|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 242,50 TWD | +9,98 % |
|
+26,30 % | +302,82 % |
| 08-27 | Tah Hsin Industrial säljer aktier i Nan Ya Plastics för 224 miljoner taiwanesiska dollar | MT |
| 08-11 | Nan Ya Plastics dotterbolag skrotar planer på investering om 10 miljoner dollar i Kina | MT |
| Börsvärde | 1 923 md 60,65 md 52,22 md 49,03 md 44,76 md 84,08 md 5 771 md 84,68 md 581 md 226 md 2 926 md 228 md 223 md 9 689 md | P/E-tal 2026 * |
18x | P/E-tal 2027 * | 16x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1 995 md 62,91 md 54,16 md 50,86 md 46,43 md 87,21 md 5 986 md 87,84 md 603 md 234 md 3 035 md 236 md 231 md 10 050 md | EV / Försäljning 2026 * |
6,71x | EV / Försäljning 2027 * | 5,58x |
| Fri-Float |
61,88 % | Avkastning 2026 * |
2,07 % | Avkastning 2027 * | 2,77 % |
| 1 dag | +9,98 % | ||
| 1 vecka | +26,30 % | ||
| Pågående månad | +52,04 % | ||
| 1 månad | +67,24 % | ||
| 3 månader | +147,20 % | ||
| 6 månader | +170,95 % | ||
| Pågående år | +302,82 % |
| 1 vecka | 174 | 242,5 | |
| 1 månad | 162 | 242,5 | |
| Pågående år | 55,1 | 242,5 | |
| 1 år | 36,7 | 242,5 | |
| 3 år | 26,25 | 242,5 | |
| 5 år | 26,25 | 242,5 | |
| 10 år | 26,25 | 242,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ming Jen Tsou
CEO | Verkställande Direktör | - | 2015-07-01 |
Li Ta Pai
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2022-08-10 |
Yu-Sheng Chen
PRN | Företagsledare/Principal | - | 2023-03-08 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ruey-Yu Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2007-06-22 |
Ming Jen Tsou
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 1998-05-22 |
Kuei-Yung Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 1993-08-27 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +9,98 % | +26,30 % | +461,34 % | +259,79 % | 60,65 md | ||
| −0,15 % | +1,10 % | +5,83 % | +22,94 % | 125 md | ||
| −1,71 % | −1,42 % | −18,95 % | −44,82 % | 39,5 md | ||
| −2,20 % | +3,16 % | +11,25 % | −18,51 % | 35,53 md | ||
| +0,94 % | +2,74 % | +42,48 % | +79,00 % | 26,74 md | ||
| +1,99 % | +7,85 % | +48,10 % | +21,14 % | 21,13 md | ||
| −1,58 % | +2,54 % | +9,88 % | +34,10 % | 20,26 md | ||
| +2,21 % | −0,18 % | +15,49 % | −34,11 % | 21,02 md | ||
| +0,76 % | +1,63 % | +44,17 % | +318,54 % | 19,12 md | ||
| +1,10 % | +1,55 % | +316,86 % | +575,66 % | 18,82 md | ||
| Genomsnitt | +1,13 % | +5,78 % | +93,65 % | +121,37 % | 38,81 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,43 % | +6,51 % | +97,52 % | +91,88 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 297 md 9,38 md 8,08 md 7,58 md 6,92 md 13 md 893 md 13,1 md 89,86 md 34,96 md 453 md 35,22 md 34,46 md 1 499 md | 361 md 11,37 md 9,79 md 9,19 md 8,39 md 15,76 md 1 082 md 15,88 md 109 md 42,38 md 549 md 42,69 md 41,76 md 1 816 md |
| Nettoinkomst | 106 md 3,34 md 2,87 md 2,7 md 2,46 md 4,63 md 318 md 4,66 md 31,97 md 12,44 md 161 md 12,53 md 12,26 md 533 md | 111 md 3,5 md 3,02 md 2,83 md 2,58 md 4,86 md 333 md 4,89 md 33,55 md 13,05 md 169 md 13,15 md 12,86 md 560 md |
| Netto Skuld | 71,66 md 2,26 md 1,95 md 1,83 md 1,67 md 3,13 md 215 md 3,16 md 21,65 md 8,42 md 109 md 8,48 md 8,3 md 361 md | 87,58 md 2,76 md 2,38 md 2,23 md 2,04 md 3,83 md 263 md 3,86 md 26,46 md 10,29 md 133 md 10,37 md 10,14 md 441 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 242,50 TWD | +9,98 % | 169 521 393 |
| 2026-08-28 | 220,50 TWD | −3,08 % | 192 100 167 |
| 2026-08-27 | 227,50 TWD | +9,90 % | 146 227 100 |
| 2026-08-26 | 207,00 TWD | +9,81 % | 102 977 041 |
| 2026-08-25 | 188,50 TWD | +4,72 % | 60 960 591 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















