −0,47 % | +3,01 % | +87,37 % | +77,87 % | 61,98 md | ||
| −1,99 % | −2,83 % | +104,30 % | +69,13 % | 33,45 md | ||
| −1,99 % | −3,47 % | +69,26 % | +436,84 % | 31,65 md | ||
| +0,12 % | −1,12 % | +37,22 % | +87,87 % | 26,53 md | ||
| −4,45 % | −2,60 % | +133,84 % | +254,10 % | 22,79 md | ||
| Genomsnitt | −0,50 % | −1,21 % | +78,30 % | +131,84 % | 86,49 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,22 % | −0,97 % | +72,25 % | +91,03 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 325 md 280 md 263 md 240 md 450 md 30 904 md 454 md 3 111 md 1 211 md 15 671 md 1 219 md 1 193 md 51 888 md | 286 md 246 md 231 md 211 md 396 md 27 172 md 399 md 2 736 md 1 064 md 13 778 md 1 072 md 1 049 md 45 622 md |
| Nettoinkomst | 7,27 md 6,26 md 5,88 md 5,37 md 10,08 md 692 md 10,15 md 69,66 md 27,1 md 351 md 27,3 md 26,71 md 1 162 md | 7,17 md 6,17 md 5,8 md 5,29 md 9,94 md 682 md 10,01 md 68,68 md 26,72 md 346 md 26,92 md 26,33 md 1 145 md |
| Netto Skuld | 36,16 md 31,14 md 29,23 md 26,69 md 50,13 md 3 441 md 50,49 md 346 md 135 md 1 745 md 136 md 133 md 5 777 md | 33,11 md 28,51 md 26,77 md 24,43 md 45,9 md 3 150 md 46,23 md 317 md 123 md 1 598 md 124 md 122 md 5 290 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 598,50 GBX | +0,49 % | 8 686 889 |
| 2026-08-28 | 595,60 GBX | +0,05 % | 88 067 440 |
| 2026-08-27 | 595,30 GBX | −0,58 % | 17 700 744 |
| 2026-08-26 | 598,80 GBX | −0,55 % | 32 929 480 |
| 2026-08-25 | 602,10 GBX | +1,52 % | 64 301 436 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















