Polaris Renewable Energy Inc. Aktie
Aktier
PIF
CA73108L1013
Oberoende elproducenter
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
22.00.00 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,54 CAD | +0,07 % |
|
−1,46 % | +14,75 % |
| 10-20 | Polaris Renewable Energy tecknar avtal om batterilagring för projekt i Puerto Rico | MT |
| 08-25 | Polaris Renewable Energy godkänner återköpsprogram | CI |
| Börsvärde | 202 mn 181 mn 166 mn 151 mn 283 mn 19,17 md 289 mn 1,98 md 799 mn 10,12 md 760 mn 744 mn 31,95 md | P/E-tal 2026 * |
−242x | P/E-tal 2027 * | 57,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 328 mn 293 mn 268 mn 244 mn 458 mn 31,02 md 467 mn 3,21 md 1,29 md 16,37 md 1,23 md 1,2 md 51,72 md | EV / Försäljning 2026 * |
4,27x | EV / Försäljning 2027 * | 4,6x |
| Fri-Float |
96,75 % | Avkastning 2026 * |
6,19 % | Avkastning 2027 * | 6,19 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| PIF | Fördröjd | |
OTC Markets
| RAMPF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| N4T | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| N4T | Fördröjd |
Senaste Transkript: Polaris Renewable Energy Inc.
| 1 dag | +0,07 % | ||
| 1 vecka | −1,46 % | ||
| Pågående månad | +0,07 % | ||
| 1 månad | −1,10 % | ||
| 3 månader | −10,33 % | ||
| 6 månader | +5,95 % | ||
| Pågående år | +14,75 % |
| 1 vecka | 13,4 | 13,99 | |
| 1 månad | 13,01 | 14 | |
| Pågående år | 11,7 | 16,08 | |
| 1 år | 11,55 | 16,08 | |
| 3 år | 10,7 | 16,08 | |
| 5 år | 10,7 | 23,05 | |
| 10 år | 8,32 | 24,41 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Marc Murnaghan
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2015-05-13 |
Alba Seisdedos
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2025-10-14 |
Leonel Poveda
COO | Verksamhetschef | - | 2008-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jim Lawless
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2011-03-07 |
Jaime Guillen
CHM | Ordförande | 64 | 2020-01-01 |
Marc Murnaghan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 2015-05-13 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-15 | Köp | Verkställande direktör | 2 000 | 0,0096% | ||
| 26-09-14 | Option | Styrelseledamot | 747 | 0,0036% | ||
| 26-09-14 | Option | Ordförande | 996 | 0,0048% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,07 % | −1,46 % | +3,99 % | +0,30 % | 202 mn | ||
| +0,08 % | +3,61 % | +24,74 % | +154,13 % | 39,79 md | ||
| −0,15 % | +4,72 % | +8,86 % | +81,05 % | 33,05 md | ||
| −0,45 % | +6,54 % | −4,07 % | +37,21 % | 33,08 md | ||
| −0,61 % | +2,85 % | +8,46 % | +31,44 % | 30,12 md | ||
| −0,09 % | +3,39 % | +8,54 % | +36,40 % | 29,92 md | ||
| +1,82 % | −1,76 % | −39,10 % | - | 24,52 md | ||
| +0,17 % | +3,90 % | +21,18 % | +48,37 % | 23,26 md | ||
| +1,36 % | −3,87 % | - | - | 20,87 md | ||
| −1,49 % | +0,06 % | +10,73 % | +29,40 % | 19,12 md | ||
| Genomsnitt | +0,07 % | +2,47 % | +4,82 % | +52,29 % | 25,4 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,04 % | +3,31 % | +5,98 % | +66,01 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 76,72 mn 68,5 mn 62,85 mn 57,18 mn 107 mn 7,26 md 109 mn 751 mn 303 mn 3,83 md 288 mn 282 mn 12,11 md | 81,28 mn 72,57 mn 66,59 mn 60,57 mn 114 mn 7,69 md 116 mn 795 mn 321 mn 4,06 md 305 mn 299 mn 12,83 md |
| Nettoinkomst | −450 tn −402 tn −369 tn −335 tn −629 tn −42,6 mn −641 tn −4,4 mn −1,78 mn −22,49 mn −1,69 mn −1,65 mn −71,02 mn | 3,1 mn 2,77 mn 2,54 mn 2,31 mn 4,33 mn 293 mn 4,42 mn 30,34 mn 12,23 mn 155 mn 11,63 mn 11,39 mn 489 mn |
| Netto Skuld | 125 mn 112 mn 103 mn 93,33 mn 175 mn 11,86 md 178 mn 1,23 md 494 mn 6,26 md 470 mn 460 mn 19,77 md | 172 mn 153 mn 141 mn 128 mn 240 mn 16,25 md 245 mn 1,68 md 677 mn 8,57 md 644 mn 630 mn 27,08 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 13,54 CA$ | +0,07 % | 21 238 |
| 2026-10-30 | 13,53 CA$ | −1,60 % | 14 932 |
| 2026-10-29 | 13,75 CA$ | 0,00 % | 16 967 |
| 2026-10-28 | 13,75 CA$ | +0,51 % | 34 814 |
| 2026-10-27 | 13,68 CA$ | −0,44 % | 23 940 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















