|
Slutkurs
Mexican S.E.
2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 345,50 MXN | +5,86 % |
|
+15,05 % | +62,21 % |
| 09-01 | Brasilianska aktier leder uppgång i Latinamerika när spänningar i Mellanöstern lyfter oljepris och räntor | RE |
| 09-01 | Brasilianska Petrobras höjer priset på flygbränsle med 13,9 procent | RE |
Prognoserad Resultaträkning: Petrobras
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoförsäljning 1 | 452 668 | 641 256 | 509 987 | 527 918 | 470 950 | 578 069 | 543 537 | 529 418 |
| Förändring | - | 41,66 % | −20,47 % | 3,52 % | −10,79 % | 22,75 % | −5,97 % | −2,6 % |
| EBITDA 1 | 234 576 | 340 482 | 261 016 | 264 987 | 231 111 | 306 728 | 284 316 | 278 655 |
| Förändring | - | 45,15 % | −23,34 % | 1,52 % | −12,78 % | 32,72 % | −7,31 % | −1,99 % |
| Rörelseresultat (EBIT) 1 | 171 528 | 272 280 | 194 883 | 192 922 | 151 135 | 222 071 | 191 358 | 184 478 |
| Förändring | - | 58,74 % | −28,43 % | −1,01 % | −21,66 % | 46,94 % | −13,83 % | −3,6 % |
| Betalda räntor 1 | −59 256 | −18 040 | −11 861 | −23 356 | −14 911 | −15 381 | −14 249 | −13 845 |
| Vinst före skatt (EBT) 1 | 151 575 | 274 998 | 176 269 | 64 344 | 141 478 | 211 156 | 166 259 | 161 492 |
| Förändring | - | 81,43 % | −35,9 % | −63,5 % | 119,88 % | 49,25 % | −21,26 % | −2,87 % |
| Nettoinkomst 1 | 106 668 | 188 328 | 123 920 | 43 473 | 103 668 | 145 284 | 115 285 | 109 902 |
| Förändring | - | 76,56 % | −34,2 % | −64,92 % | 138,46 % | 40,14 % | −20,65 % | −4,67 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-24 | 23-03-02 | 24-03-08 | 25-02-26 | 26-03-06 | - | - | - |
Prognosbalansräkning: Petrobras
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto Skuld 1 | 265 778 | 224 510 | 227 799 | 304 800 | 319 931 | 286 881 | 268 915 | 246 392 |
| Förändring | - | −15,53 % | 1,46 % | 33,8 % | 4,96 % | −10,33 % | −6,26 % | −8,38 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-24 | 23-03-02 | 24-03-08 | 25-02-26 | 26-03-06 | - | - | - |
Prognos för kassaflöde: Petrobras
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAPEX 1 | 34 134 | 49 656 | 62 297 | 85 442 | 103 071 | 93 412 | 96 540 | 94 757 |
| Förändring | - | 45,47 % | 25,46 % | 37,15 % | 20,63 % | −9,37 % | 3,35 % | −1,85 % |
| Fritt kassaflöde (FCF) 1 | 168 992 | 205 754 | 159 925 | 136 180 | 87 257 | 120 122 | 107 453 | 100 842 |
| Förändring | - | 21,75 % | −22,27 % | −14,85 % | −35,92 % | 37,66 % | −10,55 % | −6,15 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-24 | 23-03-02 | 24-03-08 | 25-02-26 | 26-03-06 | - | - | - |
Prognos för finansiella nyckeltal: Petrobras
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lönsamhet | ||||||||
| EBITDA-marginal (%) | 51,82 % | 53,1 % | 51,18 % | 50,19 % | 49,07 % | 53,06 % | 52,31 % | 52,63 % |
| EBIT-marginal (%) | 37,89 % | 42,46 % | 38,21 % | 36,54 % | 32,09 % | 38,42 % | 35,21 % | 34,85 % |
| EBT-marginal (%) | 33,48 % | 42,88 % | 34,56 % | 12,19 % | 30,04 % | 36,53 % | 30,59 % | 30,5 % |
| Netto marginal (%) | 23,56 % | 29,37 % | 24,3 % | 8,23 % | 22,01 % | 25,13 % | 21,21 % | 20,76 % |
| FCF-marginal (%) | 37,33 % | 32,09 % | 31,36 % | 25,8 % | 18,53 % | 20,78 % | 19,77 % | 19,05 % |
| FCF / Nettoinkomst (%) | 158,43 % | 109,25 % | 129,05 % | 313,25 % | 84,17 % | 82,68 % | 93,21 % | 91,76 % |
Lönsamhet | ||||||||
| ROA | 10,88 % | 19,32 % | 12,29 % | 9,72 % | 8,97 % | 11,57 % | 9,03 % | 8,49 % |
| ROE | 30,66 % | 50,23 % | 33,54 % | 28,14 % | 29,04 % | 30,74 % | 20,16 % | 17,77 % |
Finansiell hälsa | ||||||||
| Hävstång (Skuld/EBITDA) | 1,13x | 0,66x | 0,87x | 1,15x | 1,38x | 0,94x | 0,95x | 0,88x |
| Skuld / Fritt kassaflöde | 1,57x | 1,09x | 1,42x | 2,24x | 3,67x | 2,39x | 2,5x | 2,44x |
Kapitalintensitet | ||||||||
| CAPEX / Rörelsetillgångar (%) | 7,54 % | 7,74 % | 12,22 % | 16,18 % | 21,89 % | 16,16 % | 17,76 % | 17,9 % |
| CAPEX / EBITDA (%) | 14,55 % | 14,58 % | 23,87 % | 32,24 % | 44,6 % | 30,45 % | 33,96 % | 34,01 % |
| CAPEX / FCF (%) | 20,2 % | 24,13 % | 38,95 % | 62,74 % | 118,12 % | 77,76 % | 89,84 % | 93,97 % |
Poster per aktie | ||||||||
| Kassaflöde per aktie 1 | 15,57 | 19,58 | 16,56 | 15,82 | 14,77 | 16,9 | 15,63 | 15,9 |
| Förändring | - | 25,74 % | −15,41 % | −4,5 % | −6,65 % | 14,47 % | −7,54 % | 1,74 % |
| Utdelning per aktie 1 | 8,534 | 15,09 | 5,569 | 5,734 | 3,199 | 3,565 | 5,375 | 5,533 |
| Förändring | - | 76,82 % | −63,09 % | 2,96 % | −44,21 % | 11,41 % | 50,78 % | 2,95 % |
| Bokfört värde per aktie 1 | 29,69 | 27,8 | 29,4 | 28,4 | 30,96 | 39,28 | 43,71 | 47,9 |
| Förändring | - | −6,39 % | 5,77 % | −3,41 % | 9,01 % | 26,9 % | 11,26 % | 9,59 % |
| VPA 1 | 8,18 | 14,44 | 9,57 | 2,84 | 8,026 | 11,83 | 9,177 | 8,814 |
| Förändring | - | 76,53 % | −33,73 % | −70,32 % | 182,59 % | 47,46 % | −22,46 % | −3,96 % |
| Antal aktier (i tusental) | 13 044 201 | 13 044 201 | 13 015 466 | 12 888 733 | 12 888 733 | 12 888 733 | 12 888 733 | 12 888 733 |
| Publiceringsdatum | 22-02-24 | 23-03-02 | 24-03-08 | 25-02-26 | 26-03-06 | - | - | - |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| P/E-tal | 3,96x | 5,11x |
| PBR | 1,19x | 1,07x |
| EV / Försäljning | 1,61x | 1,68x |
| Avkastning | 7,61 % | 11,5 % |
VPA & Utdelning
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Utveckling av historisk avkastning
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- PETR4 Aktie
- PBR N Aktie
- Finanser Petrobras
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















