Thai Oil Aktie Boerse Muenchen
Aktier
LQZ
TH0796010013
Olja & Gas Raffinering och Marknadsföring
OTC Markets Traded|
Realtid
Boerse Muenchen
17.44.21 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,710 EUR | +1,79 % |
|
−1,80 % | +72,63 % |
| 05.42 | Global Power Synergys förvärv av energiåtervinningsenhet försenas | MT |
| 08-27 | Thai Oil lämnar interimsutdelning den 24 september 2026 | CI |
| Börsvärde | 145 md 4,35 md 3,75 md 3,53 md 3,22 md 6,05 md 413 md 6,08 md 41,73 md 16,24 md 210 md 16,33 md 15,98 md 696 md | P/E-tal 2026 * |
3,96x | P/E-tal 2027 * | 9,33x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 223 md 6,72 md 5,79 md 5,45 md 4,96 md 9,33 md 637 md 9,38 md 64,41 md 25,07 md 324 md 25,21 md 24,67 md 1 075 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,46x | EV / Försäljning 2027 * | 0,54x |
| Fri-Float |
47,45 % | Avkastning 2026 * |
7,35 % | Avkastning 2027 * | 4,36 % |
| 2023-04-12 | De La Rue sjunker när efterfrågan på sedlar avtar | AN |
| 1 vecka | +5,00 % | ||
| Pågående månad | +2,44 % | ||
| 1 månad | +0,60 % | ||
| 3 månader | +40,00 % | ||
| 6 månader | +17,48 % | ||
| Pågående år | +76,84 % |
| 1 vecka | 1,6 | 1,71 | |
| 1 månad | 1,53 | 1,78 | |
| 3 år | 0,56 | 1,78 | |
| 5 år | 0,56 | 1,78 | |
| 10 år | 0,56 | 2,74 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 55 | 2026-02-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 60 | - | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 48 | - | |
Pantip Sripimol
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | - |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2026-04-08 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,79 % | −1,80 % | +86,67 % | +20,86 % | 4,35 md | ||
| −0,89 % | +3,30 % | +42,48 % | +43,94 % | 677 md | ||
| +0,31 % | −0,30 % | −3,01 % | +8,85 % | 187 md | ||
| +0,22 % | +3,79 % | +24,94 % | +8,13 % | 113 md | ||
| +0,94 % | +6,51 % | +114,18 % | +162,45 % | 108 md | ||
| +0,99 % | +4,90 % | +136,63 % | +174,25 % | 104 md | ||
| +1,39 % | +5,50 % | +90,94 % | +118,91 % | 101 md | ||
| −0,76 % | +4,33 % | +66,98 % | +102,99 % | 80,77 md | ||
| −1,64 % | +1,25 % | +50,14 % | +134,26 % | 65,29 md | ||
| +0,21 % | +4,31 % | +98,44 % | +91,47 % | 34,88 md | ||
| Genomsnitt | +0,00 % | +3,47 % | +70,84 % | +86,61 % | 163,3 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,28 % | +1,09 % | +53,70 % | +68,01 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 488 md 14,68 md 12,66 md 11,91 md 10,85 md 20,4 md 1 393 md 20,51 md 141 md 54,8 md 709 md 55,11 md 53,91 md 2 350 md | 426 md 12,81 md 11,05 md 10,39 md 9,47 md 17,8 md 1 216 md 17,9 md 123 md 47,82 md 618 md 48,09 md 47,05 md 2 050 md |
| Nettoinkomst | 35,86 md 1,08 md 930 mn 875 mn 797 mn 1,5 md 102 md 1,51 md 10,35 md 4,03 md 52,07 md 4,05 md 3,96 md 173 md | 16,02 md 482 mn 416 mn 391 mn 356 mn 670 mn 45,74 md 674 mn 4,62 md 1,8 md 23,27 md 1,81 md 1,77 md 77,15 md |
| Netto Skuld | 78,63 md 2,36 md 2,04 md 1,92 md 1,75 md 3,29 md 224 md 3,31 md 22,68 md 8,83 md 114 md 8,88 md 8,69 md 379 md | 87,07 md 2,62 md 2,26 md 2,12 md 1,94 md 3,64 md 249 md 3,66 md 25,12 md 9,78 md 126 md 9,83 md 9,62 md 419 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 1,710 € | +1,79 % |
| 2026-09-01 | 1,680 € | +2,44 % |
| 2026-08-31 | 1,640 € | 0,00 % |
| 2026-08-28 | 1,640 € | 0,00 % |
| 2026-08-27 | 1,640 € | −0,61 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















