|
Slutkurs
Shenzhen S.E.
2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 61,38 CNY | −4,93 % |
|
+0,79 % | +62,81 % |
| 08-31 | Tongfu Microelectronics vinst rusade 317 procent under första halvåret | MT |
| 08-28 | Tongfu Microelectronics rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 93,15 md 13,86 md 11,95 md 11,25 md 10,24 md 19,26 md 1 315 md 19,37 md 133 md 51,74 md 669 md 52,03 md 50,9 md 2 218 md | P/E-tal 2026 * |
58,6x | P/E-tal 2027 * | 49,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 105 md 15,67 md 13,52 md 12,71 md 11,58 md 21,78 md 1 487 md 21,9 md 150 md 58,5 md 756 md 58,83 md 57,55 md 2 508 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,2x | EV / Försäljning 2027 * | 2,71x |
| Fri-Float |
73,77 % | Avkastning 2026 * |
0,13 % | Avkastning 2027 * | 0,22 % |
| 1 dag | −4,93 % | ||
| 1 vecka | +0,79 % | ||
| Pågående månad | −4,93 % | ||
| 1 månad | +8,20 % | ||
| 3 månader | −0,02 % | ||
| 6 månader | +18,02 % | ||
| Pågående år | +62,81 % |
| 1 vecka | 61,14 | 65,9 | |
| 1 månad | 51,23 | 72,56 | |
| Pågående år | 38,11 | 84,7 | |
| 1 år | 30,26 | 84,7 | |
| 3 år | 17,11 | 84,7 | |
| 5 år | 12,36 | 84,7 | |
| 10 år | 6,96 | 84,7 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Lei Shi
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2008-04-10 |
Hong Sen Liao
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-07-25 |
Xin Xia
PRN | Företagsledare/Principal | 61 | 2011-02-03 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ming Da Shi
CHM | Ordförande | 81 | 1997-10-01 |
Lei Shi
CHM | Ordförande | 54 | 2024-01-29 |
Xin Xia
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 1997-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20-04-09 | Försäljning | 500 | 0,0000% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −4,93 % | +0,79 % | +75,97 % | +206,59 % | 14,57 md | ||
| −2,60 % | −6,79 % | +95,97 % | +237,05 % | 229 md | ||
| −2,73 % | −8,96 % | +204,74 % | +614,87 % | 153 md | ||
| −4,11 % | −8,45 % | +183,71 % | +209,29 % | 54,69 md | ||
| +0,17 % | −5,48 % | +242,27 % | - | 33,25 md | ||
| +1,88 % | +7,83 % | +354,83 % | +659,67 % | 26,26 md | ||
| −1,84 % | +1,59 % | +202,87 % | +303,75 % | 11,82 md | ||
| +8,56 % | +16,49 % | +84,83 % | +286,48 % | 10,41 md | ||
| −3,11 % | −1,90 % | +38,82 % | +84,99 % | 8,44 md | ||
| +9,94 % | +10,47 % | +357,62 % | +1 073,17 % | 7,22 md | ||
| Genomsnitt | +0,13 % | +1,27 % | +184,16 % | +408,43 % | 54,86 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,06 % | −3,71 % | +160,38 % | +378,48 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 32,88 md 4,89 md 4,22 md 3,97 md 3,62 md 6,8 md 464 md 6,84 md 46,93 md 18,26 md 236 md 18,37 md 17,97 md 783 md | 37,67 md 5,6 md 4,83 md 4,55 md 4,14 md 7,79 md 532 md 7,83 md 53,76 md 20,92 md 271 md 21,04 md 20,58 md 897 md |
| Nettoinkomst | 1,57 md 234 mn 201 mn 190 mn 173 mn 325 mn 22,17 md 326 mn 2,24 md 872 mn 11,28 md 877 mn 858 mn 37,39 md | 1,92 md 285 mn 246 mn 231 mn 211 mn 396 mn 27,05 md 398 mn 2,73 md 1,06 md 13,76 md 1,07 md 1,05 md 45,62 md |
| Netto Skuld | 12,17 md 1,81 md 1,56 md 1,47 md 1,34 md 2,52 md 172 md 2,53 md 17,36 md 6,76 md 87,39 md 6,8 md 6,65 md 290 md | 8,86 md 1,32 md 1,14 md 1,07 md 975 mn 1,83 md 125 md 1,84 md 12,65 md 4,92 md 63,67 md 4,95 md 4,84 md 211 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 61,38 CNY | −4,93 % | 79 538 571 |
| 2026-08-31 | 64,56 CNY | +1,27 % | 78 987 069 |
| 2026-08-28 | 63,75 CNY | +0,03 % | 91 780 541 |
| 2026-08-27 | 63,73 CNY | +4,05 % | 86 562 956 |
| 2026-08-26 | 61,25 CNY | +0,57 % | 62 420 397 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















