|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-11-04
|
Efter stängning 21.02.54 | |||
| 144,40 EUR | +3,00 % |
|
143,30 | −0,76 % |
| 12.36 | Vusion rullar ut plattform för uppkopplade butiker hos Marks & Spencer " Stifel och Citi upprepar köp | |
| 08.24 | Vusion levererar lösningar för uppkopplade butiker till Marks & Spencer |
| Börsvärde | 2,33 md 2,61 md 2,14 md 1,94 md 3,65 md 247 md 3,73 md 25,54 md 10,24 md 131 md 9,81 md 9,6 md 414 md | P/E-tal 2026 * |
14,9x | P/E-tal 2027 * | 13,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,21 md 2,47 md 2,02 md 1,84 md 3,46 md 234 md 3,53 md 24,17 md 9,69 md 124 md 9,29 md 9,09 md 392 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,34x | EV / Försäljning 2027 * | 1,16x |
| Fri-Float |
59,26 % | Avkastning 2026 * |
0,79 % | Avkastning 2027 * | 1,03 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| VU | Realtid | |
CBOE
| SESLp | Realtid | |
London S.E.
| 0OA4 | Fördröjd | |
Tradegate
| S4M | Realtid | |
Börse Stuttgart
| S4M | Fördröjd | |
Xetra
| S4M | Fördröjd | |
OTC Markets
| SRBEF | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| S4M | Realtid | |
CBOE
| 0OA4 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| S4M | Fördröjd |
Senaste Transkript: VusionGroup
| 1 dag | +3,00 % | ||
| 1 vecka | +12,99 % | ||
| Pågående månad | +7,12 % | ||
| 1 månad | +12,37 % | ||
| 3 månader | +13,70 % | ||
| 6 månader | +22,48 % | ||
| Pågående år | −29,29 % |
| 1 vecka | 127,7 | 145,8 | |
| 1 månad | 118,8 | 145,8 | |
| Pågående år | 99,95 | 212,4 | |
| 1 år | 99,95 | 222 | |
| 3 år | 92,9 | 278 | |
| 5 år | 59 | 278 | |
| 10 år | 16,56 | 278 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Thierry Gadou
CEO | Verkställande Direktör | 58 | 2012-01-13 |
Pascale Dubreuil
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2013-04-18 |
Thierry Lemaître
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Thierry Gadou
CHM | Ordförande | 58 | 2012-01-18 |
Hélène Ploix
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 82 | 2018-02-06 |
Xiang Jun Yao
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 49 | 2017-12-21 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-03 | Räkenskapsår | Teknikchef | 13 871 | 0,0822% | ||
| 26-08-03 | Räkenskapsår | Finanschef | 3 000 | 0,0178% | ||
| 26-08-03 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 5 564 | 0,0330% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,00 % | +12,99 % | −35,30 % | +36,23 % | 2,61 md | ||
| −6,07 % | −2,51 % | +15,47 % | +274,27 % | 208 md | ||
| +0,84 % | −4,50 % | +31,64 % | +24,66 % | 115 md | ||
| −2,24 % | −3,03 % | −4,57 % | +150,52 % | 105 md | ||
| −7,23 % | −11,10 % | +36,89 % | +320,78 % | 109 md | ||
| −4,86 % | −5,26 % | +77,83 % | +114,97 % | 72,41 md | ||
| +0,90 % | −7,16 % | +358,85 % | +730,85 % | 60,56 md | ||
| +8,93 % | +1,45 % | −21,31 % | +54,72 % | 54,96 md | ||
| +4,41 % | +1,90 % | - | - | 37,86 md | ||
| +13,35 % | −17,29 % | −20,67 % | +1 103,56 % | 36,23 md | ||
| Genomsnitt | +1,10 % | −1,99 % | +48,76 % | +312,28 % | 80,07 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,67 % | −1,08 % | +46,83 % | +270,25 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,65 md 1,85 md 1,52 md 1,38 md 2,59 md 175 md 2,65 md 18,11 md 7,26 md 92,73 md 6,96 md 6,81 md 294 md | 1,82 md 2,04 md 1,67 md 1,51 md 2,85 md 193 md 2,91 md 19,92 md 7,99 md 102 md 7,66 md 7,49 md 323 md |
| Nettoinkomst | 150 mn 168 mn 137 mn 125 mn 234 mn 15,87 md 240 mn 1,64 md 658 mn 8,4 md 630 mn 617 mn 26,61 md | 176 mn 198 mn 162 mn 147 mn 276 mn 18,69 md 282 mn 1,93 md 774 mn 9,89 md 742 mn 727 mn 31,34 md |
| Netto Skuld | −125 mn −140 mn −114 mn −104 mn −195 mn −13,21 md −200 mn −1,36 md −547 mn −6,99 md −525 mn −513 mn −22,14 md | −217 mn −244 mn −199 mn −181 mn −340 mn −23,02 md −348 mn −2,38 md −954 mn −12,19 md −914 mn −895 mn −38,6 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-04 | 144,40 € | +3,00 % | 65 314 |
| 2026-11-03 | 140,20 € | +2,41 % | 46 914 |
| 2026-11-02 | 136,90 € | +1,56 % | 80 402 |
| 2026-10-30 | 134,80 € | +0,45 % | 45 833 |
| 2026-10-29 | 134,20 € | +5,01 % | 43 724 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån




















