|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
19.50.42 2026-10-12
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 38,00 USD | −0,38 % |
|
−2,29 % | +7,31 % |
| 09-14 | TriMas Packaging visar upp globala förpackningslösningar för skönhetsindustrin på Luxe Pack Monaco och Beautyworld Dubai | CI |
| 07-30 | TriMas Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Jul 30, 2026 |
| Börsvärde | 1,37 md 1,23 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 131 md 1,97 md 13,73 md 5,37 md 67,51 md 5,14 md 5,03 md 217 md | P/E-tal 2026 * |
−191x | P/E-tal 2027 * | 17,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,37 md 1,23 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 131 md 1,97 md 13,73 md 5,37 md 67,51 md 5,14 md 5,03 md 217 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,02x | EV / Försäljning 2027 * | 1,96x |
| Fri-Float |
74,91 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| TRS | Fördröjd | |
CBOE
| TRS | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| MQ1 | Fördröjd | |
Tradegate
| MQ1 | Realtid |
Senaste Transkript: TriMas Corporation
| 2025-08-13 | TriMas-aktien stiger efter uppgradering av KeyBanc | MT |
| 1 dag | −0,38 % | ||
| 1 vecka | −2,29 % | ||
| Pågående månad | −1,44 % | ||
| 1 månad | −0,52 % | ||
| 3 månader | −6,14 % | ||
| 6 månader | −2,08 % | ||
| Pågående år | +7,31 % |
| 1 vecka | 37,94 | 39,19 | |
| 1 månad | 37,86 | 40,17 | |
| Pågående år | 33,09 | 45,42 | |
| 1 år | 30,43 | 45,42 | |
| 3 år | 19,33 | 45,42 | |
| 5 år | 19,33 | 45,42 | |
| 10 år | 17,26 | 45,42 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Thomas Snyder
CEO | Verkställande Direktör | 59 | 2025-06-23 |
Paul Swart
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2025-12-15 |
| Investor Relations Kontakt | - | 2007-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Daniel Tredwell
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2002-06-01 |
Nick Stanage
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2013-11-01 |
Herbert Parker
CHM | Ordförande | 68 | 2024-05-14 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-12 | Köp | Styrelseledamot | 64 | 0,0002% | ||
| 26-07-14 | Annan | Styrelseledamot | 0 | 0% | ||
| 26-07-14 | Trend International Holding AG
| Kostnadsfri | Företag | 615 | 0,0017% | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,38 % | −2,29 % | +6,02 % | +55,90 % | 1,37 md | ||
| +0,04 % | −0,25 % | +4,50 % | −4,04 % | 19,27 md | ||
| +0,16 % | +0,78 % | −21,60 % | +35,15 % | 17,97 md | ||
| +1,36 % | +3,87 % | +26,11 % | +35,28 % | 15,47 md | ||
| +0,32 % | −0,95 % | +6,92 % | −8,12 % | 12,72 md | ||
| +1,28 % | +2,73 % | +21,37 % | +36,64 % | 11,64 md | ||
| +0,45 % | +0,39 % | +24,58 % | +66,71 % | 11,32 md | ||
| +1,51 % | +0,59 % | +13,53 % | −19,74 % | 8,64 md | ||
| −0,09 % | −0,23 % | −7,59 % | −4,06 % | 7,65 md | ||
| 0,00 % | −2,54 % | +123,52 % | +698,20 % | 6,73 md | ||
| Genomsnitt | +0,45 % | −0,07 % | +19,74 % | +89,19 % | 11,28 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,53 % | +0,51 % | +14,33 % | +59,88 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 678 mn 607 mn 566 mn 513 mn 968 mn 64,78 md 974 mn 6,8 md 2,66 md 33,43 md 2,55 md 2,49 md 108 md | 697 mn 624 mn 581 mn 527 mn 995 mn 66,59 md 1 md 6,99 md 2,73 md 34,36 md 2,62 md 2,56 md 111 md |
| Nettoinkomst | −7,1 mn −6,36 mn −5,93 mn −5,37 mn −10,14 mn −679 mn −10,2 mn −71,2 mn −27,87 mn −350 mn −26,67 mn −26,08 mn −1,13 md | 74,3 mn 66,51 mn 62 mn 56,24 mn 106 mn 7,1 md 107 mn 745 mn 292 mn 3,67 md 279 mn 273 mn 11,79 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-12 | 38,04 US$ | −0,29 % | 58 544 |
| 2026-10-09 | 38,15 US$ | −0,75 % | 207 053 |
| 2026-10-08 | 38,44 US$ | +0,50 % | 207 591 |
| 2026-10-07 | 38,25 US$ | −1,85 % | 335 148 |
| 2026-10-06 | 38,97 US$ | +0,10 % | 143 575 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















