|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 108,00 JPY | +0,91 % |
|
+2,12 % | −3,15 % |
| 08-06 | Nissui Corporation reviderar sin prognos för räkenskapsåret som avslutas den 31 mars 2027 | CI |
| 08-06 | Nissui Corporation lämnar utdelningsprognos för räkenskapsåret 2026/2027 | CI |
| Börsvärde | 336 md 2,13 md 1,89 md 1,75 md 1,6 md 3,01 md 202 md 3,06 md 21,08 md 8,26 md 105 md 7,99 md 7,82 md | P/E-tal 2027 * |
11,6x | P/E-tal 2028 * | 10,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 628 md 3,98 md 3,54 md 3,28 md 2,98 md 5,63 md 378 md 5,72 md 39,4 md 15,45 md 197 md 14,93 md 14,61 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,62x | EV / Försäljning 2028 * | 0,59x |
| Fri-Float |
90,25 % | Avkastning 2027 * |
3,04 % | Avkastning 2028 * | 3,4 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Japan Exchange
| 1332 | Fördröjd | |
Tradegate
| 71N | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 71N | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 71N | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| 71N | Realtid |
| 1 dag | +0,91 % | ||
| 1 vecka | +2,12 % | ||
| Pågående månad | −0,98 % | ||
| 1 månad | −8,05 % | ||
| 3 månader | −12,93 % | ||
| 6 månader | −15,81 % | ||
| Pågående år | −3,15 % |
| 1 vecka | 1 076 | 1 109,5 | |
| 1 månad | 1 065 | 1 166,5 | |
| Pågående år | 1 065 | 1 570 | |
| 1 år | 1 045,5 | 1 570 | |
| 3 år | 680,5 | 1 570 | |
| 5 år | 497 | 1 570 | |
| 10 år | 398 | 1 570 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Teru Tanaka
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2025-05-14 |
Yoichiro Hiroi
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-04-01 |
Keiko Yoshida
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Masahide Asai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2022-06-01 |
Atsumi Eguchi
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2023-06-01 |
Daisaku Abe
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2024-06-26 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,91 % | +2,12 % | +5,22 % | +60,56 % | 2,13 md | ||
| +1,68 % | +8,40 % | −2,83 % | −19,80 % | 257 md | ||
| +1,40 % | +5,79 % | +2,32 % | +0,58 % | 81,57 md | ||
| 0,00 % | +0,08 % | +22,14 % | +540,13 % | 45,82 md | ||
| +0,56 % | +4,87 % | −20,59 % | +13,08 % | 44,55 md | ||
| −0,39 % | +3,40 % | +30,44 % | +9,85 % | 39,81 md | ||
| +1,27 % | +4,97 % | −9,01 % | −10,45 % | 34,32 md | ||
| +0,82 % | −2,20 % | +26,74 % | +84,36 % | 31,92 md | ||
| +0,70 % | +2,82 % | −11,41 % | −5,10 % | 29,68 md | ||
| +1,72 % | +6,33 % | −7,21 % | −24,85 % | 28,08 md | ||
| Genomsnitt | +0,87 % | +3,31 % | +3,58 % | +64,84 % | 59,52 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,17 % | +5,42 % | +1,32 % | +37,44 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1 005 md 6,37 md 5,66 md 5,25 md 4,77 md 9,01 md 604 md 9,15 md 63,05 md 24,72 md 315 md 23,9 md 23,39 md | 1 037 md 6,57 md 5,84 md 5,41 md 4,92 md 9,29 md 623 md 9,44 md 65,05 md 25,5 md 325 md 24,65 md 24,13 md |
| Nettoinkomst | 29,04 md 184 mn 164 mn 152 mn 138 mn 260 mn 17,46 md 264 mn 1,82 md 714 mn 9,11 md 690 mn 676 mn | 31,46 md 199 mn 177 mn 164 mn 149 mn 282 mn 18,91 md 286 mn 1,97 md 774 mn 9,87 md 748 mn 732 mn |
| Netto Skuld | 292 md 1,85 md 1,64 md 1,52 md 1,39 md 2,62 md 176 md 2,66 md 18,32 md 7,18 md 91,62 md 6,94 md 6,8 md | 278 md 1,76 md 1,56 md 1,45 md 1,32 md 2,49 md 167 md 2,53 md 17,43 md 6,84 md 87,19 md 6,61 md 6,47 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 1 108,00 JPY | +0,91 % | 1 722 800 |
| 2026-10-15 | 1 098,00 JPY | +1,67 % | 2 025 500 |
| 2026-10-14 | 1 080,00 JPY | −0,92 % | 1 947 700 |
| 2026-10-13 | 1 090,00 JPY | +0,46 % | 1 639 000 |
| 2026-10-09 | 1 085,00 JPY | +0,23 % | 2 519 700 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















