National Company for Learning and Education Aktie
Aktier
4291
SA14L09I31H9
Skola, Högskola & Universitet
|
Marknaden stängd -
Saudi Arabian S.E.
14.20.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 142,50 SAR | −1,59 % |
|
+1,50 % | −0,84 % |
| 06-10 | Tadawul-börsen stängde lägre när Saudiarabiens industriproduktion sjönk i april | MT |
| 06-10 | NCLE utvecklar nytt utbildningskomplex i Saudiarabien | MT |
| Börsvärde | 6,13 md 1,63 md 1,41 md 1,32 md 1,2 md 2,26 md 155 md 2,28 md 15,63 md 6,08 md 78,74 md 5,99 md 261 md | P/E-tal 2026 * |
34,1x | P/E-tal 2027 * | 29,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,33 md 1,69 md 1,45 md 1,36 md 1,24 md 2,34 md 160 md 2,35 md 16,15 md 6,29 md 81,36 md 6,19 md 269 md | EV / Försäljning 2026 * |
8,44x | EV / Försäljning 2027 * | 7,41x |
| Fri-Float |
54,8 % | Avkastning 2026 * |
1,73 % | Avkastning 2027 * | 2,07 % |
| 1 dag | −1,59 % | ||
| 1 vecka | +1,50 % | ||
| Pågående månad | +12,38 % | ||
| 1 månad | +12,38 % | ||
| 3 månader | +22,84 % | ||
| 6 månader | +26,55 % | ||
| Pågående år | −0,84 % |
| 1 vecka | 139 | 148,7 | |
| 1 månad | 129,1 | 152,4 | |
| Pågående år | 105,8 | 152,4 | |
| 1 år | 105,8 | 183 | |
| 3 år | 91,3 | 244,4 | |
| 5 år | 49,5 | 244,4 | |
| 10 år | 19,02 | 244,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2019-04-09 | |
| Finansdirektör/CFO | 39 | 2019-03-04 | |
| Administrativ Direktör | 52 | 2016-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 64 | 2019-09-03 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2002-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2002-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,59 % | +1,50 % | −15,98 % | +29,55 % | 1,63 md | ||
| −4,91 % | −4,91 % | −34,60 % | −25,66 % | 843 mn | ||
| +4,45 % | +1,74 % | −28,40 % | −38,93 % | 510 mn | ||
| +5,44 % | +14,81 % | −14,36 % | +624,30 % | 231 mn | ||
| -.--% | -.--% | −26,19 % | - | 58,39 mn | ||
| +0,07 % | +0,07 % | +8,01 % | - | 50,3 mn | ||
| Genomsnitt | +0,58 % | +0,70 % | −18,59 % | +147,31 % | 554,23 mn | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,96 % | −0,31 % | −22,31 % | +47,02 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 750 mn 200 mn 172 mn 161 mn 147 mn 277 mn 19,01 md 279 mn 1,91 md 745 mn 9,64 md 734 mn 31,91 md | 851 mn 227 mn 195 mn 183 mn 167 mn 314 mn 21,55 md 316 mn 2,17 md 844 mn 10,93 md 832 mn 36,19 md |
| Nettoinkomst | 180 mn 48,03 mn 41,35 mn 38,83 mn 35,44 mn 66,59 mn 4,57 md 67,06 mn 460 mn 179 mn 2,32 md 176 mn 7,67 md | 198 mn 52,73 mn 45,4 mn 42,63 mn 38,92 mn 73,11 mn 5,02 md 73,63 mn 505 mn 197 mn 2,54 md 194 mn 8,42 md |
| Netto Skuld | 204 mn 54,33 mn 46,78 mn 43,92 mn 40,09 mn 75,32 mn 5,17 md 75,86 mn 520 mn 202 mn 2,62 md 200 mn 8,68 md | 178 mn 47,5 mn 40,9 mn 38,4 mn 35,05 mn 65,85 mn 4,52 md 66,32 mn 455 mn 177 mn 2,29 md 174 mn 7,59 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 142,50 SAR | −1,59 % | 25 953 |
| 2026-08-30 | 144,80 SAR | −0,21 % | 10 217 |
| 2026-08-27 | 145,10 SAR | −1,36 % | 26 792 |
| 2026-08-26 | 147,10 SAR | +5,00 % | 71 513 |
| 2026-08-25 | 140,10 SAR | −0,28 % | 42 231 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















