|
Marknaden stängd -
Saudi Arabian S.E.
14.35.29 2026-11-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 48,06 SAR | +0,92 % |
|
+2,08 % | −6,32 % |
| 11-06 | FAB behåller köpråd för Sabic efter rapporten för tredje kvartalet | MT |
| 11-02 | Mellanöstern: Börserna i Gulfregionen steg när investerare väger in samtal mellan Iran och Qatar | RE |
| Börsvärde | 144 md 38,41 md 34,45 md 31,49 md 28,74 md 54,15 md 3 611 md 55,86 md 380 md 151 md 1 927 md 141 md 6 082 md | P/E-tal 2026 * |
77,2x | P/E-tal 2027 * | 23,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 142 md 37,71 md 33,83 md 30,91 md 28,22 md 53,17 md 3 545 md 54,84 md 373 md 149 md 1 892 md 139 md 5 972 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,34x | EV / Försäljning 2027 * | 1,18x |
| Fri-Float |
30 % | Avkastning 2026 * |
5,76 % | Avkastning 2027 * | 6,58 % |
Senaste Transkript: SABIC
| 1 dag | +0,92 % | ||
| 1 vecka | +2,08 % | ||
| Pågående månad | +2,08 % | ||
| 1 månad | +3,22 % | ||
| 3 månader | −4,93 % | ||
| 6 månader | −19,36 % | ||
| Pågående år | −6,32 % |
| 1 vecka | 46,16 | 48,28 | |
| 1 månad | 42,64 | 48,28 | |
| Pågående år | 42,64 | 62,5 | |
| 1 år | 42,64 | 62,5 | |
| 3 år | 42,64 | 89 | |
| 5 år | 42,64 | 141,4 | |
| 10 år | 42,64 | 141,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 55 | 2026-04-01 | |
Salah Al-Hareky
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2011-08-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 65 | 2019-04-10 | |
Ziad Al-Murshed
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2019-04-10 |
| Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2022-04-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,92 % | +2,08 % | −17,14 % | −39,16 % | 38,41 md | ||
| −1,15 % | +0,20 % | +22,53 % | +32,35 % | 237 md | ||
| −1,02 % | +3,80 % | +21,99 % | +39,74 % | 133 md | ||
| −1,41 % | +3,45 % | +1,16 % | +36,55 % | 82,64 md | ||
| −1,50 % | −3,66 % | +17,36 % | +19,80 % | 67,88 md | ||
| −3,82 % | −19,09 % | +462,87 % | +272,47 % | 57,93 md | ||
| −1,26 % | +3,49 % | +11,31 % | −16,69 % | 34,05 md | ||
| −0,72 % | +2,39 % | +27,15 % | −4,25 % | 27,03 md | ||
| +0,88 % | +9,74 % | −2,59 % | −16,07 % | 25,98 md | ||
| −1,21 % | −4,80 % | +9,82 % | +44,98 % | 23,13 md | ||
| Genomsnitt | −1,03 % | −0,48 % | +55,45 % | +36,97 % | 72,7 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,21 % | −0,29 % | +50,86 % | +43,38 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 106 md 28,21 md 25,3 md 23,12 md 21,11 md 39,77 md 2 652 md 41,02 md 279 md 111 md 1 415 md 104 md 4 467 md | 121 md 32,2 md 28,88 md 26,39 md 24,09 md 45,39 md 3 027 md 46,82 md 318 md 127 md 1 615 md 118 md 5 098 md |
| Nettoinkomst | 1,36 md 362 mn 325 mn 297 mn 271 mn 511 mn 34,06 md 527 mn 3,58 md 1,43 md 18,17 md 1,33 md 57,37 md | 5,73 md 1,53 md 1,37 md 1,25 md 1,14 md 2,15 md 143 md 2,22 md 15,08 md 6,01 md 76,57 md 5,61 md 242 md |
| Netto Skuld | −2,62 md −699 mn −627 mn −573 mn −523 mn −985 mn −65,68 md −1,02 md −6,9 md −2,75 md −35,04 md −2,57 md −111 md | −1,84 md −490 mn −440 mn −402 mn −367 mn −691 mn −46,09 md −713 mn −4,84 md −1,93 md −24,59 md −1,8 md −77,64 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-05 | 48,06 SAR | +0,92 % | 1 579 684 |
| 2026-11-04 | 47,62 SAR | +0,38 % | 935 284 |
| 2026-11-03 | 47,44 SAR | +0,94 % | 1 249 554 |
| 2026-11-02 | 47,00 SAR | +2,26 % | 1 157 185 |
| 2026-11-01 | 45,96 SAR | −2,38 % | 712 150 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















