|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
21.41.35 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 72,93 USD | +0,37 % |
|
−2,39 % | −22,72 % |
| 08-18 | Stantec utökar sitt återköpsprogram av aktier | CI |
| 08-18 | Börshandlade fonder backar och terminerna spretar inför öppning när oljepriset stiger | MT |
| Börsvärde | 11,31 md 8,21 md 7,06 md 6,62 md 6,06 md 776 md 11,4 md 78,37 md 30,52 md 396 md 30,81 md 30,14 md 1 277 md | P/E-tal 2026 * |
19,5x | P/E-tal 2027 * | 15,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,96 md 9,4 md 8,09 md 7,59 md 6,94 md 889 md 13,06 md 89,78 md 34,96 md 454 md 35,3 md 34,53 md 1 462 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,83x | EV / Försäljning 2027 * | 1,66x |
| Fri-Float |
99,91 % | Avkastning 2026 * |
0,97 % | Avkastning 2027 * | 1,01 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| STN | Fördröjd | |
NYSE
| STN | Fördröjd | |
CBOE
| STN | Realtid | |
Börse Stuttgart
| S3A | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| S3A | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| S3A | Realtid |
Senaste Transkript : Stantec Inc.
| 1 dag | +0,38 % | ||
| 1 vecka | −2,39 % | ||
| Pågående månad | −0,10 % | ||
| 1 månad | +1,78 % | ||
| 3 månader | −0,86 % | ||
| 6 månader | −22,77 % | ||
| Pågående år | −22,72 % |
| 1 vecka | 71,3 | 75,24 | |
| 1 månad | 70,84 | 77,48 | |
| Pågående år | 66,26 | 103,87 | |
| 1 år | 66,26 | 114,52 | |
| 3 år | 59,55 | 114,52 | |
| 5 år | 40,92 | 114,52 | |
| 10 år | 20,22 | 114,52 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gordon Johnston
CEO | Verkställande Direktör | 60 | 2018-01-01 |
Vito Culmone
DFI | Finansdirektör/CFO | 61 | 2024-09-03 |
Chris McDonald
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2001-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Douglas Ammerman
CHM | Ordförande | 74 | 2019-05-10 |
| Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2016-11-09 | |
Gordon Johnston
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2018-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,37 % | −2,39 % | - | - | 8,17 md | ||
| +1,98 % | +0,28 % | +66,55 % | +198,63 % | 91,83 md | ||
| +1,39 % | −1,48 % | −1,01 % | +10,09 % | 71,68 md | ||
| −0,61 % | −1,69 % | +10,13 % | +46,27 % | 58,09 md | ||
| +1,35 % | −1,97 % | +125,94 % | +753,91 % | 54,82 md | ||
| +0,08 % | −1,68 % | +8,19 % | +70,99 % | 41,6 md | ||
| +3,58 % | −0,66 % | +95,74 % | +329,46 % | 35,6 md | ||
| +2,18 % | −2,80 % | +57,10 % | +211,09 % | 31,65 md | ||
| +0,55 % | −4,74 % | +17,71 % | +234,73 % | 32,39 md | ||
| −0,92 % | −3,57 % | −22,86 % | −24,48 % | 26,56 md | ||
| Genomsnitt | +1,03 % | −3,45 % | +39,72 % | +203,41 % | 49,36 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,17 % | −3,28 % | +42,89 % | +205,51 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,09 md 5,14 md 4,42 md 4,15 md 3,8 md 486 md 7,15 md 49,12 md 19,13 md 248 md 19,31 md 18,89 md 800 md | 7,51 md 5,44 md 4,68 md 4,4 md 4,02 md 515 md 7,57 md 51,99 md 20,25 md 263 md 20,44 md 20 md 847 md |
| Nettoinkomst | 600 mn 435 mn 375 mn 351 mn 322 mn 41,15 md 605 mn 4,16 md 1,62 md 21,03 md 1,63 md 1,6 md 67,73 md | 710 mn 515 mn 443 mn 416 mn 380 mn 48,68 md 716 mn 4,92 md 1,92 md 24,88 md 1,93 md 1,89 md 80,11 md |
| Netto Skuld | 1,65 md 1,19 md 1,03 md 964 mn 882 mn 113 md 1,66 md 11,41 md 4,44 md 57,7 md 4,49 md 4,39 md 186 md | 1,15 md 834 mn 718 mn 674 mn 616 mn 78,88 md 1,16 md 7,97 md 3,1 md 40,31 md 3,13 md 3,07 md 130 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 72,93 US$ | +0,37 % | 145 465 |
| 2026-09-02 | 72,66 US$ | +1,20 % | 291 320 |
| 2026-09-01 | 71,80 US$ | −1,64 % | 275 618 |
| 2026-08-31 | 73,00 US$ | −2,39 % | 275 294 |
| 2026-08-28 | 74,79 US$ | +0,11 % | 239 678 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















