VusionGroup Aktie Boerse Muenchen
Aktier
S4M
FR0010282822
Elektronisk utrustning & delar
OTC Markets Traded|
Realtid
Boerse Muenchen
15.44.18 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 123,90 EUR | +2,06 % |
|
−4,78 % | −41,07 % |
| 08-06 | CAC 40 fortsätter slå rekord – uppåt på de europeiska börserna | |
| 08-06 | Vusion uppges utvärdera strategiska alternativ – en försäljning kan bli aktuell |
| Börsvärde | 2,04 md 2,37 md 1,91 md 1,75 md 3,27 md 224 md 3,29 md 22,64 md 8,82 md 114 md 8,9 md 8,71 md 369 md | P/E-tal 2026 * |
18x | P/E-tal 2027 * | 11,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,92 md 2,24 md 1,81 md 1,65 md 3,08 md 211 md 3,11 md 21,36 md 8,32 md 108 md 8,4 md 8,21 md 348 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,11x | EV / Försäljning 2027 * | 0,98x |
| Fri-Float |
59,36 % | Avkastning 2026 * |
0,89 % | Avkastning 2027 * | 1,05 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| VU | Realtid | |
CBOE
| SESLp | Realtid | |
London S.E.
| 0OA4 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| S4M | Fördröjd | |
OTC Markets
| SRBEF | Fördröjd | |
Tradegate
| S4M | Realtid | |
Boerse Muenchen
| S4M | Realtid | |
CBOE
| 0OA4 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| S4M | Fördröjd |
Senaste Transkript : VusionGroup
| 1 vecka | −4,78 % | ||
| Pågående månad | −5,67 % | ||
| 1 månad | −4,71 % | ||
| 3 månader | −14,51 % | ||
| 6 månader | +5,84 % | ||
| Pågående år | −41,07 % |
| 1 vecka | 121,4 | 131,7 | |
| 1 månad | 121,4 | 144 | |
| 3 år | 81,1 | 276,8 | |
| 5 år | 45,3 | 276,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Thierry Gadou
CEO | Verkställande Direktör | 58 | 2012-01-13 |
Pascale Dubreuil
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2013-04-18 |
Thierry Lemaître
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Thierry Gadou
CHM | Ordförande | 58 | 2012-01-18 |
Hélène Ploix
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 82 | 2018-02-06 |
Xiang Jun Yao
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 49 | 2017-12-21 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,06 % | −4,78 % | −38,72 % | +12,83 % | 2,37 md | ||
| −0,33 % | −6,32 % | +37,63 % | +29,08 % | 122 md | ||
| −1,23 % | +1,57 % | +180,82 % | +868,81 % | 51,76 md | ||
| +3,30 % | −0,34 % | +99,60 % | +311,05 % | 39,85 md | ||
| +2,65 % | −6,57 % | +51,08 % | +172,14 % | 34,56 md | ||
| −0,09 % | −3,37 % | +76,56 % | +85,44 % | 29,26 md | ||
| +0,30 % | −2,09 % | +11,33 % | +47,49 % | 28,18 md | ||
| −1,02 % | −3,83 % | −5,80 % | −2,09 % | 27,46 md | ||
| +0,89 % | −0,33 % | +12,49 % | +68,92 % | 18,36 md | ||
| +0,45 % | −0,13 % | +14,38 % | +30,28 % | 16,91 md | ||
| Genomsnitt | +0,49 % | −3,91 % | +43,94 % | +162,40 % | 40,88 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,29 % | −4,35 % | +60,63 % | +195,64 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,73 md 2,01 md 1,62 md 1,48 md 2,77 md 190 md 2,79 md 19,18 md 7,47 md 96,99 md 7,54 md 7,37 md 312 md | 1,86 md 2,16 md 1,74 md 1,59 md 2,98 md 204 md 3 md 20,61 md 8,03 md 104 md 8,1 md 7,93 md 336 md |
| Nettoinkomst | 113 mn 132 mn 106 mn 97,16 mn 181 mn 12,43 md 183 mn 1,26 md 489 mn 6,35 md 494 mn 483 mn 20,46 md | 178 mn 207 mn 168 mn 153 mn 286 mn 19,61 md 288 mn 1,98 md 772 mn 10,02 md 779 mn 762 mn 32,28 md |
| Netto Skuld | −115 mn −134 mn −108 mn −98,71 mn −184 mn −12,63 md −186 mn −1,28 md −497 mn −6,46 md −502 mn −491 mn −20,79 md | −211 mn −245 mn −198 mn −181 mn −338 mn −23,17 md −341 mn −2,34 md −912 mn −11,84 md −920 mn −900 mn −38,13 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-04 | 123,90 € | +2,06 % |
| 2026-09-03 | 121,40 € | −1,38 % |
| 2026-09-02 | 123,10 € | −4,05 % |
| 2026-09-01 | 128,30 € | −0,31 % |
| 2026-08-31 | 128,70 € | −1,53 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån





















