Värdering: NCL Industries Limited

Börsvärde 7,5 md 78,9 mn 70,35 mn 65,21 mn 59,45 mn 112 mn 114 mn 784 mn 307 mn 3,9 md 296 mn 290 mn 12,48 md P/E-tal 2025
32,7x
P/E-tal 2026 7,04x
Företagsvärde 10,42 md 110 mn 97,78 mn 90,64 mn 82,63 mn 156 mn 158 mn 1,09 md 427 mn 5,43 md 411 mn 403 mn 17,34 md EV / Försäljning 2025
0,8x
EV / Försäljning 2026 0,68x
Fri-Float
49,62 %
Avkastning 2025
1,65 %
Avkastning 2026 2,36 %
1 dag+0,98 %
1 vecka+1,18 %
Pågående månad−4,77 %
1 månad−5,24 %
3 månader−9,36 %
6 månader−9,74 %
Pågående år−17,51 %
1 vecka 160,5
Extrem 160.5
166,7
1 månad 160
Extrem 160
182
Pågående år 147,5
Extrem 147.5
214,8
1 år 147,5
Extrem 147.5
214,8
3 år 147,5
Extrem 147.5
260
5 år 147,5
Extrem 147.5
260
10 år 53,2
Extrem 53.2
304,95
Verkställande direktör TitelÅlderSedan
Verkställande Direktör 72 -
Finansdirektör/CFO 60 2016-05-30
Företagsledare/Principal - 2019-01-01
Styrelseledamot TitelÅlderSedan
Direktör/Styrelseledamot 72 2008-01-11
Direktör/Styrelseledamot 44 2009-08-01
Direktör/Styrelseledamot 60 2016-05-01
Förändring Utveckling 5 d Varia. 1 år Föränd. 3 år Kapi.($)
+0,98 %+1,18 % - - 77,93 mn
−1,17 %−2,77 %−34,07 %+37,67 % 52,69 md
−0,40 %+0,53 %−5,41 %+10,30 % 42,38 md
+4,27 %+2,55 %−25,21 %+15,26 % 33,46 md
+0,62 %+1,91 %−10,01 %+29,79 % 33,37 md
+4,40 %+3,39 %−18,34 %+20,60 % 31,33 md
+0,46 %+0,28 %−28,29 %+92,53 % 27,59 md
−5,30 %−12,92 %+114,37 %+162,39 % 21,48 md
+0,45 %−1,21 %+3,97 %+45,56 % 20,48 md
+2,29 %+1,61 %−20,12 % - 19,65 md
Genomsnitt +0,66 %−1,91 %−2,57 %+51,76 % 31,38 md
Viktad genomsnitt av Capi. +0,62 %−1,64 %−8,55 %+43,93 %

Finanser

2025 2026
Nettoförsäljning 14,11 md 148 mn 132 mn 123 mn 112 mn 211 mn 214 mn 1,48 md 578 mn 7,34 md 557 mn 545 mn 23,47 md 14,22 md 150 mn 133 mn 124 mn 113 mn 212 mn 216 mn 1,49 md 582 mn 7,4 md 561 mn 550 mn 23,66 md
Nettoinkomst 252 mn 2,65 mn 2,36 mn 2,19 mn 2 mn 3,76 mn 3,83 mn 26,34 mn 10,32 mn 131 mn 9,95 mn 9,74 mn 419 mn 954 mn 10,04 mn 8,95 mn 8,29 mn 7,56 mn 14,24 mn 14,5 mn 99,73 mn 39,06 mn 496 mn 37,65 mn 36,86 mn 1,59 md
Netto Skuld 3,05 md 32,12 mn 28,63 mn 26,54 mn 24,2 mn 45,58 mn 46,41 mn 319 mn 125 mn 1,59 md 120 mn 118 mn 5,08 md 2,92 md 30,77 mn 27,43 mn 25,43 mn 23,18 mn 43,66 mn 44,46 mn 306 mn 120 mn 1,52 md 115 mn 113 mn 4,87 md
Prognoserad Resultaträkning - Årlig - NCL Industries Limited
Logo NCL Industries Limited
NCL Industries Limited bedriver verksamhet inom tillverkning och försäljning av cement, färdigblandad betong (RMC), cementbundna spånskivor (CBPB) och dörrar, samt driver två småskaliga vattenkraftprojekt (SHP). Företagets Nagarjuna-cement finns i olika kvaliteter av vanlig portlandcement (kvaliteterna 53 och 43) samt pozzolanportlandcement. Dessutom tillverkas ett specialcement (IRS klass 53 S) för leverans till Indian Railways för tillverkning av betongslipers. NCL Door omfattar serierna Natura, Signature och Soft Touch. Energidivisionen har två vattenkraftverk. Det första vattenkraftprojektet ligger vid huvudregulatorn för Srisailam Right Main Canal och det andra vattenkraftprojektet ligger vid Right Bank High Level Canal vid Tungabhadra-dammen. Dess cementbundna spånskivor erbjuder Bison Plank, Bison Designer Boards, Bison Lam och Bison Wall Panel. Företaget har tillverkningsanläggningar i delstaterna Telangana, Andhra Pradesh och Himachal Pradesh.
Anställda
825
Datum Kurs Förändring Volym
2026-10-15 165,87 INR +0,98 % 14 907
2026-10-14 164,26 INR +0,44 % 16 072
2026-10-13 163,54 INR +0,46 % 17 663
2026-10-12 162,79 INR −1,59 % 27 042
2026-10-09 165,42 INR +3,04 % 39 600

Årliga vinster - Överraskningsgrad

Överraskningsgrad - VPA - Årlig - NCL Industries Limited