Rubis Aktie Börse Stuttgart
Aktier
BYN
US78116A1043
Olja & Gas Raffinering och Marknadsföring
OTC Markets Traded|
Fördröjd
Börse Stuttgart
20.47.56 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 6,750 EUR | +1,50 % |
|
0,00 % | +14,66 % |
| 08-10 | Rubis meddelar att Patrick Molis lämnar tillsynsrädet | CI |
| 08-10 | Blandad utveckling på de europeiska börserna i skuggan av spänningarna i Hormuzsundet |
| Börsvärde | 3,52 md 4,08 md 3,31 md 3,01 md 5,66 md 387 md 5,7 md 39,09 md 15,21 md 197 md 15,3 md 14,97 md 652 md | P/E-tal 2026 * |
10,5x | P/E-tal 2027 * | 10x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,06 md 5,87 md 4,76 md 4,34 md 8,16 md 557 md 8,2 md 56,31 md 21,92 md 283 md 22,04 md 21,56 md 940 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,7x | EV / Försäljning 2027 * | 0,7x |
| Fri-Float |
70,88 % | Avkastning 2026 * |
6,48 % | Avkastning 2027 * | 6,72 % |
Senaste Transkript : Rubis
| 3 månader | −5,00 % | ||
| 6 månader | −7,64 % | ||
| Pågående år | +14,66 % |
| 1 vecka | 6,55 | 6,8 | |
| 1 månad | 6,45 | 6,85 | |
| 3 år | 3,32 | 7,35 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jacques Riou
PRN | Företagsledare/Principal | - | 1992-11-30 |
Gilles Gobin
PRN | Företagsledare/Principal | 76 | 1992-06-30 |
Marc Jacquot
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2024-03-07 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 45 | 2015-06-05 | |
| Ordförande | 74 | 2025-05-15 | |
Carine Vinardi
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2022-06-09 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,50 % | 0,00 % | +33,00 % | +72,28 % | 4,01 md | ||
| −0,79 % | +0,70 % | −4,91 % | −9,28 % | 5,01 md | ||
| +0,80 % | 0,00 % | −5,26 % | −38,24 % | 4,52 md | ||
| +1,79 % | +1,79 % | +20,08 % | +51,87 % | 4,01 md | ||
| +4,07 % | −1,95 % | −16,23 % | −21,62 % | 3,29 md | ||
| +2,70 % | +6,67 % | +40,74 % | −2,56 % | 3,48 md | ||
| −1,99 % | −1,07 % | +29,39 % | +55,56 % | 1,83 md | ||
| +3,93 % | +4,53 % | +21,64 % | +59,66 % | 1,6 md | ||
| −3,78 % | +0,72 % | +17,15 % | 0,00 % | 1,62 md | ||
| +3,07 % | +0,43 % | −8,74 % | +86,66 % | 1,5 md | ||
| Genomsnitt | +1,08 % | +0,85 % | +12,69 % | +25,43 % | 2,99 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,14 % | +0,96 % | +11,53 % | +17,03 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,2 md 8,35 md 6,78 md 6,17 md 11,61 md 793 md 11,67 md 80,12 md 31,18 md 403 md 31,36 md 30,68 md 1 337 md | 7,36 md 8,53 md 6,92 md 6,31 md 11,86 md 810 md 11,93 md 81,87 md 31,86 md 412 md 32,04 md 31,35 md 1 366 md |
| Nettoinkomst | 331 mn 384 mn 312 mn 284 mn 534 mn 36,46 md 537 mn 3,68 md 1,43 md 18,55 md 1,44 md 1,41 md 61,49 md | 345 mn 400 mn 325 mn 296 mn 556 mn 37,96 md 559 mn 3,84 md 1,49 md 19,31 md 1,5 md 1,47 md 64,03 md |
| Netto Skuld | 1,55 md 1,8 md 1,46 md 1,33 md 2,5 md 170 md 2,51 md 17,22 md 6,7 md 86,66 md 6,74 md 6,59 md 287 md | 1,65 md 1,91 md 1,55 md 1,41 md 2,66 md 181 md 2,67 md 18,33 md 7,13 md 92,25 md 7,17 md 7,02 md 306 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-01 | 6,750 € | +1,50 % |
| 2026-08-31 | 6,650 € | −0,75 % |
| 2026-08-28 | 6,700 € | +1,52 % |
| 2026-08-27 | 6,600 € | −0,75 % |
| 2026-08-26 | 6,650 € | 0,00 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















