|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
22.00.00 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 25,78 CAD | +0,39 % |
|
+2,34 % | −31,82 % |
| 08-06 | TSX backar från rekordnivåer när teknikaktier faller | RE |
| 08-06 | ATS Corporation, Q1 2027 Earnings Call, Aug 06, 2026 |
| Börsvärde | 2,5 md 1,77 md 1,58 md 1,46 md 1,33 md 168 md 2,54 md 17,62 md 6,9 md 87,73 md 6,64 md 6,5 md 280 md | P/E-tal 2027 * |
37,9x | P/E-tal 2028 * | 18,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,57 md 2,52 md 2,25 md 2,08 md 1,89 md 240 md 3,63 md 25,13 md 9,84 md 125 md 9,47 md 9,27 md 399 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,25x | EV / Försäljning 2028 * | 1,13x |
| Fri-Float |
99,78 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| ATS | Fördröjd | |
NYSE
| ATS | Fördröjd | |
CBOE
| ATS | Realtid | |
Tradegate
| ATO0 | Realtid | |
Boerse Muenchen
| ATO0 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| ATO0 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| ATO0 | Fördröjd |
Senaste Transkript: ATS Corporation
| 1 dag | +0,39 % | ||
| 1 vecka | +2,34 % | ||
| Pågående månad | +0,23 % | ||
| 1 månad | −4,09 % | ||
| 3 månader | −33,35 % | ||
| 6 månader | −42,47 % | ||
| Pågående år | −31,82 % |
| 1 vecka | 24,4 | 26,3 | |
| 1 månad | 24,4 | 27,36 | |
| Pågående år | 24,4 | 49,48 | |
| 1 år | 24,4 | 49,48 | |
| 3 år | 24,4 | 60,01 | |
| 5 år | 24,4 | 64,8 | |
| 10 år | 9,5 | 64,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2026-01-14 | |
Anne Cybulski
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-02-15 |
Jeff Adamson
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2023-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Michael Martino
CHM | Ordförande | 62 | 2025-08-07 |
Kirsten Lange
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2017-10-23 |
Joanne Ferstman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2018-08-16 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,39 % | +2,34 % | - | - | 1,77 md | ||
| Genomsnitt | +0,39 % | |||||
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,39 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,86 md 2,02 md 1,8 md 1,67 md 1,52 md 192 md 2,9 md 20,12 md 7,88 md 100 md 7,59 md 7,42 md 319 md | 2,97 md 2,1 md 1,88 md 1,74 md 1,58 md 200 md 3,02 md 20,95 md 8,2 md 104 md 7,9 md 7,73 md 332 md |
| Nettoinkomst | 66,4 mn 46,97 mn 41,92 mn 38,75 mn 35,28 mn 4,46 md 67,51 mn 468 mn 183 mn 2,33 md 176 mn 173 mn 7,42 md | 140 mn 99,11 mn 88,44 mn 81,76 mn 74,43 mn 9,42 md 142 mn 987 mn 387 mn 4,91 md 372 mn 364 mn 15,66 md |
| Netto Skuld | 1,06 md 753 mn 672 mn 621 mn 566 mn 71,56 md 1,08 md 7,5 md 2,94 md 37,34 md 2,83 md 2,77 md 119 md | 860 mn 608 mn 543 mn 502 mn 457 mn 57,78 md 874 mn 6,06 md 2,37 md 30,15 md 2,28 md 2,23 md 96,08 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 25,78 CA$ | +0,39 % | 390 844 |
| 2026-10-15 | 25,68 CA$ | +4,18 % | 1 022 259 |
| 2026-10-14 | 24,65 CA$ | −1,75 % | 569 269 |
| 2026-10-13 | 25,09 CA$ | −0,40 % | 457 990 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















