|
Fördröjd
Toronto S.E.
20.04.35 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 75,94 CAD | +3,03 % |
|
+20,12 % | +15,87 % |
| 11-05 | Torex Resources ökar justerat resultat och omsättning i tredje kvartalet | MT |
| 11-05 | Torex Gold Resources Inc., Q3 2026 Earnings Call, Nov 05, 2026 |
| Börsvärde | 6,65 md 4,72 md 4,23 md 3,87 md 3,53 md 444 md 6,86 md 46,62 md 18,59 md 237 md 17,71 md 17,33 md 747 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | 6,08x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,65 md 4,72 md 4,23 md 3,87 md 3,53 md 444 md 6,86 md 46,62 md 18,59 md 237 md 17,71 md 17,33 md 747 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,35x | EV / Försäljning 2027 * | 2,17x |
| Fri-Float |
99,74 % | Avkastning 2026 * |
0,87 % | Avkastning 2027 * | 1,72 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| TXR | Fördröjd | |
OTC Markets
| TORXF | Fördröjd | |
Tradegate
| 73G | Realtid | |
Boerse Muenchen
| 73G | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 73G | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 73G | Fördröjd |
Senaste Transkript: Torex Resources Inc.
| 1 dag | +3,03 % | ||
| 1 vecka | +20,12 % | ||
| Pågående månad | +20,12 % | ||
| 1 månad | +3,66 % | ||
| 3 månader | +26,97 % | ||
| 6 månader | +26,38 % | ||
| Pågående år | +15,87 % |
| 1 vecka | 62,38 | 75,96 | |
| 1 månad | 62,01 | 75,96 | |
| Pågående år | 51,4 | 85 | |
| 1 år | 51,4 | 85 | |
| 3 år | 12,4 | 85 | |
| 5 år | 8,07 | 85 | |
| 10 år | 7,29 | 85 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Andrew Snowden
CEO | Verkställande Direktör | - | 2026-06-17 |
Dan Rollins
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-06-17 |
Dave Stefanuto
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2021-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Richard Howes
CHM | Ordförande | 68 | 2021-06-29 |
Jay Kellerman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2021-06-29 |
Jennifer Hooper
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2021-06-29 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-30 | Option | Styrelseledamot | 387 | 0,0004% | ||
| 26-09-30 | Option | Styrelseledamot | 198 | 0,0002% | ||
| 26-09-30 | Option | Styrelseledamot | 389 | 0,0004% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,03 % | +20,12 % | +26,04 % | +443,20 % | 4,88 md | ||
| +1,24 % | +14,00 % | +47,27 % | +220,86 % | 124 md | ||
| −4,07 % | +0,86 % | −2,52 % | +132,37 % | 114 md | ||
| +0,63 % | +15,55 % | +19,97 % | +288,73 % | 95,58 md | ||
| +1,22 % | +10,90 % | +24,69 % | +156,47 % | 66,5 md | ||
| +2,71 % | +18,05 % | +41,01 % | +214,35 % | 60,36 md | ||
| +1,65 % | +13,74 % | +34,60 % | +109,83 % | 48,5 md | ||
| −2,57 % | +10,35 % | +7,57 % | - | 47,81 md | ||
| +4,41 % | +16,08 % | +36,57 % | +387,47 % | 44,79 md | ||
| +3,25 % | +2,62 % | −8,34 % | +143,84 % | 32,85 md | ||
| Genomsnitt | +1,20 % | +5,98 % | +22,69 % | +233,02 % | 63,92 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,47 % | +5,36 % | +23,68 % | +207,96 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,83 md 2 md 1,8 md 1,64 md 1,5 md 188 md 2,91 md 19,8 md 7,9 md 101 md 7,52 md 7,36 md 317 md | 3,06 md 2,17 md 1,95 md 1,78 md 1,63 md 204 md 3,16 md 21,46 md 8,56 md 109 md 8,15 md 7,98 md 344 md |
| Nettoinkomst | - | 1,09 tn 770,41 690,98 631,5 576,46 72,42 tn 1,12 tn 7,61 tn 3,04 tn 38,64 tn 2,89 tn 2,83 tn 122 tn |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 75,94 CA$ | +3,03 % | 236 467 |
| 2026-11-05 | 73,71 CA$ | +6,81 % | 501 786 |
| 2026-11-04 | 69,01 CA$ | +8,44 % | 437 472 |
| 2026-11-03 | 63,64 CA$ | −2,53 % | 166 422 |
| 2026-11-02 | 65,29 CA$ | +3,27 % | 314 994 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















