|
Realtidsuppskattning
Tradegate
16.03.30 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 108,50 EUR | +2,36 % |
|
+1,92 % | +8,16 % |
| 09-24 | Lear utökar återköpsprogrammet till 1,5 miljarder dollar | MT |
| 09-24 | Lear utökar sitt aktieåterköpsprogram | CI |
| Börsvärde | 5,89 md 5,29 md 4,94 md 4,48 md 8,41 md 560 md 8,46 md 59,29 md 23,15 md 291 md 22,11 md 21,63 md 935 md | P/E-tal 2026 * |
9,19x | P/E-tal 2027 * | 7,61x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 7,57 md 6,8 md 6,35 md 5,75 md 10,8 md 720 md 10,87 md 76,2 md 29,76 md 374 md 28,41 md 27,8 md 1 202 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,32x | EV / Försäljning 2027 * | 0,31x |
| Fri-Float |
76,26 % | Avkastning 2026 * |
2,67 % | Avkastning 2027 * | 2,58 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| LEA | Fördröjd | |
CBOE
| LEA | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| LE6N | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| LE6N | Fördröjd | |
Tradegate
| LE6N | Realtid | |
Boerse Muenchen
| LE6N | Realtid |
Senaste Transkript: Lear Corporation
| 1 dag | +2,36 % | ||
| 1 vecka | +1,92 % | ||
| Pågående månad | +1,92 % | ||
| 1 månad | −2,75 % | ||
| 3 månader | −10,17 % | ||
| 6 månader | +4,95 % | ||
| Pågående år | +8,16 % |
| 1 vecka | 103 | 106 | |
| 1 månad | 102 | 109 | |
| Pågående år | 96 | 130 | |
| 1 år | 85 | 130 | |
| 3 år | 66,5 | 134 | |
| 5 år | 66,5 | 170 | |
| 10 år | 63 | 173,68 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Raymond Scott
CEO | Verkställande Direktör | 60 | 2018-02-28 |
Jason Cardew
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2019-11-01 |
Harry Kemp
ADM | Administrativ Direktör | 50 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Conrad Mallett
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2002-08-01 |
Raymond Scott
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2018-02-28 |
Jon Foster
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2009-11-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,36 % | +1,92 % | - | - | 5,89 md | ||
| −0,86 % | +0,28 % | +23,26 % | +128,63 % | 72,41 md | ||
| −9,08 % | −12,11 % | +89,99 % | +398,52 % | 45,52 md | ||
| +0,03 % | +1,04 % | −16,02 % | −22,40 % | 29,11 md | ||
| +2,87 % | −4,02 % | +19,70 % | +54,19 % | 23,62 md | ||
| +1,13 % | +2,18 % | −17,84 % | +41,00 % | 20,67 md | ||
| +2,65 % | +5,50 % | +1,25 % | −9,67 % | 18,15 md | ||
| +0,44 % | +4,53 % | +53,03 % | +147,25 % | 17,68 md | ||
| +1,62 % | +2,41 % | +47,66 % | +28,75 % | 17,05 md | ||
| −0,91 % | +1,91 % | +28,90 % | +8,98 % | 15,59 md | ||
| Genomsnitt | +0,01 % | +0,16 % | +25,55 % | +86,14 % | 28,87 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,14 % | −0,26 % | +29,38 % | +123,13 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 23,8 md 21,4 md 19,97 md 18,1 md 33,98 md 2 265 md 34,19 md 240 md 93,59 md 1 176 md 89,36 md 87,43 md 3 781 md | 24,05 md 21,62 md 20,18 md 18,29 md 34,34 md 2 289 md 34,55 md 242 md 94,56 md 1 188 md 90,29 md 88,34 md 3 820 md |
| Nettoinkomst | 653 mn 587 mn 548 mn 496 mn 932 mn 62,1 md 938 mn 6,57 md 2,57 md 32,23 md 2,45 md 2,4 md 104 md | 752 mn 676 mn 631 mn 572 mn 1,07 md 71,52 md 1,08 md 7,57 md 2,95 md 37,12 md 2,82 md 2,76 md 119 md |
| Netto Skuld | 1,68 md 1,51 md 1,41 md 1,28 md 2,4 md 160 md 2,41 md 16,91 md 6,6 md 82,95 md 6,31 md 6,17 md 267 md | 1,54 md 1,38 md 1,29 md 1,17 md 2,2 md 146 md 2,21 md 15,49 md 6,05 md 75,98 md 5,78 md 5,65 md 244 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-10-15 | 106,00 € | 0,00 % |
| 2026-10-14 | 106,00 € | +1,92 % |
| 2026-10-13 | 104,00 € | 0,00 % |
| 2026-10-12 | 104,00 € | −0,95 % |
| 2026-10-09 | 105,00 € | +0,96 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















