|
Fördröjd
Australian S.E.
00.01.12 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,1450 AUD | 0,00 % |
|
−3,33 % | −47,27 % |
| 00.38 | Tivan ökar tonnaget med 4 procent i uppdaterad mineraltillgång för fluoritprojekt i Western Australia | MT |
| 10-26 | Tivan får tillstånd att inleda markarbeten inför första borrningarna i -sttimor | MT |
| Börsvärde | 340 mn 238 mn 213 mn 195 mn 178 mn 333 mn 22,6 md 2,33 md 939 mn 11,92 md 894 mn 875 mn 37,62 md | P/E-tal 2025 |
−35,3x | P/E-tal 2026 | −46x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 321 mn 224 mn 201 mn 184 mn 167 mn 314 mn 21,29 md 2,19 md 885 mn 11,23 md 842 mn 824 mn 35,44 md | EV / Försäljning 2025 |
2 673x | EV / Försäljning 2026 | 5 284x |
| Fri-Float |
75,74 % | Avkastning 2025 * |
-
| Avkastning 2026 | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| TVN | Fördröjd | |
OTC Markets
| TNGZF | Fördröjd | |
Tradegate
| HJIA | Realtid | |
Boerse Muenchen
| HJIA | Realtid |
Senaste Transkript: Tivan Limited
| 1 vecka | −3,33 % | ||
| Pågående månad | −6,45 % | ||
| 1 månad | −25,64 % | ||
| 3 månader | −42,00 % | ||
| 6 månader | −53,23 % | ||
| Pågående år | −47,27 % |
| 1 vecka | 0,14 | 0,16 | |
| 1 månad | 0,14 | 0,2 | |
| Pågående år | 0,14 | 0,48 | |
| 1 år | 0,14 | 0,48 | |
| 3 år | 0,04 | 0,48 | |
| 5 år | 0,04 | 0,48 | |
| 10 år | 0,04 | 0,48 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Robert Gerrard
CEO | Verkställande Direktör | - | 2026-07-20 |
Jason Giltay
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-07-20 |
Brendon Nicol
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2025-05-14 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Anthony Robinson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2022-09-20 |
Grant Wilson
CHM | Ordförande | - | 2022-11-28 |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2023-04-06 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-07 | Räkenskapsår | Ordförande | 7 500 000 | 0,3223% | ||
| 26-09-07 | Räkenskapsår | Ordförande | −1 500 000 | 0,0645% | ||
| 26-08-31 | Räkenskapsår | Ordförande | −1 500 000 | 0,0645% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −3,33 % | −23,68 % | +98,63 % | 256 mn | ||
| +1,11 % | +3,18 % | +32,33 % | +26,47 % | 206 md | ||
| +1,67 % | −0,56 % | +12,94 % | +17,75 % | 141 md | ||
| −4,01 % | −1,70 % | +40,37 % | +206,34 % | 93,36 md | ||
| −0,10 % | −3,44 % | +42,41 % | +20,24 % | 81,68 md | ||
| −1,24 % | +6,81 % | −13,39 % | +55,66 % | 56,79 md | ||
| +3,24 % | +4,40 % | +33,01 % | +61,65 % | 53,17 md | ||
| +3,79 % | +6,08 % | +45,77 % | +78,45 % | 29,74 md | ||
| +1,95 % | +3,69 % | +8,21 % | +76,07 % | 22,49 md | ||
| +4,56 % | +1,21 % | +5,18 % | +329,60 % | 22,06 md | ||
| Genomsnitt | +1,10 % | +1,19 % | +18,31 % | +97,09 % | 70,63 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,64 % | +0,88 % | +25,99 % | +66,04 % |
| 2025 | 2026 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 69 tn 48,28 tn 43,15 tn 39,53 tn 35,98 tn 67,52 tn 4,58 mn 472 tn 190 tn 2,42 mn 181 tn 177 tn 7,63 mn | 124 tn 86,76 tn 77,55 tn 71,03 tn 64,67 tn 121 tn 8,23 mn 848 tn 342 tn 4,34 mn 326 tn 319 tn 13,7 mn |
| Nettoinkomst | −4,91 mn −3,43 mn −3,07 mn −2,81 mn −2,56 mn −4,8 mn −326 mn −33,57 mn −13,54 mn −172 mn −12,88 mn −12,61 mn −542 mn | −14,24 mn −9,96 mn −8,91 mn −8,16 mn −7,43 mn −13,93 mn −945 mn −97,41 mn −39,29 mn −498 mn −37,38 mn −36,59 mn −1,57 md |
| Netto Skuld | −5,79 mn −4,05 mn −3,62 mn −3,32 mn −3,02 mn −5,66 mn −384 mn −39,6 mn −15,98 mn −203 mn −15,2 mn −14,88 mn −640 mn | −19,67 mn −13,76 mn −12,3 mn −11,27 mn −10,26 mn −19,25 mn −1,31 md −135 mn −54,29 mn −689 mn −51,64 mn −50,55 mn −2,17 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 0,1450 AUD | 0,00 % | 154 917 |
| 2026-11-02 | 0,1450 AUD | −6,45 % | 3 609 351 |
| 2026-10-30 | 0,1550 AUD | +6,90 % | 3 620 970 |
| 2026-10-29 | 0,1450 AUD | −3,33 % | 767 855 |
| 2026-10-28 | 0,1500 AUD | 0,00 % | 5 370 405 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















