|
Slutkurs
Buenos Aires S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 8 430,00 ARS | +1,14 % |
|
+0,48 % | - |
| 11-02 | DZ Bank överlag positivt till Linde men behåller en försiktig hållning | |
| 10-29 | Linde rapporterar resultat för tredje kvartalet och de första nio månaderna 2026 | CI |
| Börsvärde | 239 md 368 367 md 213 md 195 md 178 md 333 md 22 588 md 340 md 2 335 md 941 md 11 922 md 895 md 876 md 37 657 md | P/E-tal 2026 * |
32,3x | P/E-tal 2027 * | 28,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 261 md 403 685 md 233 md 214 md 195 md 365 md 24 754 md 373 md 2 559 md 1 031 md 13 065 md 981 md 960 md 41 267 md | EV / Försäljning 2026 * |
7,17x | EV / Försäljning 2027 * | 6,86x |
| Fri-Float |
93,31 % | Avkastning 2026 * |
1,24 % | Avkastning 2027 * | 1,33 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Buenos Aires S.E.
| LIN | Slutkurs | |
Buenos Aires S.E.
| LIND | Slutkurs |
Senaste Transkript: Linde plc
| 1 dag | +1,14 % | ||
| 1 vecka | +0,48 % | ||
| Pågående månad | +1,14 % | ||
| 1 månad | +10,78 % |
| 1 vecka | 7 760 | 8 520 | |
| 1 månad | 7 550 | 8 520 | |
| Pågående år | 7 130 | 8 520 | |
| 1 år | 7 130 | 8 520 | |
| 3 år | 7 130 | 8 520 | |
| 5 år | 7 130 | 8 520 | |
| 10 år | 7 130 | 8 520 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sanjiv Lamba
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2022-03-01 |
Matthew White
DFI | Finansdirektör/CFO | 53 | 2018-10-01 |
Mike Skibo
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Robert Wood
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2018-01-01 |
Sanjiv Lamba
CHM | Ordförande | 61 | 2026-01-31 |
| Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2018-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,14 % | +0,48 % | - | - | 239 md | ||
| +1,07 % | +2,40 % | +24,25 % | +33,38 % | 239 md | ||
| +0,11 % | +4,49 % | +19,52 % | +35,16 % | 130 md | ||
| +5,94 % | +5,13 % | +2,15 % | +43,64 % | 84,63 md | ||
| +1,69 % | 0,00 % | +625,30 % | +376,27 % | 73,28 md | ||
| −0,13 % | +3,37 % | +30,27 % | +9,12 % | 70,38 md | ||
| +0,94 % | −0,84 % | −19,45 % | −41,19 % | 37,57 md | ||
| +0,17 % | +3,95 % | +12,28 % | −18,57 % | 33,1 md | ||
| +4,49 % | +13,64 % | +27,76 % | −0,02 % | 27,59 md | ||
| −1,50 % | +0,56 % | +43,31 % | −30,23 % | 24,83 md | ||
| Genomsnitt | +1,36 % | +3,55 % | +85,04 % | +45,28 % | 79,97 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,06 % | +3,17 % | +80,54 % | +57,69 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 36,47 md 56 299 md 32,56 md 29,88 md 27,18 md 50,95 md 3 452 md 51,97 md 357 md 144 md 1 822 md 137 md 134 md 5 755 md | 38,21 md 58 986 md 34,11 md 31,3 md 28,47 md 53,38 md 3 617 md 54,45 md 374 md 151 md 1 909 md 143 md 140 md 6 030 md |
| Nettoinkomst | 7,47 md 11 527 md 6,67 md 6,12 md 5,56 md 10,43 md 707 md 10,64 md 73,06 md 29,45 md 373 md 28,02 md 27,42 md 1 178 md | 8,26 md 12 746 md 7,37 md 6,76 md 6,15 md 11,54 md 782 md 11,77 md 80,79 md 32,56 md 413 md 30,98 md 30,32 md 1 303 md |
| Netto Skuld | 22,88 md 35 318 md 20,42 md 18,74 md 17,05 md 31,96 md 2 166 md 32,6 md 224 md 90,23 md 1 143 md 85,86 md 84,03 md 3 610 md | 23,66 md 36 536 md 21,13 md 19,39 md 17,64 md 33,07 md 2 240 md 33,72 md 232 md 93,35 md 1 182 md 88,82 md 86,92 md 3 735 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 8 430,00 ARS | +1,14 % | 1 037 |
| 2026-10-30 | 8 335,00 ARS | +3,09 % | 1 544 |
| 2026-10-29 | 8 085,00 ARS | −1,76 % | 3 336 |
| 2026-10-28 | 8 230,00 ARS | +0,12 % | 2 127 |
| 2026-10-27 | 8 220,00 ARS | −2,03 % | 149 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån




















