|
Realtidsuppskattning
Tradegate
15.44.44 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 18,13 EUR | +1,47 % |
|
+9,80 % | +59,59 % |
| Börsvärde | 7,93 md 6,83 md 6,41 md 5,86 md 10,94 md 750 md 11,02 md 75,77 md 29,51 md 383 md 29,79 md 29,14 md 1 234 md | P/E-tal 2026 * |
−7,84x | P/E-tal 2027 * | −16,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 8,26 md 7,11 md 6,67 md 6,1 md 11,39 md 781 md 11,48 md 78,88 md 30,72 md 399 md 31,01 md 30,34 md 1 285 md | EV / Försäljning 2026 * |
12,2x | EV / Försäljning 2027 * | 12,1x |
| Fri-Float |
93,16 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| RIOT | Fördröjd | |
CBOE
| RIOT | Realtid | |
Tradegate
| AP4N | Realtid | |
Mexican S.E.
| RIOT * | Slutkurs | |
Xetra
| AP4N | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| AP4N | Realtid | |
Borsa Italiana
| 1RIOT | Slutkurs | |
Deutsche Boerse AG
| AP4N | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| AP4N | Fördröjd |
Senaste Transkript : Riot Platforms, Inc.
| 1 dag | +0,35 % | ||
| 1 vecka | +9,80 % | ||
| Pågående månad | +10,39 % | ||
| 1 månad | −2,96 % | ||
| 3 månader | −23,94 % | ||
| 6 månader | +26,63 % | ||
| Pågående år | +59,59 % |
| 1 vecka | 15 | 17,95 | |
| 1 månad | 15 | 20,55 | |
| Pågående år | 10,03 | 25,57 | |
| 1 år | 10,03 | 25,57 | |
| 3 år | 5,58 | 25,57 | |
| 5 år | 3,07 | 41,46 | |
| 10 år | 0,57 | 68 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jason Les
CEO | Verkställande Direktör | 40 | 2021-02-08 |
Jason Chung
DFI | Finansdirektör/CFO | 43 | 2026-03-01 |
Luis Cesar
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2023-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jason Les
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 40 | 2017-11-03 |
Benjamin Yi
CHM | Ordförande | 44 | 2020-11-17 |
Lance D'Ambrosio
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2021-05-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,46 % | +9,80 % | - | - | 7,93 md | ||
| +0,25 % | +1,10 % | +218,36 % | - | 10,86 md | ||
| −0,25 % | −1,58 % | +80,73 % | +719,70 % | 8,1 md | ||
| +0,87 % | −5,58 % | +80,18 % | +348,27 % | 7,55 md | ||
| −0,40 % | +1,25 % | +57,17 % | +91,49 % | 7,93 md | ||
| +1,24 % | +3,58 % | +114,18 % | +477,08 % | 7,21 md | ||
| −2,54 % | −2,27 % | −27,00 % | −3,33 % | 4,48 md | ||
| −0,95 % | −2,86 % | +33,26 % | +175,27 % | 3,23 md | ||
| +0,45 % | −4,56 % | +159,69 % | +155,73 % | 2,07 md | ||
| +3,42 % | 0,00 % | −61,41 % | - | 915 mn | ||
| Genomsnitt | +0,21 % | −1,84 % | +72,80 % | +280,60 % | 5,82 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,03 % | −0,79 % | +98,72 % | +332,66 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 675 mn 581 mn 545 mn 499 mn 931 mn 63,85 md 939 mn 6,45 md 2,51 md 32,63 md 2,54 md 2,48 md 105 md | 818 mn 704 mn 661 mn 604 mn 1,13 md 77,34 md 1,14 md 7,81 md 3,04 md 39,52 md 3,07 md 3,01 md 127 md |
| Nettoinkomst | −915 mn −788 mn −739 mn −676 mn −1,26 md −86,53 md −1,27 md −8,74 md −3,4 md −44,22 md −3,44 md −3,36 md −142 md | −460 mn −396 mn −371 mn −340 mn −634 mn −43,46 md −639 mn −4,39 md −1,71 md −22,21 md −1,73 md −1,69 md −71,53 md |
| Netto Skuld | 326 mn 280 mn 263 mn 240 mn 449 mn 30,77 md 452 mn 3,11 md 1,21 md 15,73 md 1,22 md 1,2 md 50,65 md | 1,96 md 1,68 md 1,58 md 1,45 md 2,7 md 185 md 2,72 md 18,69 md 7,28 md 94,51 md 7,35 md 7,19 md 304 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 17,95 € | +0,50 % | 40 |
| 2026-09-03 | 17,86 € | +10,86 % | 1 071 |
| 2026-09-02 | 16,11 € | +4,64 % | 763 |
| 2026-09-01 | 15,40 € | −5,31 % | 600 |
| 2026-08-31 | 16,26 € | −0,54 % | 280 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- RIOT Aktie
- AP4N Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















