|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
21.20.31 2026-11-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 10,16 USD | −3,24 % |
|
+0,49 % | −33,68 % |
| 10-20 | Afya Limited - Analyst/Investor Day | |
| 10-07 | Afya stiger efter höjd rekommendation från JPMorgan | MT |
| Börsvärde | 5,11 md 932 mn 831 mn 760 mn 692 mn 1,3 md 88,1 md 1,34 md 9,13 md 3,65 md 46,66 md 3,5 md 3,42 md 147 md | P/E-tal 2026 * |
6,68x | P/E-tal 2027 * | 5,99x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,69 md 1,22 md 1,09 md 995 mn 906 mn 1,71 md 115 md 1,75 md 11,95 md 4,78 md 61,09 md 4,58 md 4,48 md 193 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,68x | EV / Försäljning 2027 * | 1,58x |
| Fri-Float |
11,43 % | Avkastning 2026 * |
5,89 % | Avkastning 2027 * | 7,63 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| AFYA | Fördröjd | |
CBOE
| AFYA | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 1AY | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 1AY | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| 1AY | Realtid |
Senaste Transkript: Afya Limited
| 1 dag | −3,05 % | ||
| 1 vecka | +0,49 % | ||
| Pågående månad | −2,20 % | ||
| 1 månad | −23,22 % | ||
| 3 månader | −25,02 % | ||
| 6 månader | −26,63 % | ||
| Pågående år | −33,68 % |
| 1 vecka | 9,66 | 11,02 | |
| 1 månad | 9,66 | 15,25 | |
| Pågående år | 9,66 | 16,16 | |
| 1 år | 9,66 | 16,16 | |
| 3 år | 9,66 | 22,48 | |
| 5 år | 8,73 | 22,48 | |
| 10 år | 8,73 | 34,87 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 51 | 2019-07-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 52 | 2020-04-20 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Nicolau Esteves
CHM | Ordförande | 43 | 2019-07-01 |
Renato Esteves
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 39 | 2019-07-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 50 | 2019-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-10-05 | Försäljning | Controller | −4 161 | 0,0089% | ||
| 26-07-01 | Försäljning | Chef / ledande befattningshavare | −36 204 | 0,0777% | ||
| 26-05-07 | Räkenskapsår | Complianceansvarig | 39 813 | 0,0855% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,24 % | +0,49 % | −28,68 % | −40,44 % | 929 mn | ||
| −2,25 % | +4,64 % | +17,18 % | +96,42 % | 5,18 md | ||
| −4,47 % | −6,36 % | +9,69 % | +151,45 % | 4,77 md | ||
| −0,10 % | −3,05 % | −41,22 % | +2,11 % | 1,17 md | ||
| +2,35 % | −7,97 % | −35,40 % | −3,40 % | 1,09 md | ||
| −0,94 % | +2,27 % | −27,92 % | −19,02 % | 865 mn | ||
| −0,46 % | −13,33 % | −36,06 % | - | 794 mn | ||
| +0,79 % | +5,25 % | −35,20 % | −71,22 % | 675 mn | ||
| −2,10 % | −13,04 % | −59,58 % | −37,90 % | 521 mn | ||
| +16,65 % | +2,57 % | −32,43 % | −47,84 % | 429 mn | ||
| Genomsnitt | +0,67 % | −1,04 % | −26,96 % | +3,35 % | 1,64 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,66 % | −0,20 % | −6,07 % | +69,01 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,98 md 726 mn 647 mn 592 mn 539 mn 1,02 md 68,59 md 1,04 md 7,11 md 2,84 md 36,32 md 2,72 md 2,67 md 115 md | 4,25 md 777 mn 692 mn 633 mn 576 mn 1,09 md 73,39 md 1,12 md 7,6 md 3,04 md 38,87 md 2,92 md 2,85 md 123 md |
| Nettoinkomst | 794 mn 145 mn 129 mn 118 mn 108 mn 203 mn 13,7 md 208 mn 1,42 md 568 mn 7,25 md 544 mn 532 mn 22,89 md | 878 mn 160 mn 143 mn 131 mn 119 mn 224 mn 15,16 md 230 mn 1,57 md 628 mn 8,03 md 602 mn 589 mn 25,33 md |
| Netto Skuld | 1,58 md 288 mn 257 mn 235 mn 214 mn 404 mn 27,25 md 414 mn 2,82 md 1,13 md 14,43 md 1,08 md 1,06 md 45,54 md | 1,61 md 295 mn 263 mn 240 mn 219 mn 412 mn 27,85 md 424 mn 2,89 md 1,15 md 14,75 md 1,11 md 1,08 md 46,55 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-05 | 10,21 US$ | −2,76 % | 150 967 |
| 2026-11-04 | 10,50 US$ | −0,47 % | 205 728 |
| 2026-11-03 | 10,55 US$ | −0,85 % | 412 002 |
| 2026-11-02 | 10,64 US$ | +1,82 % | 1 754 345 |
| 2026-10-30 | 10,45 US$ | +2,75 % | 1 062 720 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















