Värdering: Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd.

Börsvärde 5,23 md 786 mn 704 mn 647 mn 587 mn 1,1 md 74,61 md 1,12 md 7,72 md 3,1 md 39,25 md 2,95 md 2,89 md 124 md P/E-tal 2026 *
−48,2x
P/E-tal 2027 * −133x
Företagsvärde 5,23 md 786 mn 704 mn 647 mn 587 mn 1,1 md 74,61 md 1,12 md 7,72 md 3,1 md 39,25 md 2,95 md 2,89 md 124 md EV / Försäljning 2026 *
5,25x
EV / Försäljning 2027 * 3,91x
Fri-Float
69,07 %
Avkastning 2026 *
-
Avkastning 2027 * -
10-29 Smarter Microelectronics (Guangzhou) redovisar resultat för de första nio månaderna 2026 CI
08-25 Smarter Microelectronics (Guangzhou) rapporterar resultat för första halvåret 2026 CI
05-28 Smarter Microelectronics söker upp till 300 miljoner yuan genom riktad nyemission MT
04-28 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. rapporterar resultat för det första kvartalet som avslutades den 31 mars 2026 CI
02-27 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. redovisar resultat för helåret som avslutades den 31 december 2025 CI
11-17 Smarter Microelectronics Guangzhou: Aktieägare planerar att sälja andel RE
2025-10-30 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. redovisar resultat för de första nio månaderna 2025 CI
2025-08-28 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. redovisar resultat för första halvåret 2025 CI
2025-04-27 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. rapporterar resultat för första kvartalet som slutade den 31 mars 2025 CI
2025-02-27 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. Rapporterar resultat för helåret som slutade den 31 december 2024 CI
2024-10-30 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. rapporterar resultat för de nio månader som slutade den 30 september 2024 CI
2024-08-13 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. rapporterar resultat för halvåret som slutade den 30 juni 2024 CI
2024-04-28 Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd. rapporterar resultat för det första kvartalet som slutade 31 mars 2024 CI
1 dag−7,42 %
1 vecka−15,87 %
1 månad−34,89 %
3 månader−6,36 %
6 månader−16,40 %
Pågående år−5,02 %
1 vecka 10,58
Extrem 10.58
12,45
1 månad 10,58
Extrem 10.58
17,79
Pågående år 10,2
Extrem 10.2
18,3
1 år 10,15
Extrem 10.15
18,3
3 år 6,16
Extrem 6.16
20,83
5 år 6,16
Extrem 6.16
25,5
10 år 6,16
Extrem 6.16
25,5
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verksamhetschef 48 2011-11-11
Verkställande Direktör 53 2011-11-11
Finansdirektör/CFO 45 2020-01-01
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Ordförande 53 2011-11-11
Direktör/Styrelseledamot 48 2011-11-11
Direktör/Styrelseledamot 59 2021-09-15
Datum Insider Typ Huvudposition Kvantitet % av börsvärdet. Betydelse
26-07-09 Köp

Grundare

876 000 0,2699%
26-07-09 Köp

Verkställande direktör

1 650 000 0,5084%
26-07-09 Köp

Teknikchef

288 000 0,0887%
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
−7,42 %−15,87 %−10,40 %−41,76 % 786 mn
−4,22 %−3,00 %+1,06 %+383,50 % 4 941 md
−1,86 %−0,63 %+58,00 %+348,86 % 1 884 md
−5,48 %+1,37 %−11,78 %+282,30 % 1 557 md
−5,30 %+0,82 %+295,38 %+1 174,84 % 1 001 md
−10,88 %−2,32 %+97,10 %+367,23 % 824 md
−7,08 %+11,04 %+153,67 %+1 078,72 % 775 md
−2,50 %−2,45 % - - 426 md
−28,58 %−24,38 %+64,44 %+76,35 % 350 md
−3,87 %+5,67 %+86,32 %+110,13 % 275 md
Genomsnitt −0,99 %−2,60 %+81,53 %+420,02 % 1 203 md
Viktad genomsnitt av Capi. +0,22 %−1,17 %+54,90 %+462,06 %

Finanser

2026 *2027 *
Nettoförsäljning 996 mn 150 mn 134 mn 123 mn 112 mn 209 mn 14,21 md 213 mn 1,47 md 590 mn 7,48 md 562 mn 550 mn 23,58 md 1,34 md 201 mn 180 mn 166 mn 150 mn 280 mn 19,09 md 286 mn 1,97 md 793 mn 10,04 md 754 mn 738 mn 31,66 md
Nettoinkomst −105 mn −15,72 mn −14,07 mn −12,95 mn −11,73 mn −21,93 mn −1,49 md −22,34 mn −154 mn −61,98 mn −785 mn −58,98 mn −57,73 mn −2,48 md −39,64 mn −5,96 mn −5,33 mn −4,91 mn −4,45 mn −8,31 mn −565 mn −8,47 mn −58,51 mn −23,49 mn −297 mn −22,35 mn −21,88 mn −938 mn
Netto Skuld - -
Prognoserad Resultaträkning - Årlig - Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd.
Logo Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd.
Smarter Microelectronics Guangzhou Co Ltd är ett kinesiskt företag som huvudsakligen sysslar med tillhandahållande av RF-frontend-kretsar för smartphones, sakernas internet och andra områden. Företagets huvudsakliga verksamhet består av forskning och utveckling, konstruktion samt försäljning av RF-frontend-kretsar och -moduler. Företagets huvudprodukter omfattar sändningsmoduler med integrerat filter för lågbrusförstärkare och effektförstärkare (L-PAMiF), mottagningsmoduler med lågbrusförstärkare och front-end-modul (L-FEM) samt högintegrerade modullösningar med integrerad duplexer för lågbrusförstärkare och effektförstärkare (L-PAMiD) och andra produkter. Företaget bedriver sin verksamhet på den inhemska marknaden och på utländska marknader.
Anställda
246
Datum Kurs Förändring Volym
2026-10-30 10,60 CNY −7,42 % 17 060 531
2026-10-29 11,45 CNY −4,42 % 11 424 832
2026-10-28 11,98 CNY +3,10 % 13 128 409
2026-10-27 11,62 CNY −4,36 % 11 267 257
2026-10-26 12,15 CNY −3,57 % 12 928 591
Försäljning
Konsensus
Köp
Genomsnittlig rekommendation
KÖPA
Antal analytiker
1
Senaste stängningskurs
10,60CNY
Genomsnittlig riktkurs
18,14CNY
Spread / Genomsnittligt Mål
+71,13 %

Årliga vinster - Överraskningsgrad

Överraskningsgrad - VPA - Årlig - Smarter Microelectronics (Guangzhou) Co., Ltd.
  1. Börsen
  2. Aktier
  3. 688512 Aktie