|
Marknaden stängd -
London S.E.
17.35.14 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3 352,00 GBX | +1,15 % |
|
−2,78 % | −5,26 % |
| 11-03 | Simplicity Global Tema minskade 2,1 procent i oktober - elektrifieringsbolag tyngde | FW |
| 10-28 | Blickarna mot Fed medan marknaderna "tolererar" brittiska budgeten | AN |
| Börsvärde | 12,66 md 16,92 md 15,17 md 13,87 md 23,85 md 1 590 md 24,6 md 167 md 66,66 md 849 md 63,51 md 62,14 md 2 679 md | P/E-tal 2027 * |
27,9x | P/E-tal 2028 * | 25,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 13,4 md 17,91 md 16,06 md 14,68 md 25,24 md 1 683 md 26,04 md 177 md 70,54 md 898 md 67,21 md 65,77 md 2 835 md | EV / Försäljning 2027 * |
4,51x | EV / Försäljning 2028 * | 4,02x |
| Fri-Float |
98,93 % | Avkastning 2027 * |
0,79 % | Avkastning 2028 * | 0,85 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
London S.E.
| HLMA | Fördröjd | |
CBOE
| HLMA | Realtid | |
OTC Markets
| HLMAF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| H11 | Fördröjd | |
Tradegate
| H11 | Realtid | |
Boerse Muenchen
| H11 | Realtid | |
Börse Stuttgart
| H11 | Fördröjd | |
Berne S.E.
| HLMA | Slutkurs |
Senaste Transkript: Halma plc
| 1 dag | +1,15 % | ||
| 1 vecka | −2,78 % | ||
| Pågående månad | −2,78 % | ||
| 1 månad | −3,62 % | ||
| 3 månader | −11,70 % | ||
| 6 månader | −26,57 % | ||
| Pågående år | −5,26 % |
| 1 vecka | 3 254 | 3 540 | |
| 1 månad | 3 198 | 3 574 | |
| Pågående år | 3 198 | 4 902 | |
| 1 år | 3 198 | 4 902 | |
| 3 år | 1 897,5 | 4 902 | |
| 5 år | 1 802 | 4 902 | |
| 10 år | 879,5 | 4 902 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Marc Ronchetti
CEO | Verkställande Direktör | 50 | 2023-04-01 |
Carole Cran
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2025-04-01 |
Catherine Michel
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2019-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jennifer Ward
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2016-09-27 |
Carole Cran
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2016-01-01 |
Marc Ronchetti
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 50 | 2018-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-07 | Försäljning | Verkställande direktör | −47 000 | 0,0124% | ||
| 26-07-23 | Försäljning | Styrelseledamot | −19 145 | 0,0050% | ||
| 26-07-22 | Försäljning | Styrelseledamot | −2 248 | 0,0006% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,15 % | −2,78 % | −1,18 % | +77,07 % | 16,92 md | ||
| +4,12 % | −5,94 % | +7,25 % | +253,01 % | 184 md | ||
| −3,65 % | −10,58 % | +26,82 % | +15,29 % | 107 md | ||
| −4,47 % | −8,55 % | −7,99 % | +133,61 % | 96,04 md | ||
| +2,61 % | −13,93 % | +24,16 % | +286,35 % | 91,42 md | ||
| −1,59 % | +9,76 % | −16,44 % | +52,36 % | 60,38 md | ||
| +0,31 % | −2,83 % | −14,61 % | +65,56 % | 59,52 md | ||
| −2,98 % | −23,21 % | +50,12 % | +71,15 % | 55,8 md | ||
| −7,84 % | −27,26 % | +291,01 % | +535,50 % | 47,04 md | ||
| −3,99 % | +1,48 % | - | - | 39,77 md | ||
| Genomsnitt | −1,63 % | −10,18 % | +39,90 % | +165,54 % | 75,79 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,76 % | −11,34 % | +28,19 % | +173,74 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,97 md 3,97 md 3,56 md 3,26 md 5,6 md 373 md 5,78 md 39,25 md 15,65 md 199 md 14,91 md 14,59 md 629 md | 3,27 md 4,36 md 3,91 md 3,58 md 6,15 md 410 md 6,35 md 43,12 md 17,19 md 219 md 16,38 md 16,03 md 691 md |
| Nettoinkomst | 460 mn 614 mn 551 mn 503 mn 866 mn 57,73 md 893 mn 6,07 md 2,42 md 30,8 md 2,31 md 2,26 md 97,25 md | 511 mn 683 mn 613 mn 560 mn 963 mn 64,22 md 994 mn 6,75 md 2,69 md 34,27 md 2,56 md 2,51 md 108 md |
| Netto Skuld | 738 mn 987 mn 885 mn 809 mn 1,39 md 92,75 md 1,43 md 9,75 md 3,89 md 49,49 md 3,7 md 3,62 md 156 md | 460 mn 615 mn 552 mn 504 mn 867 mn 57,81 md 894 mn 6,08 md 2,42 md 30,85 md 2,31 md 2,26 md 97,38 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 3 352,00 GBX | +1,15 % | 958 855 |
| 2026-11-05 | 3 314,00 GBX | −3,61 % | 2 916 156 |
| 2026-11-04 | 3 438,00 GBX | −1,09 % | 828 256 |
| 2026-11-03 | 3 476,00 GBX | −0,69 % | 520 170 |
| 2026-11-02 | 3 500,00 GBX | +1,51 % | 596 565 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















