Roche Holding AG Aktie London S.E.
Aktier
0QOK
CH0012032048
Farmaceutiska produkter
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
London S.E.
17.20.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 323,90 CHF | 0,00 % |
|
0,00 % | −1,29 % |
| 09-04 | BofA: Astra Zeneca, Bayer och Roche är toppval i europeisk läkemedelssektor | FW |
| 09-04 | Europa viktiga bolag klockan 09.34 - Volkswagen ökar 5,6 procent | FW |
| Börsvärde | 285 md 352 md 303 md 261 md 487 md 33 261 md 489 md 3 370 md 1 308 md 17 065 md 1 323 md 1 294 md 54 977 md | P/E-tal 2026 * |
19,9x | P/E-tal 2027 * | 17,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 296 md 366 md 315 md 270 md 506 md 34 529 md 507 md 3 499 md 1 358 md 17 716 md 1 373 md 1 343 md 57 071 md | EV / Försäljning 2026 * |
4,73x | EV / Försäljning 2027 * | 4,42x |
| Fri-Float |
88,78 % | Avkastning 2026 * |
2,8 % | Avkastning 2027 * | 2,86 % |
Senaste Transkript : Roche Holding AG
| Pågående månad | +0,48 % | ||
| 6 månader | −5,09 % | ||
| Pågående år | −1,29 % |
| Pågående år | 311,6 | 377 | |
| 1 år | 252,3 | 377 | |
| 3 år | 212,3 | 377 | |
| 5 år | 212,3 | 404,1 | |
| 10 år | 202,23 | 404,1 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 51 | 2023-03-15 | |
Alan Hippe
DFI | Finansdirektör/CFO | 59 | 2011-06-06 |
| Verksamhetschef | - | 2025-10-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
André Hoffmann
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 1996-01-01 |
Severin Schwan
CHM | Ordförande | 59 | 2023-03-15 |
| Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2015-03-03 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | 0,00 % | - | - | 352 md | ||
| −0,88 % | −2,15 % | +58,05 % | +105,91 % | 1 024 md | ||
| −1,15 % | +2,68 % | +54,25 % | +71,29 % | 663 md | ||
| −1,44 % | +0,38 % | +20,65 % | +75,54 % | 453 md | ||
| +0,14 % | −0,47 % | +30,20 % | +40,61 % | 352 md | ||
| −1,33 % | +4,72 % | +24,62 % | +47,60 % | 304 md | ||
| −1,15 % | +0,30 % | −0,69 % | +11,83 % | 252 md | ||
| −1,55 % | +1,11 % | +54,15 % | +72,13 % | 236 md | ||
| −0,88 % | +1,15 % | −14,60 % | −54,84 % | 206 md | ||
| −0,15 % | +3,65 % | +31,24 % | +100,90 % | 187 md | ||
| Genomsnitt | −0,84 % | +1,09 % | +28,65 % | +52,33 % | 408,71 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,88 % | +0,55 % | +37,63 % | +67,00 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 62,61 md 77,34 md 66,55 md 57,2 md 107 md 7 302 md 107 md 740 md 287 md 3 746 md 290 md 284 md 12 069 md | 65,43 md 80,82 md 69,54 md 59,77 md 112 md 7 630 md 112 md 773 md 300 md 3 915 md 303 md 297 md 12 612 md |
| Nettoinkomst | 14,5 md 17,91 md 15,41 md 13,24 md 24,77 md 1 691 md 24,84 md 171 md 66,47 md 867 md 67,24 md 65,77 md 2 794 md | 16,32 md 20,15 md 17,34 md 14,91 md 27,88 md 1 903 md 27,96 md 193 md 74,82 md 976 md 75,68 md 74,03 md 3 145 md |
| Netto Skuld | 10,87 md 13,42 md 11,55 md 9,93 md 18,57 md 1 267 md 18,62 md 128 md 49,83 md 650 md 50,4 md 49,3 md 2 095 md | 4,02 md 4,96 md 4,27 md 3,67 md 6,87 md 469 md 6,89 md 47,5 md 18,43 md 241 md 18,64 md 18,24 md 775 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 323,90 CHF | 0,00 % | 7 764 |
| 2026-09-03 | 323,90 CHF | 0,00 % | 633 |
| 2026-09-02 | 323,90 CHF | 0,00 % | 202 |
| 2026-09-01 | 323,90 CHF | 0,00 % | 13 032 |
| 2026-08-28 | 323,90 CHF | 0,00 % | 173 926 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















